נסגרו הרשימות: רוסו סירב להצהיר על תמיכה בפתרון שתי המדינות

מספר 2 במפלגת העבודה לא השיב לשאלת חדשות 13 • הליכוד כללה את רשימת אחי, כדי להימנע מעתירות נגד שריון אלי בן דהן • חד"ש ותע"ל רצות ביחד, איימן עודה בראש הרשימה

בחירות 2019: טל רוסו, מספר 2 במפלגת העבודה, הגיע אמש (חמישי) יחד עם ח"כ איציק שמולי להגיש את רשימת סיעתו, וסירב לענות לשאלת חדשות 13 אם הוא תומך ברעיון שתי מדינות לשני עמים.

יו"ר העבודה אבי גבאי אמר אמש: "אנחנו שמחים היום כי היום נפתח פתח של תקווה למהפך. נעשה הכל כדי שזה יקרה, ונעשה הכל כדי שבתוך המהפך הזה מפלגת העבודה תהיה חזקה. נעשה הכל להיות חזקים, לעשות מהפך שלטוני ולחזק את הקהילה הגאה".

 אבי גבאי
 

אבי גבאי (getty images )

 

בתוך כך, רגע לפני סגירת הרשימות, הליכוד כללה ברשימתה גם את רשימת מפלגת אחי. זאת, כדי להימנע מעתירה אפשרית נגד שריונו של אלי בן דהן במקום ה-28 במפלגה, כחלק מהבטחת ראש הממשלה לראשי מפלגת הימין המאוחדת, בתמורה לשילוב עוצמה יהודית במפלגתם.

כמו כן, למרות המאמצים לשלב את אלי ישי ברשימת איחוד מפלגות הימין, בסופו של דבר הוא ירוץ לבדו. זאת, לאחר שסירב להסכים להיות כפוף לסיעה המאוחדת גם אחרי הבחירות. ישי נפגש הערב עם יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' ויו"ר הבית היהודי רפי פרץ, שדרשו ממנו להביא מכתב תמיכה מהרב מאיר מזוז. ישי לא הצליח להשיג מכתב כזה, ולכן פרץ וסמוטריץ' לא הכניסו אותו לרשימה. 

במקום הראשון והשני במפלגה, שנקראית "איחוד מפלגות הימין - הבית היהודי, האיחוד הלאומי, עוצמה יהודית", הוצבו כצפוי פרץ וסמוטריץ', כאשר אחריהם, מוטי יוגב ואופיר סופר. מיכאל בן ארי, נציג עוצמה יהודית, הוצב בהתאם לסיכומים במקום החמישי, ועידית סלמן נכנסה למקום השישי, לאחר שיפעת ארליך ויתרה עליו מוקדם יותר היום.

בד בבד, לאחר משא ומתן ממושך, חד"ש ותע"ל נרשמו יחד והן ירוצו כרשימה אחת בבחירות הקרובות. בראש המפלגה יעמוד איימן עודה, ואחריו אחמד טיבי. עופר כסיף הוצב במקום החמישי. "אני שמח שהצלחנו להגיע להסכמות לריצה משותפת. בזמן שהימין הכהניסטי מתאחד אנחנו חייבים לדאוג ששום קול לא יירד לטמיון", אמר עודה. "עבור האינטרסים של הציבור הערבי וכלל הכוחות הדמוקרטיים, הרשימה שלנו תייצר חזית מאוחדת ואלטרנטיבה של שמאל אמיתי - יהודי-ערבי, למען הזכויות שלנו והבטחת הייצוג שלנו, למען סיום הכיבוש, למען שלום צודק, למען דמוקרטיה ושוויון אמיתי, ולמען האינטרסים של שני העמים והמחנה הדמוקרטי הרחב".

 איימן עודה ואחמד טיבי
 

איימן עודה ואחמד טיבי ( רפי קוץ)

 

רשימת ש״ס המלאה, כפי שהוגשה לוועדת הבחירות: השר דרעי, יצחק כהן, משולם נהרי, יעקב מרגי, יואב בן צור, מיכאל מלכיאלי, משה ארבל, ינון אזולאי, משה אבוטבול ואוריאל בוסו. בעשירייה השנייה הוצבו שלומי דאהן, נהוראי לחיאני, יעקב זכריהו, נתי חייק, יוסף טייב, יעקב צדקה, יוני משריקי, ליאור שאער, טל מתתיהו ובני אלחרר.

