הסכם האיחוד: גנץ ראש הממשלה, לפיד שר החוץ

השניים סיכמו כי אם ירכיבו את הממשלה, לפיד יתמנה לשר בתחילת הכהונה • נציגי שתי הרשימות ייוצגו באופן שווה • פורום קבלת ההחלטות הפוליטיות: גנץ, לפיד, יעלון ואשכנזי

לפי ההסכם שחתמו הלילה (חמישי) יו"ר חוסן לישראל בני גנץ ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד, רשימת המפלגה תורכב בשיטת "ריצ'רץ'", מחציתה אנשי חוסן לישראל ומחציתה חברי יש עתיד. בין לבין ישובצו גם נציגי תל"ם של משה (בוגי) יעלון. ראשי המפלגה המאוחדת הבטיחו ללפיד את תיק החוץ, אם המפלגה תצליח להרכיב את הממשלה. ראשי המפלגה יקיימו הצהרה משותפת בגני התערוכה בתל אביב.

כמו כן, הוחלט כי יוקם פורום לקבל החלטות פוליטיות בו יהיו חברים גנץ, לפיד, בוגי יעלון וגבי אשכנזי. עוד סוכם כי במסגרת האיחוד תהיה רוטציה בראשות הממשלה, שלפיה גנץ יהיה הראשון בהסכם, ולפיד יחליפו לאחר כשנתיים וחצי.

מוקדם יותר הבוקר הודיעו גנץ ולפיד על ריצה משותפת בבחירות הקרובות. הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, הודיע על הצטרפותו למפלגה המאוחדת. אשכנזי ימוקם במקום הרביעי, אחרי גנץ, לפיד ויעלון. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, יסגור את החמישיה הראשונה. במהלך הבוקר פרסם לפיד תמונה משותפת שלו עם גנץ, יעלון ואשכנזי: "מאוחדים. ככה נראית אחריות לאומית. כי הגיע הזמן לשנות".

 
 
 
 אשכנזי, לפיד, גנץ ויעלון
 

גבי אשכנזי, יאיר לפיד, בני גנץ ובוגי יעלון (חדשות 13)

 


יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', התראיינה הבוקר בתוכנית "העולם הבוקר" ותקפה את המפלגה המאוחדת: "הפוליטיקה הישראלית ידעה הרבה מאוד מפלגות מרכז מטושטשות שמנסות להתחנף לכולם, אבל יצור כלאיים עמום כזה שנולד בידי משרדי יחסי ציבור ופרסום הפוליטיקה הישראלית עוד לא ידעה. מה השקפותיהם בנושא שתי מדינות?  בית המשפט העליון? האם הם נכנסים לממשלה בראשה עומד אדם שהוגש נגד כתב אישום או תחת שימוע? או לא? מי הם לעזאזל, אם לא חבורה מוזרה, מודבקת בטלאים טלאים". 

מהליכוד נמסר בתגובה להודעה על האיחוד: "הבחירה ברורה - זו או ממשלת שמאל של לפיד-גנץ בתמיכת גוש חוסם של המפלגות הערביות, או ממשלת ימין בראשות נתניהו".

אתמול בשעות הצהריים ניהלו לפיד וגנץ מגעים לאיחוד בין המפלגות.  הפגישה המכרעת נערכה בביתו של ראש מטה יש עתיד, הלל קוברינסקי, בסביון. כעבור כמה שעות נצפה לפיד כשהוא יוצא מהישיבה. גורם המעורה בפרטי המו"מ אמר לחדשות 13 כי "עדיין לא נחתם הסכם, אך הפערים בין השניים אינם גדולים". קודם לכן, ניהלו השניים מו"מ לילי בנוגע לאיחוד. מאוחר יותר מסרו גורמים המעורים במשא ומתן בין יש עתיד לחוסן לישראל: "משעות הלילה ועד עכשיו מתקיים משא ומתן רציף ורציני, ואף נרשמה התקדמות מתונה בשיחות". 

שלי יחימוביץ'
 

שלי יחימוביץ' (חדשות 13)

 

אמש הודיעה יו"ר מפלגת גשר אורלי לוי אבקסיס כי לא תחבור למפלגתו של גנץ וכי תרוץ עצמאית. לוי אבקסיס תקפה את גנץ וכינתה את התנהגותו "מוזרה והזויה". "חוסר הניסיון הביא לכך שהאיש עוד בא אליי היום ומבקש שאני אתן לו אורכה עד אשר יסכם את החיבור שלו עם לפיד. אין לי מילה אחרת לכנות התנהגות זו אלא – מוזרה והזויה. לנוכח המצב שנוצר, הגעתי למסקנה שאיננו לוקחת חלק בהטעיית הציבור ועל כן גשר תרוץ עצמאית ותצליח".