אם הפסגה לא תסתיים בפיצוץ - קים יהיה המרוויח הגדול • פרשנות

שמונה חודשים לאחר הפגישה ההיסטורית בין המנהיגים - לא נרשם אף הישג משמעותי. השליט הצפון קוריאני, שהתעמת חזיתית עם ארה"ב, מקווה גם הפעם לקבל לגיטימציה למעשיו

פסגת וייטנאם: בפסגה הראשונה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לשליט קוריאה הצפונית קים ז'ונג און, התקשורת נהגה בזהירות. הנשיא האמריקני קיבל הרבה קרדיט על פריצת הדרך הדיפלומטית, אך רבים טענו כי למעשה מנהיגי קוריאה הצפונית לדורותיהם תמיד רצו להיפגש עם נשיאים אמריקנים, ורק ביוני אשתקד הזדמן להם.

כלומר, טראמפ גילה טון פייסני במיוחד כלפיהם, כשהמטרה העיקרית היא לפרק אותם מפצצות גרעיניות. העולם נשא את עיניו לעבר הפסגה וציפה לקבל בשורות מהפכניות, אלא שבסוף הוא קיבל הודעה עם נקודות עקרוניות לקראת סיום המלחמה והשלום הנצחי.

 דונלד טראמפ וקים ז'ונג און
 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און (רויטרס )

 

במשך שמונה חודשים התנהל משא ומתן כושל, שבמהלכו הצפון קוריאנים הרחיבו במידה ניכרת את התוכנית הבליסטית שלהם. הם אמנם צמצמו אתר ניסוי אחד ושחררו את השבויים האמריקנים שהיו ברשותם, אך הישג משמעותי טרם נראה.

למעשה, המרוויח הגדול מכל ההתקדמות הדיפלומטית בין המדינות זהו קים, שהלך לעימות חזיתי עם ארצות הברית, פיתח נשק גרעיני, ובתמורה האמריקנים המשיכו ללכת אחריו. וכך, למעשה, קים קיבל לגיטימציה להמשיך. אם פסגת וייטנאם לא תיגמר בפיצוץ, גם אם היא לא תיגמר בהישג משמעותי -  זה יסמל עוד הישג של הצפון קוריאנים בכלל ושל קים בפרט.  

קים ז'ונג און הגיע לווייטנאם

מטוסו של טראמפ נחת מוקדם יותר היום בהאנוי, בירת וייטנאם. זאת כחצי יממה לאחר שקים הגיע לעיר לאחר נסיעה של כ-60 שעות ברכבת. שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, הגיע גם כן למדינה האסיאתית, שתיערך את הפסגה השנייה בין המנהיגים.

דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, פירטה הלילה את לוח הזמנים לפסגה. טראמפ צפוי להגיע ביום שלישי בלילה, וביום רביעי בבוקר כבר יקיים פגישה עם מנהיגי המדינה המארחת. לאחר מכן, בשעות הערב, ייפגש טראמפ לפגישה אישית עם קים, שלאחריה תתקיים ארוחה משותפת לשתי המשלחות. ביום חמישי יקיימו השניים מפגש נוסף, שיחתום את הפסגה.

 קים ז'ונג און לאחר שירד מהרכבת בוייטנאם
 

קים ז'ונג און לאחר שירד מהרכבת בוייטנאם ( רויטרס)

 

בלילה שבין ראשון לשני התייחס טראמפ לפסגת וייטנאם, ואמר כי הוא וקים פיתחו "מערכת יחסים טובה מאוד". טראמפ אמר את הדברים במפגש בבית הלבן עם מושלי מדינות, והוסיף כי הוא שמח שפיונגיאנג הפסיקה לבצע ניסויים בנשק גרעיני.

כאמור, מדובר בפסגה השנייה בין השניים, כשהראשונה התקיימה בחודש יוני אשתקד בסינגפור והייתה הפגישה הראשונה בין נשיא אמריקני מכהן לבין המנהיג העליון של קוריאה הצפונית. לאחר הפסגה הראשונה הצהיר קים כי ארצו תפעל לפירוק מלא של חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני והציפייה הגדולה סביב הפגישה השנייה היא להתקדמות בנושא.

ההסכם שעליו חתמו השניים בפסגה הקודמת היה מעט מעורפל ודל בפרטים. טראמפ הבטיח לצמצם את שיתוף הפעולה הצבאי בין ארצות הברית לקוריאה הדרומית, שהרגיז את קוריאה הצפונית. הנשיא האמריקני היה מרוצה מהפגישה הראשונה והרגיש כי הייתה מוצלחת, עם זאת מאז יוני אשתקד התקשורת בין השניים הייתה די צוננת והתבצעה לעיתים רחוקות, מה גם שמצד קים לא נעשו צעדים משמעותיים כמו התחייבות להפסיק ייצור נשק או לסגור בסיסי טילים.

בפגישה הקרובה העמדה האמריקנית הרשמית תהיה דרישה לפירוק קוריאה הצפונית מנשק גרעיני לפני הקלה כשלהי בסנקציות המוטלות עליה, אולם בפועל מקווים בבית הלבן להשיג לפחות סימנים מוחשיים להתקדמות מהצד השני או לשרטט מפת דרכים מדודה להמשך. לפני כמה ימים אמר הנשיא האמריקני כי "איננו ממהר" ללחוץ על קים להתפרק מנשק גרעיני.