פול ווילן מובא לדיון בבית המשפט ברוסיה, רויטרס

רוסיה: מעצרו של האמריקני החשוד בריגול הוארך בשלושה חודשים

בית המשפט הרוסי האריך את מעצרו של פול ווילן, לוחם מארינס לשעבר, שנעצר לפני כחודשיים במלון במוסקבה בחשד שריגל עבור מדינתו. עורכי דינו: "היה בחופשה במדינה"

בית המשפט ברוסיה החליט היום (שישי) להאריך בשלושה חודשים את מעצרו של האזרח האמריקני פול ווילן, שנעצר לפני כחודשיים במוסקבה בחשד לריגול. הבקשה להארכת מעצרו הוגשה על ידי כוחות הביטחון הרוסים, שעצרו את ווילן בחודש דצמבר האחרון במלון בעיר הבירה, בזמן שלטענתו היה ב"חופשה פרטית", במטרה לפגוש חברים באזור. עורך דינו של העצור אמר מחוץ לבית המשפט כי ווילן מכחיש את ההאשמות נגדו וכי בכוונתו לערער על ההחלטה.

ווילן הוא לוחם מארינס לשעבר, שבנוסף לאזרחותו האמריקנית מחזיק באזרחות בריטית, קנדית ואירית. במידה ואכן יואשם בריגול, הוא עלול לרצות מאסר של עד 20 שנה בכלא הרוסי. משפחתו של ווילן טענה כי הוא חף מפשע וכי הוא שהה במוסקבה לכבוד חתונה שבה השתתף. כמו כן, עורך דינו של החשוד אמר כי ישנו סיכוי שהרוסים יהיו מעוניינים לשחרר את ווילן בתמורה לאזרחית הרוסיה מריה בוטינה, שנעצרה בקיץ האחרון בארצות הברית בחשד לריגול.

 פול ווילן
 

פול ווילן בבית המשפט הרוסי (רויטרס)

 


כזכור, בקיץ האחרון נעצרה מריה בוטינה בת ה-29, אזרחית רוסיה המתגוררת בוושינגטון, בחשד כי ניסתה להקים "ערוצים אחוריים" וליצור קשר חשאי בין פוליטיקאים אמריקנים לקרמלין, דרך איגוד הרובאים הלאומי. על פי כתב האישום, בוטינה "פיתחה קשרים הדוקים" עם אזרחים אמריקנים והסתננה לקבוצות פוליטיות במדינה, על מנת לשמש כסוכנת זרה. לפני כחודשיים הודתה בוטינה בקשירת קשר לביצוע מעשה בלתי חוקי כסוכנת זרה בארצות הברית. 

 מריה בוטינה, המואשמת בריגול למען רוסיה
 

מריה בוטינה, שהואשמה בריגול למען רוסיה (פייסבוק)

 

בתצהיר ה-FBI שניתן בצו המעצר, נכתב כי בוטינה ביקשה "לנצל קשרים אישיים עם אמריקנים בעלי השפעה פוליטית, במאמץ לקדם את האינטרסים של הממשל הרוסי". בוטינה נחשדת בכך שעבדה לכאורה בשליחות פקידים רשמיים בממשלה הרוסית. כמו כן, צוין בתצהיר כי נערך חיפוש במכשיר הסלולרי שלה ובמחשב הנייד שהיה ברשותה. לדברי התביעה, בוטינה קיבלה אישור למעשים מפקיד בקרמלין.