גורמי ביון מערביים: איראן חידשה ייצור תעשייתי של צנטריפוגות

הגורמים טוענים כי 3 שנים וחצי לאחר חתימת הסכם הגרעין, בטהראן נערכים לחידוש העשרת אורניום. כדי לדון בנושא הגיע ראש שירות הביון הבריטי לישראל למפגש עם ראש המוסד

איראן חידשה ייצור תעשייתי של צנטריפוגות - כך טוענים גורמי ביון מערביים. על פי הגורמים, איראן, שהחלה בפירוק הצנטריפוגות לאחר חתימת הסכם הגרעין עם המעצמות ביולי 2015, נערכים להעשרת אורניום מחודשת, במה שיהווה הפרה של ההסכם שנחתם.

ההחלטה לסגת מההסכם היא החלטה פוליטית שצריכה להתקבל ע"י ראשי הרפובליקה האסלאמית, אך נראה כי בטהראן נערכים לקראת התרחיש הזה ומקווים שהתשתית תהיה מוכנה עד שיבשילו התנאים לכך. כדי לדון בניסיונות האיראניים הגיע לישראל בתחילת השבוע אלכס יאנגר, ראש ה-MI6, שירות הביון הבריטי, שנפגש עם ראש המוסד, יוסי כהן ועם בכירים נוספים בקהילת המודיעין. 

 מתקן העשרת הגרעין בנתנז שבאיראן
 

מתקן העשרת הגרעין בנתנז שבאיראן (החדשות 13)

 


בישראל מעריכים כי באיראן שוקלים להתקדם בשאיפה להשיג פצצה גרעינית, אך המודיעין הישראלי מאמין כי ההחלטה טרם התקבלה. חרף דבריהם של גורמי הביון במערב, בדוח רבעוני של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית, נכתב כי איראן לא חרגה מההגבלות שנקבעו בהסכם הגרעין - מבחינת רמות האורניום המועשר שבידיה.