איחוד גנץ-לפיד מעורר סערה: "יצור כלאיים שהולידו משרדי פרסום"

שלי יחימוביץ' תקפה את המיזוג בין שתי המפלגות: "חבורה מוזרה, מודבקת טלאים טלאים" • נתניהו: "הבחירה ברורה - ממשלת שמאל בראשותם או ממשלת ימין בראשותי"

עם הודעת יו"ר חוסן לישראל, בני גנץ, ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, על ריצה משותפת, מגיבים הבוקר (חמישי) גורמים רבים מכל רחבי הקשת הפוליטית.

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', התראיינה הבוקר בתוכנית "העולם הבוקר" ותקפה את המפלגה המאוחדת: "הפוליטיקה הישראלית ידעה הרבה מאוד מפלגות מרכז מטושטשות שמנסות להתחנף לכולם, אבל יצור כלאיים עמום כזה שנולד בידי משרדי יחסי ציבור ופרסום הפוליטיקה הישראלית עוד לא ידעה. מה השקפותיהם בנושא שתי מדינות?  בית המשפט העליון? האם הם נכנסים לממשלה בראשה עומד אדם שהוגש נגד כתב אישום או תחת שימוע? או לא? מי הם לעזאזל, אם לא חבורה מוזרה, מודבקת בטלאים טלאים".

 
 
 
שלי יחימוביץ'
 

שלי יחימוביץ' (חדשות 13 )

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר בתגובה: "הבחירה ברורה - או ממשלת שמאל של לפיד-גנץ בתמיכת גוש חוסם של המפלגות הערביות, או ממשלת ימין בראשות נתניהו".

יו"ר מפלגת הימין החדש, איילת שקד, אמרה כי "זה נראה ששלושה רמטכ"לים בתא טייס אחד, לא יהיה דבר שטס לכיוון נכון. זה עוד לפני חוסר הקוהרנטיות האידאולוגי שמאפיין את הרשימה הזאת. הפיצול שלנו מהבית היהודי הגדיל את גוש הימין". את הדברים אמרה שקד בריאיון לרשת ב'. 

יו״ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הגיב גם הוא להודעה על האיחוד: "הבוקר המטרה ברורה מתמיד - רק גוש ימין חזק ומאוחד בראשות הליכוד ונתניהו. כל בחירה אחרת תדרדר את ישראל עשרות שנים אחורה בביטחון ובכלכלה. אסור לחזור על טעויות שכבר התחרטנו עליהן בעבר!".

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, בירך על המהלך: "מברוק לגנץ ולפיד! שהתגברו על המכשולים, גילו אחריות לאומית ויצרו איחוד כוחות עם סיכוי למהפך. הבחירה היא בין ממשלה מושחתת שכבולה בידי כהניסטים וגזענים, לבין ממשלה שתוכל להחזיר אותנו לישראל חזקה, נאמנה להכרזת העצמאות. מבחן היישום והנצחון עוד לפניהם. מגיעה להם ברכת הצלחה. מכל לב".

ממפלגת כולנו בראשות משה כחלון נמסר: "בזמן שמפלגות אחרות דואגות לעצמן לסידור עבודה, מפלגת כולנו נשארה המפלגה היחידה שדואגת אך ורק לציבור. למשפחה הישראלית, לחברה האזרחית ולמעמד הביניים. כולנו היא המפלגה היחידה שמציגה קו לאומי, חברתי וממלכתי. ימין שפוי ואחראי. ציבור הבוחרים ידע מי משרת אותו ומי מסדר לעצמו וחבריו".

יו"ר מרצ תמר זנדברג בירכה על האיחוד ואמרה כי "ברכות על איחוד המרכז שיהווה חלופה לליכוד. מול ממשלת ליכוד-כהניסטים צריך ממשלת מרכז-שמאל, ושמאל - ברור שזה מרצ". 

מפלגת ש"ס אמרה כי האיחוד בין גנץ ללפיד מסוכן ליהדות: "החיבור בין גנץ ללפיד מסוכן ליהדות. גנץ שתומך בנישואים אזרחיים ותחבורה בשבת, חבר ללפיד ששנאתו ליהדות ולדתיים- אומנותו. ניאבק בכל כוחנו כדי למנוע מהם להקים ממשלה, ולשמור על המסורת היהודית והזהות היהודית של ישראל". 

