הרב שהותקף בארגנטינה: "אין לי ספק שהרקע לאירוע אנטישמי"

הרב גבריאל דוידוביץ' אמר את דברים לגורם ישראלי רשמי. שר ארגנטיני חיזק את טענותיו והדגיש כי זהו אחד מכיווני החקירה. עם זאת, לטענת המשטרה, ככל הנראה המניע פלילי

הרב הראשי של הקהילה היהודית בארגנטינה, גבריאל דוידוביץ', שמאושפז במצב קשה לאחר שהותקף בביתו בבואנוס איירס, אמר היום (שלישי) לגורם ישראלי רשמי כי "אין לי ספק שתקפו אותי על רקע אנטישמי". כמו כן, ראשי הקהילה היהודית בארגנטינה לא מקבלים את הגרסה של תקיפה לשם שוד. לטענתם, העובדה שהתוקפים זיהו את הקורבן שלהם, אולי מעידה על כך שבחרו בו כמטרה ספציפית בשל היותו יהודי.

למרות טענות הרב דוידוביץ' ובכירים נוספים, הרשויות והתקשורת המקומית לא מייחסות רקע אנטישמי אלא רקע פלילי. מפרטי האירוע עולה כי בסביבות השעה שתיים בלילה, כארבעה אלמונים נכנסו לביתו של הרב בשכונת אונסה ותקפו אותו באכזריות, תוך שהם מצהירים בפניו כי הם יודעים שהוא הרב הראשי של הקהילה. רעייתו של הרב הייתה עדה לאירוע והחשודים איימו גם עליה. ככל הנראה, הם גנבו דברי ערך וכסף וברחו. דוידוביץ אושפז בבית חולים במצב קשה ועם לפחות תשעה שברים בצלעות. עם זאת, במשך היום חל שיפור במצבו והוא לא נמצא בסכנת חיים.

 
 
 
 הרב הראשי של ארגנטינה, גבריאל דוידוביץ'
 

הרב הראשי של ארגנטינה, גבריאל דוידוביץ' ( החדשות 13)

 

סרחיו ברגמן, השר היהודי בממשלת ארגנטינה, הממונה על איכות הסביבה, שוחח עם יעקב אילון ב"החדשות" על התקיפה אמש של הרב דוידוביץ' ."הכל נמצא בחקירה. יש תמיכה מלאה, לרב וגם למוסד. בעיקר מדברים, לא על רקע פלילי, אלא ממש על חקירה לגבי הנסיבות שחדרו לדירתו של הרב, כנראה דרך החלון. בודקים במצלמות, חוקרים מי היו האנשים, העבריינים".

ברגמן התייחס לרקע האירוע, כאשר הרשויות המקומיות טוענות לפליליים ואילו בכירים במדינה טוענים לאנטישמיות. "מדובר באנשים שידעו בדיוק מי היה האיש, ידעו שזה הרב של הקהילה, אז בגלל זה לא צריכים להתייחס לזה רק כאירוע פלילי, אלא על רקע אנטישמי", אמר ברגמן.  

בחודשים האחרונים חלה עלייה באירועים האנטישמים בעולם, אך לדברי ברגמן זוהי לא תופעה שכיחה במדינתו: "בארגנטינה, לצערנו הרב, כבר היו תקדימים. אי אפשר להגיד שיש כאן תופעה כללית של אנטישמיות. יש אנטישמים ויש רקע כדי לחקור ולבדוק בדיוק במה מדובר".

"אני חושב שבינתיים אנחנו צריכים לתת למשטרה ולחוקרים את הזמן כדי להעמיק, אבל כבר ברור שהממשלה והמשטרה לא רק הכריזו על סולידריות ותמיכה ברב, אלא משקיעים את כל המשאבים כדי לחקור ולדעת בדיוק מה קרה", אמר השר. "על הבוקר דברתי עם שר הביטחון של העירייה והוא דיווח לי שהם לא רוצים לפתוח השערות בלי נימוק, אז נותנים לחקירה של המשטרה את האפשרות לתת מידע חדש".

סרחיו ברגמן, שר לאיכות הסביבה בממשלת ארגנטינה
 

סרחיו ברגמן, שר לאיכות הסביבה בממשלת ארגנטינה (החדשות 13)

 

הרב יצחק סאקה, הרב הראשי הספרדי בארגנטינה, שוחח עם הרב דוידוביץ' וסיפר על כך ל"שש" עם אמנון לוי: "הוא סיפר דברים טכניים, שנכנסו שודדים, שנתנו לו מכות וצעקו לו 'אתה הרב של אמיה', איימו על אשתו". כמו כן, לטענתו "אדם שיש לו משרה כמו רב הראשי שמתעסק עם החלטות, יכול להיות שיש לו שונאים. יכול להיות גם עניין של שודדים".

