פומפאו על התפטרות זריף: "מדיניות ארה"ב בקשר לאיראן לא תשתנה"

שר החוץ האמריקני התייחס להתפטרות המפתיעה של מקבילו האיראני, והוסיף: "המשטר חייב להתנהג כמו מדינה נורמלית". ממשרדו נמסר כי הם עוקבים מקרוב אחר הדיווחים על עזיבתו

שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, התייחס הלילה (שלישי) להתפטרותו המפתיעה של מקבילו האיראני, מוחמד ג'וואד זריף. "מדיניות ארה"ב בנוגע לאיראן לא תשתנה", אמר פומפאו, והוסיף כי "המשטר בטהראן חייב להתנהג כמו מדינה נורמלית". ממשרד החוץ האמריקני נמסר בנוסף כי הם עוקבים מקרוב אחר הדיווחים על עזיבתו של זריף.

כאמור, אמש הודיע זריף במפתיע בחשבון האינסטגרם שלו על התפטרותו מהתפקיד. "אני מתנצל על כל הדברים שלא הצלחתי לבצע במהלך השנים שכיהנתי כשר חוץ. אני מודה לאומה האיראנית ולממשל", כתב. זריף אמנם הגיש את התפטרותו, אך הדבר נתון לאישורם של הנשיא חסן רוחאני והמנהיג העליון עלי חמינאי. 

שר החוץ האיראני זריף בוועידת מינכן
 

שר החוץ האיראני זריף בוועידת מינכן (רויטרס )

 

לאחרונה נשמעה ביקורת מבית נגד זריף. בשבוע שעבר הגיע השר לביירות, שם הוא נועד עם מזכ"ל חזבאללה. במהלך הפגישה אמר זריף כי איראן משלמת מחיר על כך שהיא תומכת בפלסטינים, מה שעורר ביקורת כפולה נגדו – גם מצד העם, שהבין מהאמירה כי מי שלמעשה משלם את המחיר הוא האזרח האיראני, וגם מצד שלטון האייתוללות, שטענו כי המדיניות שלו היא לא נכונה.

כמו כן, לאחרונה החריף הוויכוח בין הזרם הקיצוני לזרם המתון באיראן. על פי גורמים באופוזיציה האיראנית, משמרות המהפכה התערבו באופן בוטה וישיר במדיניות החוץ, עד כדי כך שהפעילו את שגריר איראן בקניה שיעזור להבריח שניים מאנשי משמרות המהפכה, שנעצרו בגין מעורבות בטרור, מה שהביא למעצרו של השגריר.

זריף מונה לתפקיד בחודש יולי 2013 על ידי הנשיא חסן רוחאני. בתחילת דרכו, הציג שר החוץ מצג של מדיניות מתונה, כפי שעשה גם הנשיא רוחאני, ובין היתר בספטמבר 2013, בזמן ציון ראש השנה היהודי, כתב בחשבון הטוויטר שלו שאיראן לא מכחישה את השואה, וכי הם מתנערים מהעמדות התוקפניות של הנשיא לשעבר, מחמוד אחמדינג'אד.

 שר החוץ האיראני עם משלחת חמאס בטהראן
 

שר החוץ האיראני עם משלחת חמאס בטהראן (החדשות 13)

 

במהלך כהונתו, זריף לקח חלק באירועים דרמטיים עולמיים. בשנתיים הראשונות בתפקידו עסק רבות בהסכם הגרעין בין איראן למעצמות העולם, במסגרתן נפגש עם שר החוץ האמריקני דאז, ג'ון קרי, שרת החוץ של האיחוד האירופי ונציגי בריטניה, סין, צרפת, רוסיה וגרמניה. ההסכם נחתם ביולי 2015, ועם החתימה אמר כי "אני מאמין שזה רגע היסטורי, אנחנו מגיעים להסכם שהוא לא מושלם עבור כולם, אבל זה מה שיכולנו להשיג. זהו הישג גדול לכולנו, אנחנו מתחילים פרק חדש של תקווה". 

במאי אשתקד הודיע הנשיא האמריקני דונלד טראמפ על פרישתה של ארצות הברית מההסכם. בעקבות החזרת הסנקציות, זריף היה נתון למתקפות על ידי גורמים אנטי מערביים באיראן. לאחר ההודעה על הביטול מסר שר החוץ: "בקרוב אצא למסע דיפלומטי כדי לבדוק את האפשרות שהמדינות האחרות שחתמו על ההסכם מלבד ארה"ב ישמרו על מטרותיו. תוצאות המסע הדיפלומטי שלי יקבעו את אופי התגובה שלנו על פרישת ארהב מן ההסכם". ואכן, יצא זריף לפעילות בינלאומית במטרה לאפשר את עקיפת הסנקציות האמריקניות שהוטלו מחדש.

במהלך כהונתו של זריף התרחשה בסוריה מלחמת האזרחים, שבה מעורבת הרפובליקה האסלאמית ופועלת להתבססות במדינה המשוסעת. רק ביום חמישי האחרון האשים זריף את ישראל בכך שנוקטת במדיניות "הרפתקנית" בסוריה, והודיע כי הוא לא שולל את האפשרות לעימות צבאי בין המדינות. שר החוץ הצהיר כי הנוכחות איראנית בסוריה נובעת מהזמנת ממשל אסד, בעוד שישראל חדרה למרחב האווירי של לבנון וסוריה, והפרה את החוק הבין-לאומי. "ישראל נוהגת באופן הרפתקני, והרפתקנות היא תמיד מסוכנת".

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד נועד עם נשיא איראן רוחני
 

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד נועד עם נשיא איראן רוחני (החדשות 13)

 

כמו כן, בשבוע שעבר התייחס זריף לאפשרות של מלחמה עם ישראל בסוריה. "ישראל מחפשת מלחמה", אמר. "אנחנו בסוריה בהזמנת ממשלת סוריה כדי להיאבק בטרור. לפי החוק הבין-לאומי, ירי לסוריה מהשטח האווירי של לבנון זו עבירה. הקהילה הבינלאומית מאשימה אותנו ולא את הישראלים. הסיכון גדול ויהיה גדול יותר אם תמשיכו להעלים עין מהחוק הבין-לאומי". את הדברים אמר בוועידת מינכן לביטחון.

היום הגיע נשיא סוריה, בשאר אסד, לביקור רשמי באיראן, ונפגש עם המנהיג העליון חמינאי, נשיא הרפובליקה רוחאני ומפקד "כוח קודס", קאסם סולימאני. היעדרותו של זריף מהמפגש התקדימי הייתה ניכרת, וכעת נראה שהסיבה התבהרה.