האיחוד מוכיח שוב: בישראל יש "רק ביבי ו"רק לא ביבי" • פרשנות

איחוד גנץ-לפיד מזכיר לנו שבישראל הקבוצות היחידות הן תומכי נתניהו ומתנגדיו. עם חצי מהרמטכ"לים החיים ברשימה - הניסיון של הליכוד לצייר את גנץ כ"חלש" לא יעבוד

בעקבות האיחוד בין בני גנץ ויאיר לפיד הבוקר (חמישי) מסתובבת מחשבה משונה בציבור, לפיה בבחירות הקרובות יתמודדו זה מול זה גוש ימין וגוש מרכז-שמאל. אירועי היממה האחרונה הוכיחו שוב ששתי הקבוצות היחידות בפוליטיקה הישראלית הן "גוש רק ביבי" ו"גוש רק לא ביבי". 

באווירת הטרמינולוגיה הגרוטסקית שמאפיינת את הסיקור הפוליטי ניתן לומר שמטען חבלה נוסף עושה את דרכו אלינו: החלטת היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה. אמש פרסם אביעד גליקמן בחדשות 13 שמנדלבליט צפוי לעשות זאת עד סוף השבוע הבא.

 משה בוגי יעלון
 

משה בוגי יעלון (INSS )

 

לא במקרה הוכרז האיחוד רק באשמורת האחרונה של הלילה הזה. נתניהו שלף אתמול כל קלף אפשרי כדי לבצר את המפלגה הרפובליקנית שבנה - עם רדת הערב פרסם את התחייבותו הכתובה לתת כיסא ברשימתו לבית היהודי. מכל 9 מיליון הישראלים בחר לשריין אדם ממפלגה מתחרה כדי לבצר את הגוש. אחרי שהעניק כל מה שיכול היה, נכנס המהלך נגדו לפסים מעשיים. תאריך האיחוד נקבע לפני 59 ימים כשנתניהו פיזר את הכנסת ונעילת הרשימות נקבעה להיום.

לגוש רק ביבי נותרו מעט קלפים בחפיסה אם בכלל. בנט ושקד כבר נרשמו ונעלו את רשימתם, וכך גם ליברמן, פייגלין ויהדות התורה שנעלה כל אפשרות לאיחוד חרדי. 

אחד האפקטים המידיים של המהלך הזה הוא קריסת קמפיין הנגטיב של הליכוד - זה שניסה להציג את גנץ כפעיל BDS חלבי ורופס. כשיש לו ברביעייתו חצי מהרמטכ"לים החיים בישראל, אין טעם בשיח ה"מי שכב ביותר בוץ". על כך יש לברך - אולי מערכת הבחירות הזאת תתבגר מהדיבורים הילדותיים האלו. עכשיו זה כנראה תלוי בהחלטה של קונגלומרט חוסן ישראל כמה להשתמש בזה.

 גנץ נואם בטקס חשיפת הרשימה של מפלגת "חוסן לישראל"
 

גנץ נואם בטקס חשיפת הרשימה של מפלגת "חוסן לישראל" ( החדשות 13)

 

גנץ ולפיד סגרו על ריצה משותפת בבחירות

יו"ר חוסן לישראל בני גנץ, ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד, הודיעו הבוקר על הקמת רשימה מאוחדת וריצה משותפת בבחירות הקרובות. במסגרת האיחוד סוכם על רוטציה בראשות הממשלה, שלפיה גנץ יהיה הראשון בהסכם, ולפיד יחליפו לאחר כשנתיים וחצי. הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, הודיע על הצטרפותו למפלגה המאוחדת. אשכנזי ימוקם במקום הרביעי, אחרי גנץ, לפיד ויעלון. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, יסגור את החמישיה הראשונה. 

בהודעה שמסרו ראשי המפלגות, נכתב כי "מתוך אחריות לאומית, החליטו בני גנץ, יאיר לפיד ובוגי יעלון על הקמת רשימה מאוחדת אשר תהווה את מפלגת השלטון החדשה של ישראל. מפלגת השלטון החדשה תעמיד נבחרת מנהיגים בטחונית וחברתית חדשה שתבטיח את בטחון המדינה, ותחבר מחדש את חלקי העם ואת החברה הישראלית המשוסעת". ראשי המפלגה ימסרו הודעה מיוחדת בהמשך היום.

בתוך כך, אלדד יניב (ארץ חדשה) הודיע: "לא נתמודד לכנסת כשנוצרה הזדמנות אמת לסיום שלטונו המושחת והמסית של נתניהו, נגדו נלחמנו שנתיים ברציפות ברחובות".

מהליכוד נמסר בתגובה להודעה על האיחוד: "הבחירה ברורה - זו או ממשלת שמאל של לפיד-גנץ בתמיכת גוש חוסם של המפלגות הערביות, או ממשלת ימין בראשות נתניהו".

אמש הודיעה יו"ר מפלגת גשר אורלי לוי אבקסיס כי לא תחבור למפלגתו של בני גנץ, חוסן לישראל, וכי תרוץ עצמאית. לוי אבקסיס תקפה את גנץ וכינתה את התנהגותו "מוזרה והזויה". "חוסר הניסיון הביא לכך שהאיש עוד בא אליי היום ומבקש שאני אתן לו אורכה עד אשר יסכם את החיבור שלו עם לפיד. אין לי מילה אחרת לכנות התנהגות זו אלא – מוזרה והזויה. לנוכח המצב שנוצר, הגעתי למסקנה שאיננו לוקחת חלק בהטעיית הציבור ועל כן גשר תרוץ עצמאית ותצליח". 

לוי אבקסיס הסבירה כי הגיעה עם צוותו של גנץ להסכמות על עמדה משותפת ועל מקומות שיוקצו לגשר ברשימה המאוחדת. "עם קבלת הצעות קונקרטיות על הקמת צוות משותף לסיכומים. צוות זה הגיע להסכמות. הסכמות אלה שהוגשו לנו כללו את העמדה המשותפת שמחייבת את שתי המפלגות וכן את המקומות שיוקצו לגשר ברשימה המשותפת לכנסת", מסרה.

"לתדהמתנו, מאז סיכומים אלה המעוגנים במסמכים חתומים, החלה התרוצצות מוזרה במפלגת חוסן לישראל המלווה בהפצת דיס-אינפורמציה ובתדרוכים מגמתיים לתקשורת, מן משחק מחבואים כאילו לא היו דיונים בנינו, כאילו לא היו הסכמות וסיכומים ולא התחייבויות", אמרה לוי אבקסיס. "בעוד יושב הראש לתדהמתי ממלא פיו מים ומחריש. מדהים באיזו מהירות סיגלו לעצמם הפוליטיקאים החדשים טריקים ישנים ודחויים שהציבור מאס בהם מזמן. כמה מאכזב להיווכח שדווקא זה שבישר על הפוליטיקה החדשה והנקייה נכשל במבחנו הראשון - מבחן האמינות. חבל לגלות שהאיש ממנו ציפו שינהל את ישראל מתגלה כאיש המנוהל על ידי אחרים". 

מחוסן לישראל-תל"ם נמסר בתגובה לדברי אורלי לוי: "אורלי לוי מנהיגה חשובה. לצערנו בחרה לפרוש מהדיאלוג באופן חד צדדי. אנו מכבדים את החלטתה". ואילו, מהליכוד נמסר כי "זו הפעם השנייה בכמה חודשים שבני גנץ פושט את הרגל".