התפקידים ב"כחול לבן": לפיד יוביל הקמפיין, אשכנזי ינהל מאחור

מהחלוקה בין רביעיית מנהיגי המפלגה עולה כי הופעותיו של גנץ יהיו מדודות יותר בהשוואה ליו"ר יש עתיד. גורם במפלגה: נודיע שלא נשב בממשלת נתניהו לאחר החלטת היועמ"ש

יומיים לאחר שהוחלט על איחוד בין "יש עתיד" ל"חוסן לישראל-תל"ם" מתחילה להתבהר חלוקת התפקידים במפלגת "כחול לבן". מי שיוביל את הקמפיין הן מבחינת הופעה והן מבחינת בנייתו הוא יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. ההופעות של יו"ר חוסן לישראל, בני גנץ, יהיו מדודות ומהונדסות כמה שניתן.

מי שיופקד על האתגר המרכזי של המפלגה – הפיכת המפלגה שמורכבת משלושה כוחות פוליטיים לכזו שתשדר מסר אחיד, הוא המצטרף האחרון למהלך, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. כחלק מתפקידו הוא יצטרך לבנות היררכיה ברורה בין המנגנונים ולהניע את עבודת השטח של המפלגה. ביום ראשון צפוי להיות המבחן הראשון, כשכל הארבעה יחלו לחרוש את ישראל ולהיפגש עם המצביעים הפוטנציאליים.

מפרטים נוספים שעולים מהאיחוד בגוש המרכז-שמאלי עולה כי החיבור נרקם חרף סירובם של כל היועצים האסטרטגיים של גנץ, שלא רצו חיבור עם לפיד והעדיפו לצרף את יו"ר גשר, אורלי לוי אבקסיס. עם זאת, גנץ צפה בסקרי המנדטים והבין שללא צירופו של לפיד, הסיכוי שלו להקים ממשלה שואף לאפס. כמו כן, גנץ חשש מקמפיין אגרסיבי של לפיד נגדו.

 
 
 
 יעלון, גנץ, אשכנזי ולפיד
 

לפיד, אשכנזי, גנץ ויעלון (רויטרס )

 

מההסכם שנחתם בין שתי המפלגות עולה כי הוא לא עסק בענייני מהות. אורכו הוא שלושה עמודים והוא התמקד בעניינים טכניים ופוליטיים בלבד. במפלגה לא התייחסו לתרחיש שבו ראשיה לא ירכיבו את הממשלה הבאה, כדי לא לשדר לציבור שקיים סיכוי כזה, ובכך להראות את ביטחונם בניצחון.

כמו כן, גורם במפלגת כחול לבן אמר לחדשות 13 כי המפלגה תודיע כי לא תשב בממשלת נתניהו, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יודיע על הגשת כתב אישום נגד רה"מ, כפוף לשימוע. נתניהו, שמחכה אף הוא להחלטת היועמ"ש בתיקיו, אמר בשיחות סגורות למקרוביות כי הוא כלל לא מזלזל באיחוד, וכי צפוי קרב צמוד בין שני הגושים.

שלשום (חמישי), לאחר ההודעה על איחוד, רביעיית מנהיגי מפלגת כחול לבן הגיעה לגני התערוכה לאירוע שבו הוצג האיחוד. בפתח דבריו, אמר יו"ר חוסן לישראל כי "ישראל איבדה את הדרך והממשלה יצרה ריב ומדון. ממשלה של הפרד ומשול שמשסעת אנשים אחרים ואותנו. רוח רעה הסתובבה ברחובות, ואנחנו כאן בכדי לומר: עד כאן, מספיק ודי". 

"במקום פלגנות אנו מציעים אחדות, במקום קיצוניות אנו מציעים ממלכתיות, במקום שיסוי מציעים פיוס לאומי", אמר גנץ. "לכל אחד מאיתנו יש אגו, לכל אחד מאיתנו יש סדר יום, אבל כשראינו את המדינה שכל כך יקרה לנו נקרעת לגזרים, שמנו את האגו בצד, גיבשנו סדר יום אחד, הקמנו תנועה אחת. אף אחד מאיתנו הוא לא מעל העם ולא מעל המדינה, מרגע זה ואילך אנו עובדים יחד כצוות כדי להוביל תיקון ישראלי".

גנץ ולפיד בנאום משותף
 

גנץ ולפיד בנאום משותף (חדשות 13)

 

בתום נאום גנץ, נשא דברים גם יאיר לפיד. "ביממה האחרונה היו שני איחודים במערכת הפוליטית - איחוד של קיצוניות ואיחוד של תקווה", אמר לפיד. "נתניהו הכניס את אנשי כהנא לכנסת והציע לסמוטריץ' את תפקיד שר החינוך שלנו. הוא מלבה את השנאה והפחד ואת הגזענות והאלימות. כדי לעצור את שלטון הפחד אנו מקימים היום חומה של תקווה, ואמרים שהגיע הזמן להזכיר לישראלים שהברירה והיכולת לשנות בידינו. אנו יוצרים כאן מפלגת שלטון".

"אפשר להפיל את ממשלת נתניהו", המשיך לפיד, "הוא אומר תמיד ששלטון מחליפים רק בקלפי, בואו נחליף אותו בקלפי. יש פה הזדמנות היסטורית לשנות את סדר העדיפויות במדינה - לשמור על הביטחון, להילחם ביוקר המחייה ולהוביל פה מהלך מדיני. הישראלים ילכו לקלפי כדי לבחור איזו מדינה תהיה לנו - לילדים שלנו. של חקירות ושחיתות והסתה או של תקווה וחוסן. נתניהו בחר באנשי כהנא ושותפיו ואנו בוחרים אחד בשני ובעיקר באזרחי ישראל. 

בתוך כך, מסקר של חדשות 13 שנערך אמש עולה כי לאחר האיחוד בין בני גנץ ליאיר לפיד, רשימת "כחול לבן" תקבל 36 מנדטים ובכך תנצח את הליכוד בראשות בנימין נתניהו, שצנחה בסקרים ותקבל 26 מנדטים. רשימת חד"ש-תע"ל, בראשות אחמד טיבי ואיימן עודה, שעשויים להתאחד, תקבל 10 מנדטים, איחוד מפלגות הימין – הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית – יקבלו 8 מנדטים, יהדות התורה תקבל 7 מנדטים וש"ס תקבל 6 מנדטים. מפלגת העבודה, ישראל ביתנו והימין החדש יקבלו 5 מנדטים. כמו כן, מפלגת כולנו, מרצ ורשימת רע"מ-בל"ד יקבלו 4 מנדטים.

  סקר בחירות