ריטלין. "הם אמרו לי 'איזו מין אמא את?'", צילום מסך חדשות 10

"מסממים את הילדים": השימוש בריטלין זינק ב-300% בחמש שנים

תחקיר חדשות 10 חושף את הקלות הבלתי נסבלת שבה בתי הספר מפעילים לחצים כבדים על הורים לתת לילדיהם תרופות. "זה פתרון רע", הדגיש יו"ר איגוד רופאי הילדים בקהילה. "הילד שלי הפך לזומבי", סיפרה אחת האמהות

  • פורסם ב:
  • 14/11/2013 23:07
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/11/2013 23:14
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

מסממים את הילדים: מנתונים שהגיעו לידי חדשות 10 עולה כי בשנים האחרונות יש זינוק אדיר במספר הילדים שהחלו ליטול תרופות להפרעות קשב וריכוז. בתוך חמש שנים קפץ השימוש בריטלין, התרופה המסדירה את הפעילות המוחית של לוקים בהפרעת קשב וריכוז, ב-300%. כמעט בכל כיתה בישראל נמצא היום תלמידים שמשתמשים בתרופה.

 

"זה פתרון רע", הדגיש  ד"ר מנואל כץ, יו"ר איגוד רופאי הילדים בקהילה. "ילד שהוא זז בכיתה, אבל אין לו את כל הקריטריונים של האבחון, אז הוא לא סובל מבעיה של קשב וריכוז והוא לא צריך ריטלין".

 

נתוני קופות החולים כללית ומכבי, שמבטחות כ-80% מהאוכלוסייה, מראים עד כמה הפופולאריות של הריטלין עולה משנה לשנה: בין השנים 2011 ל-2012, עלה מספר המרשמים לילדים בני חמש עד תשע ב-11% וכך גם אצל בני עשר עד ארבע עשרה.

 

בקרב תלמידי התיכון, בני חמש עשרה עד שמונה עשרה קפץ המספר ב-15%. הזינוק הגדול ביותר נרשם דווקא בקרב ילדי הגן - עליה של 23% במספר המרשמים עד גיל ארבע. הבנתם נכון - גם בפעוטון נותנים ריטלין.

 

לידי חדשות 10 הגיעו אינספור עדויות של הורים, שבתי הספר של ילדיהם לחצו עליהם לתת להם ריטלין, כדי שיהיו קצת יותר שקטים. יונת דותן, אמא שדיווחה על לחצים קשים וצעקות מצד המנהלת, נכנעה בסופו של דבר ולקחה את בנה לאבחון נוירולוגי.

 

פתרון קל ומהיר

"אחרי חצי שנה ראיתי מה שהריטלין עשה לבן שלי", היא סיפרה "ילד ששר ואוהב לצייר וילד שכל הזמן יש לו על מה לדבר ושמחת חיים, פשוט הפך לזומבי". הסיפור של דותן ממש לא ייחודי. גם מ' חוותה חוויה דומה עם בית הספר. "הם אמרו לי 'איזו מין אמא את? מה את נותנת לילד שלך לסבול? לא יהיו לו חברים, לא יהיה לו עתיד'", היא תיארה.

 

לפני שנתיים קבע משרד החינוך: "חל איסור לדרוש או להמליץ לתת תרופה לתלמיד או להתנות את המשך לימודיו או את השתתפותו בפעולות המוסד החינוכי או מטעמו בקבלת טיפול תרופתי כלשהו". ח"כ שמעון אוחיון (הליכוד ביתנו) קרא לטפל בתופעה. "אם ישנן תופעות של לחץ על ההורים צריך לבדוק אותן ולהסדיר את הסוגיה הזאת שבוודאי הורים ותלמידים לא יעמדו בלחץ", הוא אמר.

 

גם במערכת החינוך הדעות חלוקות אבל קל להבין מדוע בתי ספר רבים מעודדים צריכת ריטלין. בעולם המהיר ורווי הגירויים של ימינו, ריטלין הוא בלי ספק פתרון קל ומהיר, בעיקר כשמערכת החינוך לא השכילה עד כה להתאים את עצמה למציאות המשתנה. ובכל זאת, לא המורים צריכים להחליט אם לתת לילדים כדורים נוירולוגיים מדי בוקר, מוטב שההחלטה הזאת תישאר בידי הרופאים וההורים.

משרד החינוך: "רק רופא רשאי להחליט על טיפול תרופתי"

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "רק רופא רשאי להחליט על טיפול תרופתי, לרבות שימוש בריטלין. המשרד ישמח לקבל את שמות המוסדות המוזכרים בכתבה כדי לטפל בנושא".

 

מבית הספר בו לומד בנה של יונית דותן נמסר: "המוסד לא המליץ מעולם על טיפול בריטלין והתלמיד אינו נוטל את התרופה".