שם הרשימה המאוחדת - "כחול לבן"; לפיד: "הקמנו מפלגת שלטון"

שמה של הרשימה המאחדת את חוסן לישראל ויש עתיד התפרסם, ובמקביל דיבר לפיד עם התקשורת, לראשונה מאז הסיכום על האיחוד בינו לבין גנץ: "התחושות טובות"

שם הרשימה המאוחדת של חוסן לישראל ויש עתיד הוא "כחול לבן" - כך פרסמה היום (חמישי) המפלגה החדשה. במקביל, שוחח יאיר לפיד עם התקשורת לראשונה מאז ההסכם, כשיצא מביתו: "התחושות טובות, הקמנו מפלגת שלטון היום".  במקביל, בסביבת ראש הממשלה נתניהו בחנו בשעות האחרונות מהלך בזק במטרה לנסות לצרף את מפלגת כולנו כתגובה לאיחוד במרכז.

לפי ההסכם שחתמו הלילה בני גנץ ולפיד, רשימת המפלגה תורכב בשיטת "ריצ'רץ'", מחציתה אנשי חוסן לישראל ומחציתה חברי יש עתיד. בין לבין ישובצו גם נציגי תל"ם של משה (בוגי) יעלון. ראשי המפלגה המאוחדת הבטיחו ללפיד את תיק החוץ, אם המפלגה תצליח להרכיב את הממשלה. ראשי המפלגה יקיימו הצהרה משותפת בגני התערוכה בתל אביב.

לפיד יוצא מביתו
 

לפיד יוצא מביתו (החדשות 13 )

 

כמו כן, הוחלט כי יוקם פורום לקבל החלטות פוליטיות בו יהיו חברים גנץ, לפיד, בוגי יעלון וגבי אשכנזי. עוד סוכם כי במסגרת האיחוד תהיה רוטציה בראשות הממשלה, שלפיה גנץ יהיה הראשון בהסכם, ולפיד יחליפו לאחר כשנתיים וחצי.

מוקדם יותר הבוקר הודיעו גנץ ולפיד על ריצה משותפת בבחירות הקרובות. הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, הודיע על הצטרפותו למפלגה המאוחדת. אשכנזי ימוקם במקום הרביעי, אחרי גנץ, לפיד ויעלון. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, יסגור את החמישיה הראשונה. במהלך הבוקר פרסם לפיד תמונה משותפת שלו עם גנץ, יעלון ואשכנזי: "מאוחדים. ככה נראית אחריות לאומית. כי הגיע הזמן לשנות".

 גנץ ולפיד מתחבקים
 

גנץ ולפיד מתחבקים (פייסבוק )

 

בתוך כך, בתום דיון של סיעת מפלגת העבודה, התקשר היו"ר אבי גבאי ליו"ר מרצ תמר זנדברג ואמר לה: "לפי הבדיקות הראשוניות שלנו מרצ והעבודה יציבות מעל אחוז החסימה, אבל נבחן יחד את כל האופציות". ח"כ איציק שמולי הוסמך להתחיל במגעים עם נציג מטעמה של זנדברג לבדוק אפשרות של בלוק טכני עם מרצ. זאת לאחר ההודעה על איחוד במפלגות המרכז, חוסן לישראל ויש עתיד.


במהלך ישיבת הסיעה, יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', קראה לגבאי לבדוק ברצינות ובאופן אמיתי אפשרות של ריצה משותפת ואמרה כי אם הדבר יקרה יש להעדיף את הח"כים שנבחרו בפריימריז על פני המשוריינים. במהלך הדיון יחימוביץ' פנתה לטל רוסו ואמרה לו: "מצטערת, זה לא אישי, אבל בנסיבות שנוצרו אתה לא אמור להיות, אם יהיה מיזוג רשימות". גבאי השיב לה: "ביטול השיריונים לא עומד על הפרק".

מוקדם יותר קראה זנדברג לאיחוד עם מפלגת העבודה. "לאור האיחוד במרכז, זה הזמן לאיחוד בשמאל כדי להקים ממשלת שמאל-מרכז. מרצ תהפוך כל אבן על מנת שזה יקרה. יש לנו 12 שעות ואנחנו מזמינים את אבי גבאי לשולחן הדיונים באופן מיידי", אמרה זנדברג. 

 זנדברג וגבאי
 

זנדברג וגבאי ( החדשות 13)

 

יחימוביץ', הביעה גם היא תמיכה באפשרות לחיבור עם מרצ: "נוכח הסיטואציה הפוליטית החדשה שנוצרה יש לבחון ביסודיות ובמהירות אפשרות יצירת בלוק משותף עם מרצ לצורך ההתמודדות. סרבנות אוטומטית לכך תירשם לנו לדיראון עולם אם המצב החדש יביא חלילה למחיקת מר"צ ולקריסת העבודה".

מהליכוד נמסר בתגובה להודעה על האיחוד: "הבחירה ברורה - זו או ממשלת שמאל של לפיד-גנץ בתמיכת גוש חוסם של המפלגות הערביות, או ממשלת ימין בראשות נתניהו".