גם לאחר הנסיגה: ארה"ב תשאיר כוח קטן בסוריה לתקופה נוספת

דוברת הבית הלבן הודיעה כי 200 חיילים יישארו לזמן מסוים במדינה. זאת, בהתאם לסיכום בין הנשיא טראמפ למקבילו הטורקי ארדואן, שהושג בשיחה אודות הצורך באזור חיץ בסוריה

  • פורסם ב:
  • 22/02/2019 08:40
  • |
  • עודכן ב:
  • 22/02/2019 12:01
  • |
  • כתבים:
  • דני מולכו

נסיגת ארה"ב מסוריה: צבא ארצות הברית ישאיר כוח קטן שימנה 200 חיילים בסוריה, גם לאחר שייסוג מהמדינה – כך הודיעה הלילה (שישי) דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס. זאת, בהתאם לסיכום שהושג בשיחה שערכו אתמול הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, ומקבילו הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן, אודות הצורך ליצור אזור חיץ במדינה.

המהלך הזה מגיע במקביל לדיווח מפי פקידים אמריקניים, לפי טראמפ שוקל לבקש ממנהיגים אירופאים לשלוח כ-1,500 חיליים לסוריה, כדי להבטיח את אינטרס מדינות המערב. בשיחה שקיימו כאמור כאמור נשיאי ארה"ב וטורקיה, סוכם כי המדינות ימשיכו במאמץ ליצירת אזור חיץ.

 
 
 
כוחות צבא אמריקניים בסיור משותף עם "צבא סוריה החופשית"
 

כוחות צבא אמריקניים בסיור משותף עם "צבא סוריה החופשית" (רויטרס)

 

פקיד בפדרציה בצפון סוריה אמר בתגובה להודעת הבית הלבן כי "אנו רואים באור חיובי את החלטת ארה"ב להשאיר 200 חיילים בסוריה אחרי הנסיגה מהמדינה". עוד הוסיףף כי ההחלטה יכולה לעודד מדינות באירופה להשאיר גם את כוחותיהם במדינה, ויכולה להפעיל לחץ על דמשק לערוך דיאלוג במטרה לפתור את המשבר במדינה.

לפני כשבוע וחצי, ג'וזף ווטל, מפקד הכוחות האמריקניים במזרח התיכון, אמר כי נסיגת צבא ארצות הברית מסוריה, ובתוכה יציאת הכוחות הקרקעיים, צפויה להתחיל תוך מספר שבועות – בהתאם לתנאי הקרקע.

"איננו רוצים להשאיר את האנשים שלנו בשטחים שאין לנו צורך בהם, וכשאין לנו משימה לבצע", אמר ווטל והוסיף כי הוא מאמין לא יחול שינוי בכמות הכוחות המוצבים בעיראק. בתוך כך, הנשיא טראמפ כתב הלילה בחשבון הטוויטר שלו כי "ארה"ב תשלוט בקרוב על 100% משטחי דאע"ש בסוריה".

כזכור, לפני כשבועיים, דווח ב"וול סטריט ג'ורנל" כי ארצות הברית מתכננת להוציא את כל כוחותיה הצבאיים מסוריה עד סוף חודש אפריל. לפי הדיווח, הנסיגה תושלם בעוד כחודשיים וחצי למרות העובדה שממשלתו של הנשיא טראמפ עדיין לא הציגה תוכנית סדורה להגנה על שותפיה הכורדים באזור.

 פליטים בסוריה, אשתקד
 

פליטים בסוריה, אשתקד (getty images)

 

מוקדם יותר באותו שבוע, אישר הסנאט האמריקני את הצעת החוק של מיץ' מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקני, לפיה הממשל צריך לבדוק אם אכן ארגוני הטרור בסוריה ובאפגניסטן הובסו ואינם מהווים איום לפני שתחל נסיגת הכוחות האמריקניים מהמדינות מוכות המלחמה. יוזם החוק טען כי "ארגוני הטרור עדיין מהווים איום רציני", וכי "יש להבטיח את תבוסתם לפני נסיגה משמעותית".
 

70 סנאטורים הצביעו בעד התיקון לחוק, בעוד ש-26 התנגדו לו. עם זאת, בשלב זה מדובר בהליך פרוצדורלי בלבד, שאינו מחייב את הנשיא דונלד טראמפ, שהכריז על נסיגה לפני כחודשיים. כדי שהחוק יקבל תוקף הוא צריך לעבור גם בבית הנבחרים, אך שם הוא צפוי להידחות לנוכח הרוב הדמוקרטי, התומך בנסיגה הכוחות האמריקניים מהמזרח התיכון והחזרת החיילים לארה"ב.