"מה שברור לנו שזו לא תופעה כללית, אנטישמים בארגנטינה. אפילו שיש תקריות שגוברות, כמו פריצה לבית קברות יהודי, אז יש מקרים, אבל אי אפשר לפרש אותם כמו תופעה כללית. הממשלה מאוד טוב עם היהודים, כמו עם כל הדתות. אם זה רקע אנטישמי, זה של אנשים פרטיים, אבל לא ארגונים ולא תופעה חברתית. בשום אופן".

בווידאו: הרב הראשי הספרדי בארגנטינה, יצחק סאקה, בריאיון ל"שש" עם אמנון לוי >> 

נשיא ארגנטינה, מאורסיו מאקרי, התייחס לתקיפה ואמר: "אנו מגנים את התקיפה של הרב גבריאל דוידוביץ' בביתו, ומלווים אותו בשיפור מצבו. יש לו את כל תמיכתנו כדי שהחוקרים ימצאו את האחראים למעשה".

נשיא המדינה ראובן ריבלין שוחח דוידוביץ' ואמר לו: "התקשרתי לדרוש בשלומך ולהביע דאגה לביטחון הקהילה היהודית הגדולה כל כך שאתה מנהיג. מדינת ישראל תעשה כל שיידרש כדי להגן על כל יהודי בכל מקום בו בחר לחיות וננקוט בכל האמצעים כדי להרחיק מעלינו כל סכנה. לא נאפשר למבקשי רעתנו לרדוף אותנו". עוד הוסיף הנשיא כי "אנחנו סומכים עלייך שתתחזק ותשוב לתפקידייך המרובים כרב קהילתך ושולחים אלייך חיבוק אמיץ מעם ישראל כולו".

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק (בוז'י) הרצוג, התייחס לתקיפה: "אני שולח מירושלים, בירת ישראל, איחולי החלמה מלאים לרב הקהילה בארגנטינה ולרעייתו שהוכו באכזריות על ידי פורעים אנטישמיים אתמול בביתם. הזבל האנושי שמקדם אנטישמיות בכל העולם חייב להיבלם, וזה יעשה אך ורק במאמץ משותף כלל עולמי". לדבריו, "מדובר באחת מהתקיפות החמורות והקשות ביותר של השנים האחרונות בכל מה שנוגע לאנטישמיות בעולם".

מהקהילה היהודית בארגנטינה נמסר בתגובה לאירוע כי הם "עוקבים בדאגה עמוקה אחר מצבו של דוידוביץ'". כמו כן, הם דרשו לקבל "הבהרות מיידיות בנוגע לתקיפה, שגורמת לאי נוחות בקרב חברי הקהילה". זה אינו האירוע החריג היחיד שאירע אתמול בארגנטינה נגד הקהילה היהודית, זאת לאחר שמצבות חוללו בבית קברות יהודי בעיר סאן לואיס שבצפון המדינה. ראש הממשלה נתניהו הגיב הבוקר לאירוע השוד ואמר: "אסור לנו לתת לאנטישמיות להרים את ראשה. אני מגנה בתוקף את אירועי האנטישמיות האחרונים וקורא לקהילה הבינלאומית לפעול נגדה".

הרב גבריאל דוידוביץ'
 

הרב גבריאל דוידוביץ' (לע"מ )

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הבוקר לאירוע: "אסור לנו לתת לאנטישמיות להרים את ראשה. אני מגנה בתוקף את אירועי האנטישמיות האחרונים וקורא לקהילה הבינלאומית לפעול נגדה", אמר. גם בני גנץ, יו"ר "כחול לבן", הצהיר: "אנו ניאבק באנטישמיות המרימה את ראשה בעולם, בנחישות. דם יהודי אינו הפקר".

מטעם "התנועה המסורתית", המקיימת קשר הדוק עם הקהילה היהודית בארגנטינה, נמסר: "אנו עומדים בכאב לצד הרב הראשי של ארגנטינה ורעייתו, נוכח תקיפתם המתועבת. לאנטישמיות פנים רבות ורעות, ואמש היא הרימה את ראשה שוב. אנו שולחים להם את חיזוקינו ותפילתנו לשלום".

מייקי גולדשטיין, נשיא כנסת הרבנים בישראל, גינה את התקיפה וחיזק את ידו של דוידוביץ'. "אנטישמיות היא הנוראה בתופעות האנושיות, וכזו שכבר דרדרה את האדם לאלפה שבתקופות. אנו קוראים לשלטונות ארגנטינה להביא את הפורעים לדין ולעשות כל שביכולתם למנוע מקרים שכאלו בעתיד".