ח"כ איילת נחמיאס-ורבין, חדשות עשר

ח"כ נחמיאס ורבין על החרם שעברה בילדותה: ״כל הכיתה פנתה נגדי״

בעקבות סדרת הכתבות "מוחרמים" בחדשות 13, החליטה חברת הכנסת לספר בפוסט בפייסבוק על חרם שממנו סבלה מצד הילדים בכיתתה: "לא מדובר בילדים רעים - אלא ילדים שרע להם"

בהשראת סדרת הכתבות "מוחרמים" בחדשות 13, שעוסקת בתופעת החרם החברתי בבתי הספר וברשתות החברתיות בישראל, החליטה ח"כ איילת נחמיאס-ורבין לחשוף בפוסט בפייסבוק בחרם שעברה בעצמה בילדותה על ידי הילדים בכיתתה.  

"המעבר בין בית הספר היסודי לחטיבת הביניים היה מאוד קשה עבורי, מכל הבחינות", שיתפה נחמיאס-ורבין. "ניתוק מהחממה הטבעית והמוכרת, המראה שלי, חוסר הביטחון שצף ועלה. בקיצור - לא שלב בחיי שאני נזכרת בו בחדווה. אבל אז, לפתע החליטה מישהי שהייתה חברה שלי, לשלוף פתקים שבהם התכתבנו על חברות וחברים לכיתה, אבל כמובן רק את אלה שאני כתבתי. אני חושבת על זה היום בחיוך, שזאת הייתה ילדה שאני קלטתי לבית ספר יסודי ודאגתי לה, והיא שמרה את ה'נשק החברתי', האינסטגרם היחיד שהיכרנו אז, 'הפתקים'".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין
 

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (חדשות 13)

 לדבריה, "באחת, כל הכיתה פנתה נגדי. אימא שלי, החכמה שתמיד הפכה לביאה ברגעים האלה, הציעה לי לכתוב מכתב פתוח לכיתה ולהקריא אותו. נעמדתי שם ובקול רועד אבל תקיף, הפניתי אליהם את המראה. והמראה, אתם כבר מבינים, לא הייתה כל כך יפה. אבל איכשהו קולי הבוטח והתחושה שנעשה לי עוול, עשו קצת סדר. אני לא זוכרת הרבה מאותו היום, אבל את הילדה עם 'האף הלא יפה' אני זוכרת פתאום מחייכת אליי".

לטענתה, החרם שעברה בילדותה העסיק אותה לאורך השנים ואף ממשיך להשפיע על דמותה גם היום. "גם בשנות התיכון הייתי עסוקה כל הזמן בהסתרה, ורק שלא יגלו שזה מה שעבר עלי בבית הספר הקודם", סיפרה. "מצחיק בגיל כזה לזכור מה היה בגיל 13, אבל זאת הבעיה עם הלב, הוא פשוט אף פעם לא שוכח. אני חושבת שבגלל זה אני עדיין תמיד מתרגשת מגילויי חום כלפי, מכך שמאז ועד היום, בכל מקום היה לי מקום חברתי מרכזי".

לבסוף פנתה חברת הכנסת להורים ולמורים של התלמידים המחרימים בבתי הספר: "גם הילדים המחרימים זקוקים להדרכה הורית ומורית. הם הרי לא ילדים רעים כפי שנהוג לומר, אלא שרע להם והחרם הזה, במיוחד כזה שהיום כולם רואים, הוא הדרך הנוראית שלהם לשאת חן. וההורים והמורים צריכים להיות שם בכדי לומר בקול ברור, שלא זאת הדרך לשאת חן, לא זאת הדרך להשתלב, לא על הגב של ילדות מתוקות כאלה שליבו נשבר למראה הבכי שלהן". להוריהם של הילדים המוחרמים כתבה: "אני מבקשת לומר היום לכל הורה שהלב שלו מתרסק למראה בתו או בנו. תחבק אותו, אותה, יהיה בסדר, בחיי שיהיה בסדר".