ממפלגת ישראל ביתנו נמסר: "מהבוקר יש לנו מצד אחד מפלגת שמאל עמוסת גנרלים, מפלגת 'סידור עבודה', ללא שום סדר יום אמיתי, אידיאולוגיה ודאגה לאזרח הפשוט ומצד שני גוש ימין עמוס בגורמים דתיים קיצוניים. רק ישראל ביתנו חזקה בממשלת הימין הבאה תוכל לטפל בנושאים של דת ומדינה, עלייה וקליטה ולמנוע את התפשטות והתחזקות הכפיה הדתית".

ציפי לבני, שפרשה השבוע מהחיים הפוליטיים, צייצה בחשבון הטוויטר שלה כי "קראתי לאיחוד שייצור מהפך שיוביל לדרך חדשה לישראל, לשמירה עליה כיהודית ודמוקרטית ולהיפרדות לשלום. אני מקווה שהאיחוד הבוקר זו ההתחלה. כפי שסיימתי את הודעתי השבוע, מקווה שהבחירות האלה יובילו את ישראל לדרך שאני מאמינה בה".

בני גנץ ויאיר לפיד
 

בני גנץ ויאיר לפיד ( החדשות 13)

 

מוקדם יותר הבוקר הודיעו גנץ ולפיד על הקמת רשימה מאוחדת וריצה משותפת בבחירות הקרובות. במסגרת האיחוד סוכם על רוטציה בראשות הממשלה, שלפיה גנץ יהיה הראשון בהסכם, ולפיד יחליפו לאחר כשנתיים וחצי. הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, הודיע על הצטרפותו למפלגה המאוחדת. אשכנזי ימוקם במקום הרביעי, אחרי גנץ, לפיד ויעלון. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, יסגור את החמישיה הראשונה. עם זאת, במפלגה המאוחדת מודעים להיעדר הייצוג הנשי בחמישייה הפותחת, ולכן ייתכנו שינויים בהרכב הרשימה. 

בהודעה שמסרו ראשי המפלגות, נכתב כי "מתוך אחריות לאומית, החליטו בני גנץ, יאיר לפיד ובוגי יעלון על הקמת רשימה מאוחדת אשר תהווה את מפלגת השלטון החדשה של ישראל. מפלגת השלטון החדשה תעמיד נבחרת מנהיגים בטחונית וחברתית חדשה שתבטיח את בטחון המדינה, ותחבר מחדש את חלקי העם ואת החברה הישראלית המשוסעת". ראשי המפלגה ימסרו הודעה מיוחדת בהמשך היום.

אתמול בשעות הצהריים ניהלו לפיד וגנץ מגעים לאיחוד בין המפלגות. הפגישה המכרעת נערכה בביתו של ראש מטה יש עתיד, הלל קוברינסקי, בסביון. כעבור כמה שעות נצפה לפיד כשהוא יוצא מהישיבה. גורם המעורה בפרטי המו"מ אמר לחדשות 13 כי "עדיין לא נחתם הסכם, אך הפערים בין השניים אינם גדולים". קודם לכן, ניהלו השניים מו"מ לילי בנוגע לאיחוד. מאוחר יותר מסרו גורמים המעורים במשא ומתן בין יש עתיד לחוסן לישראל: "משעות הלילה ועד עכשיו מתקיים משא ומתן רציף ורציני, ואף נרשמה התקדמות מתונה בשיחות".

 אורלי לוי אבקסיס
 

אורלי לוי אבקסיס (חדשות 13)

 

אמש הודיעה יו"ר מפלגת גשר אורלי לוי אבקסיס כי לא תחבור למפלגתו של גנץ וכי תרוץ עצמאית. לוי אבקסיס תקפה את יו"ר חוסן לישראל וכינתה את התנהגותו "מוזרה והזויה". "חוסר הניסיון הביא לכך שהאיש עוד בא אליי היום ומבקש שאני אתן לו אורכה עד אשר יסכם את החיבור שלו עם לפיד. אין לי מילה אחרת לכנות התנהגות זו אלא – מוזרה והזויה. לנוכח המצב שנוצר, הגעתי למסקנה שאיננו לוקחת חלק בהטעיית הציבור ועל כן גשר תרוץ עצמאית ותצליח".