הורדה בדרגות, קנס ועבודות צבאיות: הסדר טיעון ל"מלך הקריה"

במסגרת ההסכם, מפקד הבסיס לשעבר יודה באישומים נגדו, לפיהם ניצל את מעמדו ועשה שימוש בכלי רכב צבאיים שלא כדין ובחיילים למשימות אישיות. הוא יורד מדרגת אל"מ לרס"ן

במסגרת הסדר טיעון שגובש היום (ראשון), מפקד בסיס הקריה לשעבר, אלוף משנה יגאל בן עמי, יורשע ויורד בשתי דרגות בעקבות הפרשה שכונתה "מלך הקריה". בכתב האישום שהוגש נגדו לבית הדין הצבאי מיוחסות לו עבירות של הפרת אמונים, שימוש ברכוש צה״ל שלא למטרות הצבא והתנהגות שאינה הולמת. בן עמי מואשם שניצל את מעמדו על מנת לשנות שיבוץ ולהקל בתנאי שירות של חיילים, שהיה בקשרים חברתיים וכלכליים עם הוריהם, בנוסף עשה שימוש פרטי בכלי רכב צבאיים ובחיילים תחת פיקודו לצרכים אישיים.

הקצין יודה באישומים נגדו וייטול אחריות למעשים המפורטים בו, בהתאם להסדר הטיעון, שיובא לאישור בית הדין הצבאי. מנגד, יוטל על הקצין עונש של הורדה מדרגת אל״מ לדרגת רס״ן, מאה ימי מאסר שאותם ירצה בעבודות צבאיות, קנס של 22 אלף שקלים ומאסר על תנאי.

אל"מ (מיל') אבי עמירם
 

אל"מ (מיל') אבי עמירם ( החדשות 13)

 

לפני כחצי שנה החליט בן עמי לפרוש מתפקידו לאחר שהוצא לחופשה כפויה בעקבות החקירות במצ"ח שהתנהלו נגדו. במהלך חקירותיו, אלוף מכהן בצה"ל הגיע למצ"ח למתן עדות פתוחה לאחר שבן עמי טען בחקירתו שאישר לו לקחת ג׳יפ מהקריה.

אל"ם רן כהן, הסנגור הצבאי הראשי, ואל"ם (מיל') אבי עמירם, שייצגו את הקצין, מסרו במהל החקירות נגדו: "אל"ם יגאל בן עמי הוא קצין עתיר זכויות ומפקד ותיק ומוערך שמשרת בצה"ל ללא דופי למעלה מ-30 שנה ביחידות שדה ובחזית העשייה. הקצין נדהם מהחשדות נגדו והוא מכחיש אותם נחרצות. הקצין משתף פעולה באופן מלא בחקירה, משיב לכל השאלות ומציג בפירוט את תשובותיו וכן ראיות מצידו שסותרות את החשדות. אנו משוכנעים שהחשדות יתבדו וקוראים להשלמה מהירה של החקירה. הקצין ביקש לצאת לחופשה על מנת לאפשר את סיום החקירה במהירות בלא כל הפרעה. מפקדיו נעתרו לבקשה והוא מודה להם על כך".

 אל"מ רן כהן
 

אל"מ רן כהן ( החדשות 13)

 

מצה"ל נמסר: "צה״ל מחויב לשמור על טוהר המידות בשורותיו, וימשיך לפעול להטמעת עקרון זה ולמיצוי הדין עם כל מי שייכשל בהתנהגותו".