זעם על קמפיין הליכוד: תעמולה נגד גנץ – ברקע בית עלמין צבאי

המפלגה פרסמה סרטון ב"הליכוד TV", שבו אומר הקריין "גנץ זה שמאל, ושמאל זה מסוכן", זאת ברקע תמונות קברי חיילי צה"ל. האחראים לשידור הושעו. כחול לבן: "תתביישו"

בקמפיין חסר תקדים של מפלגת הליכוד בפייסבוק, השתמשו אתמול (שלישי) במפלגה בתמונות של בית עלמין צבאי ובקברים של חיילי צה"ל, כשברקע קריין אומר "גנץ זה שמאל, ושמאל זה מסוכן".

בסרטון שפורסם ב"הליכוד TV", בכיכובו של אבישי עברי, איש מטה הסברה של הליכוד, הוא הסביר לדבריו, מהן הסכנות בניצחונו של בני גנץ, אם וכאשר. בסרטון הראו תמונות קשות לצפייה מפיגועים שונים, והן הופיעו בין היתר בדף הפייסבוק של ראש עיריית ירושלים לשעבר, ניר ברקת, שהוצב במקום התשיעי ברשימת הליכוד.

 סרטון תעמולה, הקברים של הליכוד
 

סרטון תעמולה, הקברים של הליכוד ( ליכוד טי.וי)

 

התמונה שבה השתמשו בליכוד היא צילום של חלקת הל"ה בהר הרצל בירושלים, אחד המיתוסים המרכזיים של צה"ל. בחלקה קבורים 35 לוחמי הפלמ"ח וההגנה שנפלו בדרכם לגוש עציון, שהיה תחת מצור, במהלך מלחמת השחרור.

ראש הממשלה נתניהו הגיב לסערה ואמר: "מיד כשדווחתי הערב על טעות העריכה המצערת שנעשתה במטה הליכוד, הנחיתי להסיר את התמונה, לתחקר את האירוע ולנקוט צעדים נגד האחראים לתקלה. כאח שכול שב-43 השנים האחרונות עולה לקבר אחיו ז״ל בהר הרצל, אני מבין היטב את כאב המשפחות‬". נתניהו הוסיף והתייחס לפרשה טרם עלייתו למטוס למוסקבה, ואמר: "ראיתי את הסרטון והזדעזעתי. מיד התקשרתי וביקשתי להסיר אותו, וביקשתי גם לבדוק מי עשה את זה ואיך זה קרה, ולהרחיק את מי שעשה את זה מהקמפיין". האחראים לשידור הושעו ע"י המפלגה עד להודעה חדשה.

ממפלגת כחול לבן נמסר בתגובה לקמפיין הליכוד כי "חיילי צה"ל שנפלו בקרב ובני משפחת השכול לא דמיינו שראש ממשלה ישתמש בהם לסרטוני קמפיין פוליטי. לך תתנצל בפני המשפחות מיד, או שהכתם הזה ילווה אותך כל חייך. תתבייש נתניהו". כמו כן, משה (בוגי) יעלון התייחס לסרטון ואמר: "נתניהו ממשיך לרסק את ישראל. אסור, פשוט אסור שזכרם של חללי מערכות ישראל וכבוד משפחת השכול המאחד את כולנו מאז ומתמיד, יהיה כלי בקמפיין פוליטי גם כשמצבו המשפטי והציבורי של נתניהו קשה. נתניהו מחריב את הממלכתיות על מזבח ההישרדות. חרפה כזו עוד לא ראינו, די. הגיע הזמן למנהיגות אחרת".

אבישי עברי מתוך סרטון התעמולה של מפלגת הליכוד
 

סרטון תעמולה מפלגת הליכוד ( הליכוד טי.וי)

 

אלי בן שם, יו"ר יד לבנים, גינה בחריפות את סרטון הליכוד: "מדובר באירוע חמור שפגע ברגשות המשפחות השכולות. תניחו לנו, תניחו לילדים שלנו. תוציאו את חיילי צה"ל מהשיח הפוליטי. אם יש בישראל עוד פרה קדושה אחת אז ראוי לשמור עליה ולא לרמוס אותה באופן בוטה וציני. ממלכתיות הפכה למילה מגונה, אני לא מבין מי הגה במוחו הקודח סרטון שכזה".

כמו כן, מפלגת מרצ הגיבה גם היא לסרטון: "לנתניהו ולימין כבר אין גבולות. מי שהצניח את הכהניסטים לכנסת, עכשיו גם מעז לשחרר לאוויר סרטון מחלחל בכיכובו של האיש שרק השבוע הצדיק את הרוצח גולדשטיין".

יו"ר העבודה, אבי גבאי, גינה את הקמפיין: "עד כאן ביבי. לחלקות הצבאיות אתה לא מכניס את הטינופת שלך. תתנצל בפני גנץ והמשפחות".

בני גנץ נערך לניצחון בבחריות 

לצד מסע הבחירות, מפלגת כחול לבן מראה אופטימיות רבה, כאשר יו"ר המפלגה בני גנץ נערך כבר לאפשרות של ניצחון והקמת ממשלה. גנץ ביקש ממקורביו להתחיל להכין את מאה הימים הראשונים שלו בשלטון.

כמו כן, משה (בוגי) יעלון ויאיר לפיד לוחצים על גנץ להודיע שלא יישב עם נתניהו גם אחרי זימון לשימוע, ולא כמו שהודיע שלא יעשה זאת לאחר החלטה על כתב אישום. ניתן להעריך בזהירות, שאם ההחלטה של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, תהיה כפי שהיא מסתמנת, גנץ אכן יודיע כך.

 נתניהו, גנץ ולפיד
 

נתניהו, גנץ ולפיד (רויטרס )