בתגובה לאיחוד לפיד-גנץ: נתניהו שלף את קלף האנדרדוג • פרשנות

רה"מ דיבר על 40 מנדטים עד הרגע שבו הכריז על בחירות. כעת, הוא מזהיר מפני מפלה כדי "לשתות" קולות ממפלגת הימין המאוחדת - אותה דאג לחזק כדי שלא תתקרב לאחוז החסימה

המפץ הפוליטי: הנאום החריף שנשא אמש (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבו תקף את בני גנץ ויאיר לפיד והביע חשש גדול מפני ניצחונם בבחירות, הוא חלק מאסטרטגיה מוכרת שלו. נתניהו בנה קריירה על היותו נרדף, וכעת הוא שולף שוב את הקלף החזק ביותר שלו – "האנדרדוג".

הקהל של נתניהו לא אוהב אותו חזק מדי, והדיבורים על "אסון" שמאיים על גוש הימין, הם ניסיונות של ראש הממשלה "לשתות" מנדטים מהמפלגה המאוחדת של הבית היהודי-האיחוד הלאומי-עוצמה יהודית, אותה דאג לחזק מראש כדי לדאוג שלא תתנדנד באזור אחוז החסימה.

 
 
 
 ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (החדשות 13)

 

נתניהו: גנץ ולפיד יקימו ממשלה עם המפלגות הערביות

אמש, כזכור, נתניהו מסר הצהרה לתקשורת ותקף את האיחוד בין מפלגת חוסן לישראל ויש עתיד. "הם מסתמכים על גוש חוסם עם מפלגות ערביות, שלא רק שלא מכירות במדינה, אלא פועלות לחסל את ישראל. גוש חוסם ימני ציוני זה אסור, וגוש חוסם עם מפלגות ערביות זה לגיטימי".

"כבר פעמיים היינו בסרט הזה, עם גנרלים מהשמאל שמתחזים לימין, מדברים על אחדות, אבל למעשה מתכננים להעביר מדיניות שמאל", אמר ראש הממשלה. "רק שלשום גנץ תקף אותי, לגלג עליי. אני שנפצעתי בקרב עם מחבלים, שסיכנתי את חיי פעם אחר פעם. היום, אותו גנץ מוכן לתת את ראשות הממשלה ללפיד, שניסיונו הביטחוני מסתכם בכך שהיה כתב במחנה".

גנץ ולפיד בנאום משותף
 

גנץ ולפיד בנאום משותף (החדשות 13)

 

נתניהו המשיך לתקוף את גנץ ולפיד: "דבר בלתי נתפס הוא שלפיד וגנץ תמכו בהסכם הגרעין עם איראן, שמאפשר לה להשיג ארנסל של פצצות כדי להשמידנו. לפיד אמר שאין מה לעשות ושצריך להשלים עם זה, אבל אני לא השלמתי, נאבקתי בכל העולם מול כל המעצמות ופעלתי לשכנע את נשיא ארה"ב לפעול נגד ההסכם ולהטיל סנקציות על איראן, מה שהם אמרו שהוא בלתי אפשרי, פתאום נעשה אפשרי. אני מאמין בדברים האלה ואני יודע שהשלום בא מתוך התעקשות שלנו, ולא מתוך רפיסות ומילים יפות". בהמשך דבריו, הזהיר ראש הממשלה את בוחריו מפני האפשרות הממשית של ניצחון כחול לבן בבחירות, והחלפת שלטון הימין.

מוקדם יותר אמש, בני גנץ ויאיר לפיד מסרו הצהרה לתקשורת ראשונה לאחר ההודעה על איחוד בין המפלגות. "ישראל איבדה את הדרך והממשלה יצרה ריב ומדון", אמר גנץ, "ממשלה של הפרד ומשול שמשסעת אנשים אחרים ואותנו. רוח רעה הסתובבה ברחובות, ואנחנו כאן בכדי לומר: עד כאן, מספיק ודי.במקום פלגנות אנו מציעים אחדות, במקום קיצוניות אנו מציעים ממלכתיות, במקום שיסוי מציעים פיוס לאומי".

  סקר בחירות
 

סקר בחירות ( חדשות 13)

 

במסיבת העיתונאים לפיד תקף את ראש הממשלה נתניהו: "ביממה האחרונה היו שני איחודים במערכת הפוליטית - איחוד של קיצוניות ואיחוד של תקווה. נתניהו הכניס את אנשי כהנא לכנסת והציע לסמוטריץ' את תפקיד שר החינוך שלנו. הוא מלבה את השנאה והפחד ואת הגזענות והאלימות. אפשר להפיל את ממשלת נתניהו. הוא אומר תמיד ששלטון מחליפים רק בקלפי, בואו נחליף אותו בקלפי. יש פה הזדמנות היסטורית לשנות את סדר העדיפויות במדינה - לשמור על הביטחון, להילחם ביוקר המחייה ולהוביל פה מהלך מדיני. הישראלים ילכו לקלפי כדי לבחור איזו מדינה תהיה לנו - לילדים שלנו. של חקירות ושחיתות והסתה או של תקווה וחוסן. נתניהו בחר באנשי כהנא ושותפיו ואנו בוחרים אחד בשני ובעיקר באזרחי ישראל".

בתוך כך, מסקר של חדשות 13 שנערך אתמול עולה כי לאחר האיחוד בין בני גנץ ליאיר לפיד, רשימת "כחול לבן" תקבל 36 מנדטים ובכך תנצח את הליכוד בראשות בנימין נתניהו, שצנחה בסקרים ותקבל 26 מנדטים. רשימת חד"ש-תע"ל, בראשות אחמד טיבי ואיימן עודה, שעשויים להתאחד, תקבל 10 מנדטים, איחוד מפלגות הימין – הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית – יקבלו 8 מנדטים, יהדות התורה תקבל 7 מנדטים וש"ס תקבל 6 מנדטים. מפלגת העבודה, ישראל ביתנו והימין החדש יקבלו 5 מנדטים. כמו כן, מפלגת כולנו, מרצ ורשימת רע"מ-בל"ד יקבלו 4 מנדטים.