רה"מ על "כחול לבן": "לפיד וגנץ תמכו בהסכם הגרעין עם איראן"

נתניהו הגיב על האיחוד בין השניים, תקף אותם - וטען כי בכוונתם להקים ממשלה עם מפלגות ערביות ש"פועלות לחסל את ישראל". "לפיד כשל כשר אוצר, שניהם בעד התנתקות נוספת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב (חמישי) הצהרה לתקשורת ותקף את האיחוד בין מפלגת חוסן לישראל ויש עתיד. "הם מסתמכים על גוש חוסם עם מפלגות ערביות, שלא רק שלא מכירות במדינה, אלא פועלות לחסל את ישראל. גוש חוסם ימני ציוני זה אסור, וגוש חוסם עם מפלגות ערביות זה לגיטימי".

"כבר פעמיים היינו בסרט הזה, עם גנרלים מהשמאל שמתחזים לימין, מדברים על אחדות, אבל למעשה מתכננים להעביר מדיניות שמאל", אמר ראש הממשלה. "רק שלשום גנץ תקף אותי, לגלג עליי. אני שנפצעתי בקרב עם מחבלים, שסיכנתי את חיי פעם אחר פעם. היום, אותו גנץ מוכן לתת את ראשות הממשלה ללפיד, שניסיונו הביטחוני מסתכם בכך שהיה כתב במחנה".

נתניהו המשיך לתקוף את גנץ ולפיד: "דבר בלתי נתפס הוא שלפיד וגנץ תמכו בהסכם הגרעין עם איראן, שמאפשר לה להשיג ארנסל של פצצות כדי להשמידנו. לפיד אמר שאין מה לעשות ושצריך להשלים עם זה, אבל אני לא השלמתי, נאבקתי בכל העולם מול כל המעצמות ופעלתי לשכנע את נשיא ארה"ב לפעול נגד ההסכם ולהטיל סנקציות על איראן, מה שהם אמרו שהוא בלתי אפשרי, פתאום נעשה אפשרי. אני מאמין בדברים האלה ואני יודע שהשלום בא מתוך התעקשות שלנו, ולא מתוך רפיסות ומילים יפות". 

 
 
 
 ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (חדשות 13 )

 

"לפיד וגנץ בעד התנתקות נוספת, שזה מילה מכובדת לעוד עקירת ישובים", המשיך, "לפיד אמר שצריך לפנות בין 80 ל-90 אלף מתיישבים, גנץ אמר שיש ליישם את לקחי ההתנתקות במקומות אחרים. אני נגד ואצלי זה לא יקרה, וגם לא קרה. שמונה שנים עמדתי מול לחצים כבירים של ארה"ב. ראש ממשלה בישראל צריך להיות מסוגל להביא את דבריה של ישראל בעולם. כן, גנץ, גם באנגלית צריך להיות מסוגל להגיד לא".

"כסגן הרמטכ"ל גנץ היה נגד הקמת הגדר שהקמנו בגבול מצרים, גם אשכנזי שהיה רמטכ"ל אז התנגד. אותו דבר בכלכלה. פעם לפיד ראיין אותי ואמר שהוא לא מבין שום דבר בכלכלה, והוא צדק. הוא היה שר אוצר כושל, אולי הכושל בתולדות המדינה. ומה עם הרקורד הכלכלי של גנץ – הוא פשט את הרגל ועשה את זה בזמן שיא. הוא שרף מיליונים של משקיעים ופיטר את כל העובדים. לפיד וגנץ לא מבינים שום דבר בכלכלה, הם הוכיחו את זה בעשייה שלהם, ולכן הם יעשו את מה שיגיד להם המומחה לכלכלה ששיבצו ברשימה – ניסנקורן. איש השמאל הכלכלי, נציג הוועדים המונופוליסטים מונעים תחרות במשק".

"בניגוד לשמאל שלהם, אנחנו מובילים את ישראל בעוצמה ובאחריות בהצלחה. אני שומע אותם אומרים שהמדינה במצב קשה. על מה הם מדברים? המדינה מעולם לא הייתה במצב טוב יותר. הבאנו את העשור הביטחוני הטוב בתולדות המדינה. כשאני רה"מ אתם לא מפחדים לעלות לאוטובוס, להיכנס למסעדות, המדינה פורחת והשמיים פתוחים".

גנץ ולפיד בנאום משותף
 

גנץ ולפיד בנאום משותף (חדשות 13 )

 

מוקדם יותר הערב, בני גנץ ויאיר לפיד מסרו הצהרה לתקשורת ראשונה לאחר ההודעה על איחוד בין המפלגות. "ישראל איבדה את הדרך והממשלה יצרה ריב ומדון", אמר גנץ, "ממשלה של הפרד ומשול שמשסעת אנשים אחרים ואותנו. רוח רעה הסתובבה ברחובות, ואנחנו כאן בכדי לומר: עד כאן, מספיק ודי.במקום פלגנות אנו מציעים אחדות, במקום קיצוניות אנו מציעים ממלכתיות, במקום שיסוי מציעים פיוס לאומי"

במסיבת העיתונאים לפיד תקף את ראש הממשלה נתניהו: "ביממה האחרונה היו שני איחודים במערכת הפוליטית - איחוד של קיצוניות ואיחוד של תקווה. נתניהו הכניס את אנשי כהנא לכנסת והציע לסמוטריץ' את תפקיד שר החינוך שלנו. הוא מלבה את השנאה והפחד ואת הגזענות והאלימות. אפשר להפיל את ממשלת נתניהו. הוא אומר תמיד ששלטון מחליפים רק בקלפי, בואו נחליף אותו בקלפי. יש פה הזדמנות היסטורית לשנות את סדר העדיפויות במדינה - לשמור על הביטחון, להילחם ביוקר המחייה ולהוביל פה מהלך מדיני. הישראלים ילכו לקלפי כדי לבחור איזו מדינה תהיה לנו - לילדים שלנו. של חקירות ושחיתות והסתה או של תקווה וחוסן. נתניהו בחר באנשי כהנא ושותפיו ואנו בוחרים אחד בשני ובעיקר באזרחי ישראל".

בתוך כך, מסקר של חדשות 13 שנערך היום עולה כי לאחר האיחוד בין בני גנץ ליאיר לפיד, רשימת "כחול לבן" תקבל 36 מנדטים ובכך תנצח את הליכוד בראשות בנימין נתניהו, שצנחה בסקרים ותקבל 26 מנדטים. רשימת חד"ש-תע"ל, בראשות אחמד טיבי ואיימן עודה, שעשויים להתאחד, תקבל 10 מנדטים, איחוד מפלגות הימין – הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית – יקבלו 8 מנדטים, יהדות התורה תקבל 7 מנדטים וש"ס תקבל 6 מנדטים. מפלגת העבודה, ישראל ביתנו והימין החדש יקבלו 5 מנדטים. כמו כן, מפלגת כולנו, מרצ ורשימת רע"מ-בל"ד יקבלו 4 מנדטים.

  סקר בחירות
 

סקר בחירות ( חדשות 13)

 

בסקר עולה כי 45% מהציבור חושבים כי נתניהו מתאים יותר לתפקיד ראש הממשלה, 36% סבורים שבני גנץ מתאים לתפקיד ואילו 19% ענו כי הם לא יודעים.

בשאלה על מאמצי ראש הממשלה נתניהו לאיחוד מפלגות הימין, 32% ענו כי המהלך ראוי, 46% חשבו כי הוא לא ראוי ו-22% השיבו כי הם לא יודעים.