המאבק הציבורי והמחאה שכשלה: השבוע הקשה של משפחת תהילה נגר

הלחץ שהופעל לא הועיל, ובית המשפט קיבל את ההסדר לפיו האישום נגד רא'אד רושרוש, שרוצץ את גולגולת הצעירה באבן, יופחת להריגה. "כשלים ומחדלים חמורים של המשטרה"

השבוע התפרץ הכאב של בני משפחת נגר באולם בית המשפט המחוזי בנצרת. המראה של ראאד רושרוש מחייך לעברם התערבב בתסכול הנורא של המרת האישום נגדו מרצח להריגה. מדינה שלמה חשה את כאבם, הבינה אותו ואפילו הצדיקה אותו. הסיפור כה נגע באנשים, עד שמכל קצוות הארץ הגיעו גם לקיבוץ גינוסר וגם לבית המשפט כדי לתמוך במשפחת נגר. אך המחאה נכשלה, והבקשה להפחתת האישום התקבלה

פרקליטתו של רושרוש, תמי אולמן, אמרה כי "כאשר יש כשלים ומחדלים חמורים ביותר מבחינת עבודת המשטרה, התפקיד שלנו הוא להציף את המחדלים האלו. ואכן, כך הגענו עם הצוות פה להסדר טיעון". האבן שבה השתמש רושרוש כדי לרוצץ את גולגולתה של תהילה נותרה בזירה במשך חודשיים תמימים, כאילו מדובר בזירת תיירות ולא בראיה במשפט רצח שצריכה לשכב במחסן הראיות של משטרת ישראל.

במשטרה הצדיקו זאת בכך שהמחלקה לזיהוי פלילי אספה את הממצאים מהאבן. אבל הראיה המצמררת שנעלמה מהתיק היא הקלטת שהייתה במכוניתו של רושרוש, ויכולה הייתה להוכיח מה בדיוק קרה במכונית ברגעי חייה האחרונים של תהילה; מישהו במשטרה גרס בטעות את הקלטת. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 המון מתאספים מסביב לקברה של תהילה נגר ז״ל
 

המון מתאספים מסביב לקברה של תהילה נגר (החדשות 13)

 

צוות השופטים בתיק רושרוש-נגר הוא אותו הרכב שזיכה החודש את ע', בן 21 מעפולה, מאשמת רצח אביתר קייטץ ושחרר אותו לביתו. זאת למרות כתב האישום החמור נגדו. בפרליטות לא רצו כנראה להסתכן במקרה של רושרוש והעדיפו לדרוש 20 שנות מאסר בפועל על הריגה מלא כלום פוטנציאלי.

יפה ברזני, תושבת ראש העין, סיפרה לחדשות 13 שהגיעה במיוחד לקיבוץ גינוסר כדי להביע את כעסה. "נשים בישראל הן לא זבל. יש להן מעמד שווה והן צריכות לקבל יחס שווה. בית הדין צריך לקבוע אם היא נרצחה או לא נרצחה, אבל עסקאות טיעון במדינת ישראל הפכו להיות הרגל", אמרה. 

גורם בכיר במשטרה מסר בתגובה לחדשות 13 כי בשנת 2015 הוגשו בצפון 48 כתבי אישום באשמת רצח, ורק שניים מהם הסתיימו בזיכוי.