אחרי המפץ במרכז: המפלגות הבינוניות במאבק הישרדות • פרשנות

מפלגות הימין, כמו ישראל ביתנו והימין החדש, מנסות להיות רלוונטיות. מה שיכריע לבסוף את זהות הממשלה הבאה, הוא גודל הגושים ומספר המפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה

בחירות 2019: הקמת מפלגת כחול לבן והמפץ בגוש המרכז שמאל, מביאה את מי שעמדו עד עכשיו בראש מפלגות בינוניות, שלפתע מוצאות את עצמן על סף אחוז החסימה, לקרב הישרדות. המטרה – המפלגות הגדולות. האמצעי – הקצנת המסרים.

הסקרים האחרונים שמנבאים לכחול לבן מספר מנדטים רב משל הליכוד, מסכנים את מפלגות הלוויין בימין, כמו ישראל ביתנו והימין החדש, הפועלות למציאת רלוונטיות מול המסר האפקטיבי של בנימין נתניהו – אם הליכוד יהיה קטן יותר, הימין יפסיד את השלטון.

בצד השני של המגרש, מטבע הדברים, גנץ, לפיד ויעלון מכרסמים במנדטים של מפלגת העבודה ומרצ. אמש אמר לפיד כי "לא נקים ממשלה עם המפלגות הערביות, כן נפנה לליכוד, זה הליכוד שאחרי נתניהו". כמו כן, אבי גבאי אמר לאחרונה כי "כל קול שניתן למפלגה החדשה, של לפיד, בעצם יכול למצוא את עצמו בממשלה של נתניהו. וכל קול שהולך אלינו, הוא בהגדרה קול שהולך למהפך שלטוני".

מה שיכריע את זהות ראש הממשלה הבא והמפלגה שתעמוד בראשות הקואליציה הבאה, הוא במידה רבה זהות ומספר המפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה. למעשה, גודל הגושים, ולא השאלה מי מבין השתיים, הליכוד או כחול לבן, תזכה ליותר מנדטים.

 אשכנזי, לפיד, גנץ ויעלון
 

אשכנזי, לפיד, גנץ ויעלון (חדשות 13 )

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

האתגר של כחול לבן לקבל את אמון הממשלה

על רקע הטענות של ראש הממשלה נתניהו, מתקשים בכחול לבן להסביר איך הם ירכיבו את הקואליציה בלי המפלגות הערביות, אפשרות שהתנערו ממנה. בהנחה שכחול לבן תעמוד על 35 מנדטים ויהיה מהפך גושי, דבר שעוד לא נראה בסקרים שפורסמו עד כה, ויעמיד את גוש השמאל על 63 מנדטים, גם אז לא ברור איך תהיה קואליציה או איך הממשלה החדשה תקבל אמון, מאחר שהם לא יחברו למפלגות ערביות, שמונות בין 14-12 מנדטים.

מה שיכול לעשות את ההבדל הוא תמיכה של המפלגות הבינוניות. כחול לבן מקווים, מה שלא מופרך לחלוטין, שגורמים כמו ש"ס של אריה דרעי, שאמר באופן חד וברור שהוא לא יישב עם גנץ, או כחלון של משה כחלון, שנמצא על סף אחוז החסימה, או מפלגות אחרות קטנות כמו ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן, יכריעו את הסיטואציה.

 נתניהו בישיבת הממשלה
 

נתניהו בישיבת הממשלה ( החדשות 13)

 

לפיד: "נפנה לליכוד שאחרי נתניהו להקמת ממשלת אחדות" 

כאמור, יאיר לפיד דיבר אתמול בכנס בכרמיאל ואמר: "לא נקים ממשלה עם המפלגות הערביות, כן נפנה לליכוד, זה הליכוד שאחרי נתניהו. אם אנחנו ננצח בבחירות, ואני מאמין שננצח, אני חושב שלפנות לליכוד בשביל להקים ממשלת אחדות לאומית בתקופה של פיצול ושסע שהממשלה תשקף את הערכים של האחדות. זו גם תהיה ממשלה מאוד רחבה שתוכל לעשות הרבה מאוד דברים".

עוד הוסיף לפיד כי "בוודאי שהליכוד יהיה אחד הטלפונים, אם לא הטלפון הראשון בשביל להקים ממשלה. נתניהו לא ישאר אם הוא יפסיד, והליכוד היא בסך הכל מפלגה ציונית חשובה, יש בה גם אנשים טובים. יש להם רשימה לא רעה בכנסת הבאה ואנחנו בהחלט נשמח לפנות אליהם". 

 

בתוך כך, לפי דף המסרים של מפלגת כחול לבן שהגיע לידי חדשות 13, עולה כי חברי המפלגה הונחו שלא לעסוק בשאלה הבוערת אם יסיכימו לשבת בממשלת נתניהו, בטענה שבכוונתו של גנץ להחליף אותו בתפקידו. 

כמו כן, שר החינוך נפתלי בנט התראיין ביום שבת ל"מטה המרכזי" עם אילה חסון, ואמר כי הוא דוחה הצטרפות לממשלת גנץ-לפיד ומעריך כי מפלגת כחול-לבן לא תצליח לעמוד בראש הקואליציה: "אני לא אשב עם בני גנץ נקודה. גם לא תהיה ממשלת גנץ – הימין ברוב של 64-63 מול 45. אין לבני גנץ דרך להיות ראש ממשלה".

עוד אמר בנט, כי הוא צופה שנתניהו יקים ממשלה ביחד עם גנץ ולפיד, שעשויה להביא להקמת מדינה פלסטינית: "ביום שאחרי הבחירות הליכוד וכחול לבן נכנסים לממשלת אחדות על יסוד התוכנית של טראמפ להקמת מדינה פלסטינית. אני כבר מכיר את התוכנית, עיקרה הקמת מדינה פלסטינית. נתניהו שמינה את גנץ לרמטכ"ל - יכניס אותו, ונתניהו שמינה את לפיד כשר אוצר – יכניס אותו. נתניהו תמיד מכניס קודם כל את השמאל. הוא הכניס את אהוד ברק ב-2009 והלך על שחרור אלף מחבלים".