החילוץ שלא הגיע: האם ניתן היה להציל את קמיל שנהרגה בבוליביה?

המטיילת הישראלית שיצאה לטיול, נפצעה ברגלה. במשך שעות המתינו חבריה לחילוץ של חברת הביטוח - עד שהיה מאוחר מדי. כלל ביטוח: "החברה פעלה בדחיפות בכל האמצעים לחלצה"

בתחילת אוגוסט עשתה קמיל שטוקפיש את דרכה ביחד עם חברתה הילה עיני לטיול במסלול "הקרחון הדרומי" בבוליביה. אליהן הצטרפו שלושה צעירים ישראלים נוספים לטרק הפופולרי על ההר בגובה 5,000 מטרים. בכניסה לאחת המערות שכולל המסלול, סלע במשקל של כ-200 קילוגרמים שהיה ממש מעל הפתח הידרדר באחת וריסק לקמיל את הרגל.

ללא אמצעים ייעודיים או ציוד לעזרה ראשונה, החלו חבריה לטיול לנסות לעצור את הדימום ולבצע חסימת עורקים מאולתרת באמצעות בגדיהם, בשעה ששלג החל לרדת סביבם. הם משתמשים בטלפון החירום של חברת "מגנוס" שנשאה עמה הילה ומבקשים פינוי מיידי.

 קמיל שטוקפיש לאחר פציעתה במסלול בבוליביה
 

קמיל שטוקפיש לאחר פציעתה במסלול בבוליביה ( החדשות 13)

 

על פי גרסת חברת הביטוח, אחרי שעה כבר הגיע מסוק על מסלול ההמראה שבקוצ'הבמבה ועליו צוות של פרמדיק ורופא. בחברה עדכנו את הקבוצה שעל ההר, אלא שמגדל הפיקוח סירב לאשר למסוק להמריא בשל תנאי מזג האוויר. לאחר שעתיים הבינו חברי הקבוצה שהסיוע אינו קרוב ועליהם להתחיל בפינוי בעצמם. הם אלתרו אלונקה ונשאו את קמיל במורד ההר – שם, כך הודיעו להם, ממתין אמבולנס. כשהגיעו לכביש הראשי, גילו שהאמבולנס איננו. רק לאחר כשמונה שעות מאז הדיווח הגיע רכב פינוי שהוזמן בכלל על ידי חברת הטיולים המקומית. קמיל לא שרדה ובמהלך הנסיעה לבית החולים היא מתה.

"צריך לדעת שכשאתה קונה את הביטוחים האלה בטלפון ואומרים לך שאתה מכוסה מכל הסיכונים, אבל בסוף היום זה לא משהו שקורה באמת", אמר אביה של קמיל. "הגענו לשדה התעופה וקיבלנו ארון. מצמרר לראות את זה יורד מהמטוס, את הבת שלך בתוך ארגז עטוף בניילון".

אמה של קמיל אמרה: "אחד הדברים שאני כועסת עליהם בצורה בלתי רגילה, זה מי נתן להם בכלל את הזכות לא להודיע לנו במשך שמונה שעות שהתגלגל האירוע. מאיפה הם לקחו את הזכות הזאת? הם לא יכולים לדעת מה היינו עושים. היינו מפעילים פה את כל המדינה, עומדת על הרגליים או, אתה יודע מה, האפשרות לדבר איתה. היא הייתה שמונה שעות בהכרה הילדה הזאת אחרי הפציעה וזה דבר שאני מתהפכת ממנו ומדיר שינה מעיני".

תגובת כלל ביטוח: "בראש ובראשונה, אנו מבקשים להביע את צערנו העמוק על אובדנה הטראגי, בטרם עת, של קמיל רחל שטקפיש זיכרונה לברכה. חשוב לנו לציין, כי מרגע קבלת הידיעה על פציעתה של קמיל ז"ל, ידיעה שהגיעה אלינו כשעה וחצי לאחר הפציעה, פעלה החברה במהירות ובדחיפות בכל האמצעים כדי לחלצה ולהצילה. בתוך כך, פנתה החברה מידית למשרד החוץ ונתנה התחייבות להזניק מסוק חילוץ וביקשה להוציאו בו במקום. מסוק זה לא יכול היה להמריא עקב תנאי מזג האוויר. במקביל - צוות של רופא ושני אנשים נוספים הבקיאים במסלול הנסיעה, ומצויידים במכשור רפואי ואלונקה, יצאו מיד עם רכב מלה-פז. בתוך כך, ללא כל תלות במאמצי החילוץ שהזנקנו, יצא אמבולנס נוסף של חברת הנסיעות. יודגש, כי מדובר בנסיעה בתנאי שטח קשים וכי ההגעה למקום הייתה במהירות שהתאפשרה נוכח התנאים במקום. בנוסף, במקרה כאמור של מוות מאובדן דם יש חשיבות רבה לכך שצוות הטיול יקח איתו ציוד רפואי מתאים שעשוי היה לסייע בטיפול ראשוני במקרים מצערים כאמור. לנושא פנייתכם בעניין העיכוב בעדכון המשפחה באירוע - אנו מבקשים להבהיר כי מבוטח של החברה שרכש ממנה פוליסת ביטוח לחו"ל, אינו משאיר בידי החברה מידע אודות בני משפחתו ו/או טלפון ליצירת קשר עמם, זאת ועוד, לחברת הביטוח אין את הסמכות להחליט מי הוא בן המשפחה הרלוונטי והאם יש לעדכנו תוך כדי האירוע. מטיילים אשר מצטיידים בטלפון לווייני, משאירים מידע זה בידי חברת הטלפון הלווייני, אך קמיל ז"ל לא לקחה עמה טלפון שכזה ולא השאירה פרטי התקשרות. מטייל אחר הוא שלקח טלפון לוויני שהיה על שמו, מחברת חילוץ אחרת, ומרגע קבלת המידע מהם, אישרנו להם את כל הנדרש ושיתפנו עמם פעולה. המשפחה קיבלה מחברתנו עדכון מפורט אודות האירוע לפני כשלושה חודשים, עת ביקרנו בביתם ביחד עם צוות החילוץ. לפני כשבועיים פנה אב המשפחה וביקש דוח כתוב והוא קיבל אותו ביום חמישי האחרון".

תגובת חברת "מגנוס": "מיד עם קבלת המידע מחברתה של קמיל ז"ל בטלפון הלוויני החלו צוותי החברה לטפל באירוע ופנו לפינוי אווירי ויבשתי. מסוק עם רופא נאלץ לדחות את יציאתו בשל תנאי מזג אוויר קשים. לאחר שעה וחצי שהוברר שהנפגעת מבוטחת על ידי 'כלל', בוצעה העברת אחריות לחברת החילוץ 'סיטל' הפועלת מטעמה. למרות זאת, לאור חומרת האירוע, החליטה 'מגנוס' לסייע בתפעול ובמשאבים. רכב החילוץ שבסוף בגיע למקום הופעל על ידי אנשי 'מגנוס' ונעזר בנתוני המיקום של הטלפון הלוויני. 'מגנוס' היא חברה פרטית הרואה ערך עליון בעזרה לכל מטייל בצרה".