נתניהו וכחלון, רויטרס, מארק ניימן לע"מ

הליכוד וכולנו לא יתאחדו; נתניהו: "אנו לפני מערכת בחירות קשה"

השר כחלון החליט באופן סופי לרוץ עצמאית. "מתכוונים להמשיך ללא חיבורים" • שריון ראש הממשלה במקום ה-28 - אלי בן דהן; התנועה לאיכות השלטון דרשה לפסול רשימת הליכוד

יו"ר כולנו משה כחלון הודיע הערב (חמישי) במהלך כנס שעסק בעתידה של חיפה, כי מפלגת כולנו תרוץ באופן סופי לבד בבחירות. "אנחנו מתכוונים, כמפלגת כולנו, להמשיך ולרוץ לבד, ללא חיבורים, ללא קומבינות וללא סידורי עבודה. אנחנו מתכוונים להמשיך לשרת את אזרחי ישראל גם בקדנציה הבאה - מפלגת ימין שפוי".

בנוסף, פרסמה המפלגה את רשימתה הסופית לכנסת. במקום השני אחרי היו"ר כחלון ממוקם שר הכלכלה אלי כהן, שלישית שרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא-ביטון, רביעי ח"כ רועי פולקמן, חמישית ח"כ טלי פלוסקוב, שישית ח"כ מירב בן-ארי, שביעי ח"כ אכרם חסון, שמיני ח"כ פנטהון סיום, תשיעי נדב שינברגר, עשירי רם שמואל, רועי כהן במקום ה-11 ויהודה מימרן במקום ה-12. 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת מזכירות הליכוד הערב: "אנחנו לפני מערכת בחירות קשה. השמאל מתאחד והוא ייהנה מתמיכת התקשורת ותעמולה בלתי פוסקת מעכשיו ועד יום הבחירות". "אם לא נביא את כל האנשים לקלפי ונשכנע אותם שיצביעו לליכוד – יש כאן סכנה", הוסיף. 

עוד נודע, כי הרב אלי בן דהן מהבית היהודי יקבל את השריון במקום ה-28 ברשימת הליכוד לכנסת. התנועה לאיכות השלטון פנתה הערב ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, בדרישה להורות על פסילת רשימת מפלגת הליכוד לכנסת ה-21 או לחילופין, על פסילת מועמדותו של הרב אלי בן דהן במסגרת רשימת מפלגת הליכוד. "ההסכם כולו אינו חוקי ויש לסכלו, על מנת שהציבור ידע שלא נערכים תעלולים פוליטיים על חשבונו", נמסר. 

 
 
 אלי בן דהן
 

אלי בן דהן (החדשות 13)

 

מוקדם יותר היום, גורמים משפטיים מסרו כי ספק אם השריון ברשימת הליכוד למועמד מהבית היהודי חוקי, וכי ממש לא ברור אם הוא יעבור בג״ץ. כמו כן, מרצים למשפט חוקתי שיגרו מכתב ליו"ר ועדת הבחירות בנוגע להתחייבות רה"מ לראשי מפלגות בימין להצבת נציגיהם ברשימת הליכוד: "אנו סבורים כי ההתחייבות עומדת בסתירה מהותית לשיטת הבחירות בישראל, היא איננה חוקית ואין לאפשר את ביצועה".

כמו כן, הודיע ראש הממשלה על שיבוצו של ארז תדמור במקום ה-41 ברשימת הליכוד ואמר: "החלטתי לשבץ חבר ליכוד שפועל וכותב למען הליכוד, סייע לנו במטה הבחירות בכמה מערכות. סופר, עיתונאי, שדר. במקום ה-41 ברשימה אני מבקש לשבץ את ארז תדמור - ואני מקווה שבעזרתכם הוא ייכנס".

כזכור, אמש סיכמו הליכוד והבית היהודי על התנאים לחבירת המפלגה ל"עוצמה יהודית". התנאים כוללים שני תפקידי שר בכירים, העברת חוק נורבגי מורחב ושריון במקום ה-28 ברשימת הליכוד לכנסת. ראש הממשלה אמר כי הוא מברך על ההחלטה. "הבחירות הבאות הן בין ממשלת שמאל בראשות לפיד וגנץ לבין ממשלת ימין בראשותי. אני מברך את נציגי הבית היהודי והאיחוד הלאומי על שגילו אחריות כלפי ארץ ישראל והצליחו לאחד את השורות כדי להבטיח שקולות הימין לא ילכו לאיבוד". עם זאת, במכתב שהוציא נתניהו לראשי המפלגה לא הכניס את ההבטחה לשרים - ככל הנראה כדי לא להתחייב על כך בכתב.

בהמשך, גינו ארגונים יהודיים בארצות הברית את האיחוד של הבית היהודי והאיחוד הלאומי עם עוצמה יהודית. "על מנת להציל את עצמו, נתניהו מחזק את הקבוצות הגזעניות הקיצוניות ביותר בישראל", נמסר מהארגון "ג'יי סטריט".