נשיא איראן רוחאני דחה את התפטרותו של שר החוץ זריף

נשיא הרפובליקה האסלאמית פרסם את החלטתו בפוסט בחשבון האינסטגרם שלו בליווי התגיות "זריף אינו לבד" ו"זריף נשאר". זאת יממה לאחר ששר החוץ הודיע במפתיע על סיום תפקידו

נשיא איראן, חסן רוחאני, הודיע היום (שלישי) כי אינו מקבל את התפטרותו של שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף - כך נכתב בחשבון האינסטגרם של רוחאני. הפוסט של רוחאני לווה בתגיות "זריף אינו לבד" ו"זריף נשאר".

מוקדם יותר, פרסם משרד החוץ ברפובליקה האסלאמית כי רוחאני דחה את בקשת ההתפטרות: "כל הפרסומים והניתוחים סביב הסיבה העומדת מאחורי ההתפטרות של זריף, מעבר לדברים שהוא עצמו פרסם בחשבון האינסטגרם לו, אינם מדויקים, וכן כפי שאמר היום ראש הסגל של נשיא איראן, ההתפטרות לא התקבלה", מסר דובר משרד החוץ האיראני, בהראם קאסמי.

כאמור, שר החוץ זריף הצליח להפתיע את איראן ואת העולם כולו כשהודיע אתמול בערב על התפטרותו בחשבון האינסטגרם שלו. ההתפטרות באה על רקע חילוקי דעות בין המחנה המתון, עליו נמנה זריף והנשיא רוחאני, לבין המחנה השמרני הקיצוני, זה של השליט העליון עלי חמינאי ומשמרות המהפכה.

גורמים מערביים מסרו כי הצעד של זריף הגיע בין היתר בעקבות ההתערבות של משמרות המהפכה במדיניות החוץ האיראנית. זאת, מאחר וזריף, הדובר הבולט, הרהוט והנלהב ביותר של המשטר האיראני בזירה הבין לאומית, העביר לאחרונה מסרים המעידים בלשונו על כך שהתמיכה של הרפובליקה האסלאמית בפלסטינים גורמת לאיראן לשלם מחיר. דבריו של זריף גרמו לו לשלם ביוקר – גם העם שראה בכך הודאה שהמדיניות האיראנית באה על חשבונם, וגם האייתוללות ראו בכך ביקורת על המדיניות של השלטון.

שר החוץ האיראני זריף בוועידת מינכן
 

שר החוץ האיראני זריף בוועידת מינכן (רויטרס )

 

לכן, זריף כלל לא הוזמן אתמול לפגישה ההיסטורית בין נשיא סוריה בשאר אסד בטהראן עם בכירי שלטון האייתוללות, ואף לא ידע על קיומה. השר האיראני מודר פעם אחר פעם, ולכן, ככל הנראה, קצה נפשו והחליט להתפטר.

הפרלמנט בטהראן דן היום בהתפטרותו וקרא לו לחזור בו. הנשיא רוחאני נאם בפרלמנט ושיבח את זריף: "היום קו החזית שלנו במאבק בארצות הברית מורכב ממשרד החוץ. אני אסיר תודה למר זריף".