איפא"ק נגד המהלך של נתניהו: "עוצמה יהודית - תנועה גזענית"

השדולה הפרו ישראלית בקונגרס האמריקני הצטרפה לוועד היהודי האמריקני וגינתה את האיחוד שרקם ראש הממשלה בין הבית היהודי למפלגת הימין הקיצוני בראשות בן ארי ובן גביר

איפא"ק, השדולה הפרו ישראלית בקונגרס האמריקני, הצטרפה לוועד היהודי האמריקני (AJC) וגינתה את האיחוד שרקם ראש הממשלה בנימין נתניהו בין הבית היהודי למפלגת עוצמה יהודית. "יש לנו מדיניות ארוכה שבמסגרתה אנו לא נפגשים עם חברים בתנועות גזעניות ומגונות", נכתב בהודעה שפרסמה השדולה בחשבון הטוויטר.

הוועד היהודי האמריקני כתב אמש בחשבון הטוויטר שלו כי "ראוי לגנות את ההשקפות של עוצמה יהודית וכי הן לא משקפות את ערכי הליבה, שהם היסודות של מדינת ישראל". עוד נכתב כי נשקפת סכנה מההיתכנות הפוטנציאלית של המפלגה להצליח להשיג מספיק קולות כדי להיכנס לכנסת, ולהפוך לחלק אינטגרלי מהקואליציה בישראל.

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, התייחסה לגינוי של איפא"ק: "כשהארגון שביבי בונה עליו את שיא הקמפיין שלו (כינוס שדולת איפא"ק במרץ) מוציא לבני טיפוחיו החדשים של ביבי כרטיס אדום - סימן שיש לו בעיה אמיתית. יש קווים אדומים והם עוברים בנציגים של ארגון הטרור כהנא חי בכנסת".

ביום רביעי גינו כמה ארגונים יהודיים בארה"ב את האיחוד השנוי המחלוקת. "על מנת להציל את עצמו, נתניהו מחזק את הקבוצות הגזעניות הקיצוניות ביותר בישראל", נמסר מהארגון "ג'יי סטריט". ואילו בארגון "תרועה" מחו גם כן נגד הצעד, וטענו כי "לאור תמיכתו של ראש הממשלה במפלגת הימין הקיצוני, אנו קוראים לרשות גביית המיסים האמריקנית לבחון באופן מיידי את הענקת הזכות לפטור ממס, אשר תומכת בארגונים ישראליים המממשים את מורשת הטרור של מאיר כהנא".

ראש הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלאט, הצהיר כי הלגיטימציה שניתנת לעוצמה יעודית על ידי הסכם איחוד המפלגות הינה מטרידה: "לא צריך להיות שום מקום לגזענות, ושום השלמה עם חוסר סובלנות - לא בישראל ולא באף מדינה דמוקרטית".

בהצבעה שהתקיימה ברביעי בערב במרכז הבית היהודי אושר הסכם החבירה למפלגת עוצמה יהודית בראשותו של מיכאל בן ארי. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שדחף לאיחוד בין המפלגות, בירך את יו"ר המפלגה רפי פרץ על התמיכה שקיבל במרכז מפלגתו וסיכם איתו על חתימת הסכם עודפים בין המפלגות. לאחר מכן, ברך רה"מ את יו״ר האיחוד הלאומי ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ על שיתוף הפעולה למען גוש הימין ועל אישור ההסכם. 

מוקדם יותר באותו היום, סיכמו הליכוד והבית היהודי על התנאים לחבירת המפלגה ל"עוצמה יהודית". התנאים כוללים שני תפקידי שר בכירים, העברת חוק נורבגי מורחב ושריון במקום ה-28 ברשימת הליכוד לכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא מברך על ההחלטה. "הבחירות הבאות הן בין ממשלת שמאל בראשות לפיד וגנץ לבין ממשלת ימין בראשותי. אני מברך את נציגי הבית היהודי והאיחוד הלאומי על שגילו אחריות כלפי ארץ ישראל והצליחו לאחד את השורות כדי להבטיח שקולות הימין לא ילכו לאיבוד". עם זאת, במכתב שהוציא נתניהו לראשי המפלגה לא הכניס את ההבטחה לשרים - ככל הנראה כדי לא להתחייב על כך בכתב.

פרץ, נתניהו, סמוטריץ ובן ארי
 

פרץ, נתניהו, סמוטריץ ובן ארי (רויטרס)

 

מהליכוד והבית היהודי נמסר לאחר קבלת ההחלטה: "בתום פגישה שקיים היום ראש הממשלה ויו״ר הליכוד בנימין נתניהו עם הרב תא״ל (במיל׳) רפי פרץ, סוכמו התנאים אם וכאשר יאושר הסכם הבלוק-הטכני במרכז הבית היהודי הערב. התנאים כוללים חוק נורווגי מורחב בהסכמים הקואליציוניים. ראש הממשלה התחייב לשריין את מקום 28 ברשימת הליכוד לנציג ״הבית היהודי - האיחוד הלאומי״, כשלאחר הבחירות יועבר הנציג למפלגה המאוחדת, ולמסור למפלגה המאוחדת שני תפקידי שרים משמעותיים ושוויים בממשלתו". עוד התחייב ראש הממשלה כי "במהלך מערכת הבחירות המפלגות לא יתקפו זו את זו אלא יחזקו זו את זו לטובת ניצחון הימין". 

בחוסן לישראל תקפו אז את הסיכום שהושג: "אצלנו בממשלה לא יהיו בל"ד ולא כהנא. נתניהו איבד את הממלכתיות והציונות". בתגובה נמסר מהליכוד כי "לפיד וגנץ יקימו ממשלת שמאל רק תודות לגוש החוסם של המפלגות הערביות, כפי שאחמד טיבי אומר בגלוי. זה או ממשלת ימין חזקה של נתניהו, או ממשלת שמאל חלשה של לפיד-גנץ".