איימן עודה ואחמד טיבי, רפי קוץ

אחמד טיבי ואיימן עודה הודיעו: תע"ל וחד"ש ירוצו ביחד לכנסת

בתום המגעים בין השניים, שני יושבי הראש הודיעו כי יתאחדו למפלגה אחת כאשר עודה יעמוד בראש המפלגה. "חזית מאוחדת ואלטרנטיבית של שמאל אמיתי-יהודי-ערבי"

בחירות 2019: מפלגת חד"ש בראשות איימן עודה ומפלגת תע"ל בראשות אחמד טיבי הודיעו הערב (חמישי) על ריצה משותפת, כאשר עודה יעמוד בראשות המפלגה. זאת, בתום מגעים בין שני הצדדים לקראת המועד האחרון הערב להגשת הרשימות לכנסת. המגעים נערכים ברקע הכרזת מפלגות בל"ד ורע"ם, שהיו חלק מהרשימה המשותפת, שהתאחדו למפלגה אחת.

"אני שמח שהצלחנו להגיע להסכמות לריצה משותפת", אמר עודה, "בזמן שהימין הכהניסטי מתאחד אנחנו חייבים לדאוג ששום קול לא יירד לטמיון. עבור האינטרסטים של הציבור הערבי וכלל הכוחות הדמוקרטיים, הרשימה שלנו תייצר חזית מאוחדת ואלטרנטיבית של שמאל אמיתי - יהודי - ערבי, למען הזכויות שלנו והבטחת הייצוג שלנו, למען סיום הכיבוש, למען שלום צודק, למען דמוקרטיה ושוויון אמיתי, למען האינטרסים של שני העמים והמחנה הדמוקרטי הרחב - אל מול רוחות ההסתה, הגזענות ומסע הדה-לגיטימציה נגד האוכלוסייה הערבית, אותה מנהיגה בארבע השנים האחרונות מפלגות הימין הקיצוני". 

כאמור, בראש הרשימה עומד עודה. אחריו אחד טיבי, עאידה תומא סלימאן, אוסאמה סעדי, עופר כסיף, יוסף ג'אברין, סונדוס סלאח, ג'בר עסאקלה, טלאל אל קארנווי ויוסף עטאונה.

 גנץ ולפיד מתחבקים
 

גנץ ולפיד מתחבקים (פייסבוק )

 

כזכור, לפני כחודש פנה טיבי ליו"ר ועדת הכנסת, מיקי זוהר, וביקש לסיים את דרכו עם הרשימה המשותפת, ולהמשיך בראשות מפלגתו תע"ל - התנועה הערבית להתחדשות. 

טיבי והנהגת הרשימה המשותפת, שבראשות ח"כ איימן עודה, ידעו מתיחות גדולה בתקופה האחרונה. טיבי לא היה מרוצה מכוחה היחסי של מפלגתו ברשימה, באשר למספר החברים ומיקומו ברשימה.

ח"כ עודה הגיב אז לפרישתו של טיבי וצייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "מי שהיה רוצה לראות את הרשימה המשותפת מתפרקת, יותר מכל, זה נתניהו, מי שרוצה לעשות הפרד ומשול בין ערבים לערבים זה הימין הקיצוני. גאה להיות חלק ממפלגה שיודעת לשים את האידאולוגיה לפני האינטרסים האישיים".

היום היה יום פוליטי סוער לקראת הגשת הרשימות לכנסת. יו"ר חוסן לישראל בני גנץ ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד סיכמו על ריצה משותפת וכי שם המפלגה המאוחדת, בה יהיה חבר גם גבי אשכנזי, יהיה "כחול לבן".

שם הרשימה המאוחדת של חוסן לישראל ויש עתיד הוא "כחול לבן" - כך פרסמה היום (חמישי) המפלגה החדשה. במקביל, שוחח יאיר לפיד עם התקשורת לראשונה מאז ההסכם, כשיצא מביתו: "התחושות טובות, הקמנו מפלגת שלטון היום".  במקביל, בסביבת ראש הממשלה נתניהו בחנו בשעות האחרונות מהלך בזק במטרה לנסות לצרף את מפלגת כולנו כתגובה לאיחוד במרכז.

 אשכנזי, לפיד, גנץ ויעלון
 

אשכנזי, לפיד, גנץ ויעלון (חדשות 13 )

 

לפי ההסכם שחתמו הלילה בני גנץ ולפיד, רשימת המפלגה תורכב בשיטת "ריצ'רץ'", מחציתה אנשי חוסן לישראל ומחציתה חברי יש עתיד. בין לבין ישובצו גם נציגי תל"ם של משה (בוגי) יעלון. ראשי המפלגה המאוחדת הבטיחו ללפיד את תיק החוץ, אם המפלגה תצליח להרכיב את הממשלה. ראשי המפלגה יקיימו הצהרה משותפת בגני התערוכה בתל אביב.

בתוך כך, בתום דיון של סיעת מפלגת העבודה, התקשר היו"ר אבי גבאי ליו"ר מרצ תמר זנדברג ואמר לה: "לפי הבדיקות הראשוניות שלנו מרצ והעבודה יציבות מעל אחוז החסימה, אבל נבחן יחד את כל האופציות". ח"כ איציק שמולי הוסמך להתחיל במגעים עם נציג מטעמה של זנדברג לבדוק אפשרות של בלוק טכני עם מרצ. זאת לאחר ההודעה על איחוד במפלגות המרכז, חוסן לישראל ויש עתיד.


במהלך ישיבת הסיעה, יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', קראה לגבאי לבדוק ברצינות ובאופן אמיתי אפשרות של ריצה משותפת ואמרה כי אם הדבר יקרה יש להעדיף את הח"כים שנבחרו בפריימריז על פני המשוריינים. במהלך הדיון יחימוביץ' פנתה לטל רוסו ואמרה לו: "מצטערת, זה לא אישי, אבל בנסיבות שנוצרו אתה לא אמור להיות, אם יהיה מיזוג רשימות". גבאי השיב לה: "ביטול השיריונים לא עומד על הפרק".

מוקדם יותר קראה זנדברג לאיחוד עם מפלגת העבודה. "לאור האיחוד במרכז, זה הזמן לאיחוד בשמאל כדי להקים ממשלת שמאל-מרכז. מרצ תהפוך כל אבן על מנת שזה יקרה. יש לנו 12 שעות ואנחנו מזמינים את אבי גבאי לשולחן הדיונים באופן מיידי", אמרה זנדברג.