פסגת וייטנאם: קים ופומפאו הגיעו, טראמפ בדרך

שליט קוריאה הצפונית הגיע להאנוי בתום כ-60 שעות נסיעה ברכבת, כשגם טיסתו של שר החוץ האמריקני נחתה במדינה. נשיא ארה"ב יצטרף בהמשך וייפגש גם עם מנהיגי המדינה המארחת

פסגת וייטנאם: שליט קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, הגיע הלילה (שלישי) להאנוי, בירת וייטנאם, כדי להשתתף בפסגה עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. זאת לאחר נסיעה של כ-60 שעות ברכבת. הנשיא האמריקני אמנם עדיין לא הגיע למדינה האסייתית וצפוי לנחות בהמשך היום, אך שר החוץ בממשלו, מייק פומפאו, כבר הגיע למדינה.

דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, פירטה מוקדם יותר את לוח הזמנים לפסגה. טראמפ צפוי להגיע ביום שלישי בלילה, וביום רביעי בבוקר כבר יקיים פגישה עם מנהיגי המדינה המארחת. לאחר מכן, בשעות הערב, ייפגש טראמפ לפגישה אישית עם קים, שלאחריה תתקיים ארוחה משותפת לשתי המשלחות. ביום חמישי יקיימו השניים מפגש נוסף, שיחתום את הפסגה.

 קים ז'ונג און לאחר שירד מהרכבת בוייטנאם
 

קים ז'ונג און לאחר שירד מהרכבת בוייטנאם (רויטרס)

 

אתמול בלילה התייחס טראמפ לפסגה השנייה בין שני המנהיגים, ואמר כי הוא וקים פיתחו "מערכת יחסים טובה מאוד". טראמפ אמר את הדברים במפגש בבית הלבן עם מושלי מדינות, והוסיף כי הוא שמח שפיונגיאנג הפסיקה לבצע ניסויים בנשק גרעיני.

כאמור, מדובר בפסגה השנייה בין השניים, כשהראשונה התקיימה בחודש יוני אשתקד בסינגפור והייתה הפגישה הראשונה בין נשיא אמריקני מכהן לבין המנהיג העליון של קוריאה הצפונית. לאחר הפסגה הראשונה הצהיר קים כי ארצו תפעל לפירוק מלא של חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני והציפייה הגדולה סביב הפגישה השנייה היא להתקדמות בנושא.

 שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, עם הגעתו לוייטנאם
 

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, עם הגעתו לוייטנאם (רויטרס)

 

ההסכם שעליו חתמו השניים בפסגה הקודמת היה מעט מעורפל ודל בפרטים. טראמפ הבטיח לצמצם את שיתוף הפעולה הצבאי בין ארצות הברית לקוריאה הדרומית, שהרגיז את קוריאה הצפונית. הנשיא האמריקני היה מרוצה מהפגישה הראשונה והרגיש כי הייתה מוצלחת, עם זאת מאז יוני אשתקד התקשורת בין השניים הייתה די צוננת והתבצעה לעיתים רחוקות, מה גם שמצד קים לא נעשו צעדים משמעותיים כמו התחייבות להפסיק ייצור נשק או לסגור בסיסי טילים.

בפגישה הקרובה העמדה האמריקנית הרשמית תהיה דרישה לפירוק קוריאה הצפונית מנשק גרעיני לפני הקלה כשלהי בסנקציות המוטלות עליה, אולם בפועל מקווים בבית הלבן להשיג לפחות סימנים מוחשיים להתקדמות מהצד השני או לשרטט מפת דרכים מדודה להמשך. לפני כמה ימים אמר הנשיא האמריקני כי "איננו ממהר" ללחוץ על קים להתפרק מנשק גרעיני.

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און בסינגפור
 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און בסינגפור (החדשות 13)

 

על פי ההערכות, אחת הדרישות שתציב ארצות הברית לקוריאה הצפונית תהייה לבצע צעדים לסיום המלחמה הארוכה עם שכנתה מדרום. קים יידרש לסגור את האתר הגרעיני המרכזי שלהם ב"יונגביון" ובסיסי טילים, בתמורה להקלה מסוימת בעיצומים נגד המדינה.

הפגישה תתקיים בויאטנם, בין השאר, מכיוון שהיא מנהלת יחסים דיפלומטיים עם שתי המדינות. כמו כן, היא מהווה סמל למדינה שהייתה בעבר במלחמה עם ארצות הברית אך נמצאת  היום בקשר טוב איתה, דבר שמאותת לשתי המדינות לשחרר את העוינות ששררה ביניהן בעבר. סיבה נוספת היא היותה של ויאטנם אחת המדינות בעלות קצב ההתפתחות הגבוה ביותר היום והמשמעות של התקדמות מהירה בעקבות יחסים טובים עם ארצות הברית עשויה לעורר בקוריאה הצפונית רצון לחזק את היחסים הללו ולפעול לביטול הסנקציות