אבי גבאי התקשר אתמול ליו"ר מרצ תמר זנדברג והודיע לה כי החליט שמפלגתו תרוץ באופן עצמאי בבחירות הקרובות. זאת, לטענתו, מאחר שלפי הסקרים שערכה המפלגה, איחוד כזה לא יחזק את גוש השמאל, ואף עשוי להחליש אותו. גבאי הציע לזנדברג לחתום על הסכם עודפים בין המפלגות.

"לאחר בחינה מעמיקה שערכנו היום במפלגת העבודה, ראינו כי בחיבור בין העבודה למרצ השלם קטן מסך חלקיו. שילוב של שתי התנועות לא מגדיל את כוחנו אלא להיפך, מחליש את הגוש", מסרה מפלגת העבודה. "בבדיקת עומק שנעשתה לאורך היום גם במרצ וגם בעבודה עלה כי מרצ עוברת בוודאות את אחוז החסימה ונציגיה ייכנסו לכנסת הבאה באופן ודאי. נרוץ בנפרד ונסייע אחד לשני על מנת להביא לחילופי שלטון".

נתניהו: "לפיד וגנץ בעד התנתקות נוספת"

ראש הממשלה נתניהו מסר אמש הצהרה לתקשורת ותקף את האיחוד בין מפלגת חוסן לישראל ויש עתיד. "הם מסתמכים על גוש חוסם עם מפלגות ערביות, שלא רק שלא מכירות במדינה, אלא פועלות לחסל את ישראל. גוש חוסם ימני ציוני זה אסור, וגוש חוסם עם מפלגות ערביות זה לגיטימי".

"דבר בלתי נתפס הוא שלפיד וגנץ תמכו בהסכם הגרעין עם איראן, שמאפשר לה להשיג ארנסל של פצצות כדי להשמידנו", המשיך נתניהו, "לפיד אמר שאין מה לעשות ושצריך להשלים עם זה, אבל אני לא השלמתי, נאבקתי בכל העולם מול כל המעצמות ופעלתי לשכנע את נשיא ארה"ב לפעול נגד ההסכם ולהטיל סנקציות על איראן, מה שהם אמרו שהוא בלתי אפשרי, פתאום נעשה אפשרי".

"לפיד וגנץ בעד התנתקות נוספת, שזה מילה מכובדת לעוד עקירת ישובים", הוסיף, "לפיד אמר שצריך לפנות בין 80 ל-90 אלף מתיישבים, גנץ אמר שיש ליישם את לקחי ההתנתקות במקומות אחרים. אני נגד ואצלי זה לא יקרה, וגם לא קרה. שמונה שנים עמדתי מול לחצים כבירים של ארה"ב. ראש ממשלה בישראל צריך להיות מסוגל להביא את דבריה של ישראל בעולם. כן, גנץ, גם באנגלית צריך להיות מסוגל להגיד לא".

גנץ: "ישראל איבדה את הדרך והממשלה יצרה ריב ומדון"

בני גנץ ויאיר לפיד קיימו אמש מסיבת עיתונאים ראשונה מאז שהודיעו על איחוד בין המפלגות שלהם. בפתח דבריו, אמר יו"ר חוסן לישראל כי "ישראל איבדה את הדרך והממשלה יצרה ריב ומדון. ממשלה של הפרד ומשול שמשסעת אנשים אחרים ואותנו. רוח רעה הסתובבה ברחובות, ואנחנו כאן בכדי לומר: עד כאן, מספיק ודי. במקום פלגנות אנו מציעים אחדות, במקום קיצוניות אנו מציעים ממלכתיות, במקום שיסוי מציעים פיוס לאומי".

"לכל אחד מאיתנו יש אגו, לכל אחד מאיתנו יש סדר יום, אבל כשראינו את המדינה שכל כך יקרה לנו נקרעת לגזרים, שמנו את האגו בצד, גיבשנו סדר יום אחד, הקמנו תנועה אחת. אף אחד מאיתנו הוא לא מעל העם ולא מעל המדינה, מרגע זה ואילך אנו עובדים יחד כצוות כדי להוביל תיקון ישראלי".

בתום נאום גנץ, נשא דברים גם יאיר לפיד. "ביממה האחרונה היו שני איחודים במערכת הפוליטית - איחוד של קיצוניות ואיחוד של תקווה", אמר לפיד. "נתניהו הכניס את אנשי כהנא לכנסת והציע לסמוטריץ' את תפקיד שר החינוך שלנו. הוא מלבה את השנאה והפחד ואת הגזענות והאלימות. כדי לעצור את שלטון הפחד אנו מקימים היום חומה של תקווה, ואמרים שהגיע הזמן להזכיר לישראלים שהברירה והיכולת לשנות בידינו. אנו יוצרים כאן מפלגת שלטון".