כמה הם שווים? פורסם דירוג הפוליטיקאים העשירים בישראל

ניר ואלונה ברקת כבשו את המקומות הראשונים ברשימת "פורבס", עם כחצי מיליארד שקלים כל אחד. אהוד ברק, נתניהו ובנט סוגרים את החמישייה. וכמה כסף יש בחשבון הבנק של גנץ?

חודש וחצי לפני הבחירות, המגזין "פורבס ישראל" פרסם היום (ראשון) את דירוג הפוליטיקאים העשירים בישראל לשנת 2019. בחמישייה הראשונה - ניר ברקת, גיסתו - אלונה ברקת, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, ראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו, ושר החינוך נפתלי בנט.

בראש הרשימה, כאמור, התייצב ניר ברקת עם הון של כחצי מיליארד שקלים, ומיד אחריו גיסתו אלונה ברקת, שהצטרפה לימין החדש עם הון מוערך של כ-460 מיליון שקלים. אחרי ה"ברקתים", ששווים יחד כמעט מיליארד שקלים, במקום השלישי ברשימה נמצא ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שעקף את ראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו עם הון של כ-120 מיליון שקלים, לעומת 50 מיליון "בלבד" של נתניהו. חלק משמעותי מהזינוק בהונו של ברק הגיע מהשקעתו בחברת ייצור הקנאביס "אינטרקיור".

 ניר ברקת והגיסה אלונה ברקת
 

ניר ברקת והגיסה אלונה ברקת (פאביאן קולדרוף)

 

במקום החמישי ברשימה נמצא שר החינוך נפתלי בנט עם הון של כ-32 מיליון שקלים, בזכות האקזיט הידוע שעשה. מיד אחריו - יו"ר העבודה אבי גבאי עם הון מוערך של כ-29 מיליון שקלים, שצבר בעיקר במשך כהונתו ארוכת השנים כמנהל "בזק".

השביעי בדירוג הוא שר הרווחה חיים כץ, שהונו מוערך בכ-28 מיליון שקלים. חלק נכבד מהסכום מגיע ככל הנראה מתיק ההשקעות שלו, זה שנקשר גם בפרשה שממתינה להחלטת היועמ"ש אם להעמיד אותו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. למקום השמיני ברשימה הגיע יאיר לפיד, שהונו מוערך ב-25 מיליון שקלים. שותפו, המועמד הטרי לראשות הממשלה בני גנץ, מחזיק בהון של שמונה מיליון שקלים - לפני הפנסיה הצבאית שעשויה להגיע לכ-20 מיליון שקלים.

הונה המוערך של שרת המשפטים ושותפתו של בנט בראש מפלגת "הימין החדש", איילת שקד, עומד על כשמונה מיליון שקלים, ובאותו סכום מוערך גם הונו של גבי אשכנזי. עם כחצי מהסכום, גדעון סער, שמחזיק בחשבון הבנק האישי כארבעה מיליון שקלים.

"הצרה היא שאנשים שנכנסו לתוך הפוליטיקה, לצערנו הרב, לא השאירו הצהרות הון", הגיב עו"ד אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון, לפרסום הדירוג. "לכן, אף אחד לא יודע כמה מהם התעשרו כתוצאה מניגודי עניינים או חלילה אירועים שטוהר המידות נגע בהם".