יו"ר מרצ קראה לאיחוד עם העבודה: "נהפוך כל אבן כדי שזה יקרה"

זנדברג הכריזה רשמית על רצונה לאיחוד עם גבאי. יחימוביץ': "יש לבחון אפשרות לבלוק עם מרצ" • ראשי רשויות מטעם הליכוד פנו לנתניהו: "שריין את כחלון ברשימה"

יו"ר מפלגת מרצ תמר זנדברג קראה הבוקר (חמישי) לאיחוד עם מפלגת העבודה בראשותו של אבי גבאי. זאת לאור האיחודים בגושי המרכז והימין. "לאור האיחוד במרכז , זה הזמן לאיחוד בשמאל כדי להקים ממשלת שמאל-מרכז. מרצ תהפוך כל אבן על מנת שזה יקרה. יש לנו 12 שעות ואנחנו מזמינים את אבי גבאי לשולחן הדיונים באופן מיידי", אמרה זנדברג. גבאי כינס את בכירי מפלגתו בבית העבודה בתל אביב להתייעצות, בסופו נמסר כי "הוחלט על בחינת כל האפשרויות".

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', הביעה תמיכה באפשרות לחיבור עם מרצ: "נוכח הסיטואציה הפוליטית החדשה שנוצרה יש לבחון ביסודיות ובמהירות אפשרות יצירת בלוק משותף עם מרצ לצורך ההתמודדות. סרבנות אוטומטית לכך תירשם לנו לדיראון עולם אם המצב החדש יביא חלילה למחיקת מר"צ ולקריסת העבודה".


כאמור, ממפלגת העבודה נמסר בתום הדיון בנושא איחוד עם מרצ: "בתום דיון שבו השתתפו חברי סיעה, הוחלט על בחינת כל האפשרויות, על מנת להבטיח מהפך שלטוני בישראל, תוך שמירת ערכי מפלגת העבודה".

לקריאתה של יו"ר מרצ הצטרף הח"כ עיסאווי פריג', שצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "הגיע זמן איחוד! מרצ ומפלגת העבודה צריכות לרוץ יחד. בימים שבהם נתניהו מכניס את הטירוף הכהניסטי לכנסת", כתב. "בימים שבהם מפלגות המרכז מתייחסות לשמאל, כאל סוג של קללה, אסור לנו לעמוד מנגד ולנהוג כאילו דבר לא השתנה. יש לנו אחריות לגורלו של השמאל בישראל, לגורלה של תפיסת העולם ההומניסטית והאחריות הזו צריכה לבוא לידי ביטוי בריצה משותפת. לא נוותר על השוני בינינו, אבל אסור שניתן לשוני הזה להיות תירוץ להרס השמאל הישראלי". 

 זנדברג וגבאי
 

אבי גבאי ותמר זנדברג (החדשות 13)

 

בתוך כך, לפחות שישה ראשי רשויות מקומיות שחברים בליכוד מאזורי הצפון והדרום, פנו לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה ל-"שריין את שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן בהקדם ברשימת הליכוד". בשיחות סגורות עם ראשי הרשויות אמר השר כהן כי הוא "תומך במהלך". 

מוקדם יותר הבוקר, הודיעו יו"ר חוסן לישראל בני גנץ, ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד, על הקמת רשימה מאוחדת וריצה משותפת בבחירות הקרובות. במסגרת האיחוד סוכם על רוטציה בראשות הממשלה, שלפיה גנץ יהיה הראשון בהסכם, ולפיד יחליפו לאחר כשנתיים וחצי. הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, הודיע על הצטרפותו למפלגה המאוחדת. אשכנזי ימוקם במקום הרביעי, אחרי גנץ, לפיד ויעלון. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, יסגור את החמישיה הראשונה. 

בהודעה שמסרו ראשי המפלגות, נכתב כי "מתוך אחריות לאומית, החליטו בני גנץ, יאיר לפיד ובוגי יעלון על הקמת רשימה מאוחדת אשר תהווה את מפלגת השלטון החדשה של ישראל. מפלגת השלטון החדשה תעמיד נבחרת מנהיגים בטחונית וחברתית חדשה שתבטיח את בטחון המדינה, ותחבר מחדש את חלקי העם ואת החברה הישראלית המשוסעת". ראשי המפלגה ימסרו הודעה מיוחדת בהמשך היום.

 אשכנזי, לפיד, גנץ ויעלון
 

אשכנזי, לפיד, גנץ ויעלון (חדשות 13 )

 

בהצבעה שהתקיימה אמש (רביעי) במרכז הבית היהודי אושר הסכם החבירה למפלגת עוצמה יהודית בראשותו של מיכאל בן ארי. נתניהו, שדחף לאיחוד בין המפלגות, בירך את יו"ר המפלגה רפי פרץ על התמיכה שקיבל במרכז מפלגתו וסיכם איתו על חתימת הסכם עודפים בין המפלגות. לאחר מכן, בירך רה"מ את יו״ר האיחוד הלאומי ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ על שיתוף הפעולה למען גוש הימין ועל אישור ההסכם. 

בד בבד, הודיעה אמש יו"ר מפלגת גשר אורלי לוי אבקסיס כי לא תחבור למפלגתו של בני גנץ, חוסן לישראל, וכי תרוץ עצמאית. לוי אבקסיס תקפה את גנץ וכינתה את התנהגותו "מוזרה והזויה". "חוסר הניסיון הביא לכך שהאיש עוד בא אליי היום ומבקש שאני אתן לו אורכה עד אשר יסכם את החיבור שלו עם לפיד. אין לי מילה אחרת לכנות התנהגות זו אלא – מוזרה והזויה. לנוכח המצב שנוצר, הגעתי למסקנה שאיננו לוקחת חלק בהטעיית הציבור ועל כן גשר תרוץ עצמאית ותצליח".