היום: לראשונה מאז הפלת המטוס הרוסי - נתניהו ימריא למוסקבה

כחמישה חודשים לאחר התקרית בשמי סוריה שפגעה ביחסים בין המדינות, ייפגש רה"מ עם נשיא רוסיה פוטין. על הפרק: ההתבססות האיראנית במזרח התיכון וחזרה ליחסי עבודה תקינים

לראשונה מאז הפלת המטוס הרוסי בשמי סוריה בחודש ספטמבר אשתקד ימריא הערב (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו למוסקבה, בירת רוסיה, שם ייפגש מחר עם הנשיא המקומי ולדימיר פוטין. מאז התקרית שפגעה ביחסים בין המדינות ניסה נתניהו לקדם פגישה בין המנהיגים, אך נענה בשלילה, מלבד מפגש קצר בין השניים בשולי ועידת המנהיגים בפריז בחודש נובמבר אשתקד.

נתניהו יגיע לפגישה עם ראש אגף המודיעין בצה"ל, אלוף תמיר היימן. השניים יציגו לפוטין את פעילות צה"ל בסוריה בחודשים האחרונים, תוך התייחסות גם לתקיפות המיוחסות לישראל. במסגרת סקירת המודיעין יוצגו גם אתרים שעדיין מטרידים את מערכת הביטחון הישראלית ושסביר להניח כי יותקפו במידה והכוחות האיראניים לא יסיגו אותם לאחור.

 
 
 
רה"מ נתניהו ונשיא רוסיה פוטין בוועידת המנהיגים בפריז
 

רה"מ נתניהו ונשיא רוסיה פוטין בוועידת המנהיגים בפריז (חדשות עשר)

 

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, שביקר ברוסיה לפני כחמישה חודשים במסגרת תחקיר הפלת המטוס הרוסי, אמור היה להשתתף בפגישה, אך בסופו של דבר לא ימריא למוסקבה. מכאן, שככל הנראה המפגש יעסוק במידה מועטה במנגנון התיאום האווירי בין צה"ל לצבא הרוסי. נתניהו יקווה להגיע להבנות בנוגע להתבבסות האיראנית במזרח התיכון ולהחזרת יחסי העבודה התקינים בין שתי המדינות.

לצד ההתחממות ביחסים בין ירושלים ומוסקבה, גם הציר השיעי, שמתוחזק בין היתר ע"י פוטין, שומר על אחדותו, כשאתמול אף הגיע נשיא סוריה, בשאר אסד, לביקור רשמי באיראן, לראשונה מאז מלחמת האזרחים במדינתו שהחלה בשנת 2011. אסד נפגש עם המנהיג העליון עלי חמינאי ועם נשיא הרפובליקה האסלאמית חסן רוחאני. בפגישה נכחו מספר בכירים איראנים, בהם קאסם סולימאני, מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה האיראנים.

 רגע הפגיעה במטוס הרוסי בסוריה
 

רגע הפגיעה במטוס הרוסי בשמי סוריה (החדשות 13)

 

הנשיא הסורי ברך את חמינאי לרגל יום השנה ה-40 למהפכה האסלאמית, וציין כי הקשרים היציבים בין העם הסורי לבין העם האיראני הם הגורם העיקרי לעמידה האיתנה של שתיהן בפני תוכניות המדינות האויבות אשר רוצות להחליש את יציבותן ולהפיץ אנרכיה באזור כולו. מנגד המנהיג העליון האיראני ברך את אסד, את העם הסורי ואת צבא סוריה לרגל הניצחונות שהשיגו על הטרור. חמינאי מסר כי הניצחונות הללו מהוות מכה קשה לפרויקט המערבי-אמריקני באזור והדגיש כי איראן תמשיך לעמוד לצידה של סוריה עד לחיסול סופי של הטרור על מנת להתחיל בשיקום בסוריה.

כזכור, נתניהו ופוטין קבעו להיפגש כבר בשבוע שעבר, אך ראש הממשלה ביקש לדחות את הפגישה בכמה ימים, זאת כדי להשאיר בארץ ולנסות לאחד את מפלגות הימין לפני מועד הגשת הרשימות לכנסת. פוטין הסכים לבקשה, ונתניהו נשאר בישראל למרתון פגישות עם ראשי הבית היהודי והאיחוד הלאומי, שהסתיים בתוצאה שלה ייחל רה"מ - צירוף מפלגת עוצמה יהודית לרשימה המאוחדת של מפלגות הימין.

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד נועד עם נשיא איראן רוחני
 

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד נועד עם נשיא איראן רוחני ( החדשות 13)