רגע לפני סגירת הרשימות: נחתם איחוד גנץ-לפיד; אשכנזי מצטרף

בתום מו"מ מתמשך, הכריזו ראשי המפלגות על ריצה משותפת ורוטציה בראשות הממשלה - גנץ ראשון, וכעבור שנתיים וחצי לפיד. אשכנזי ימוקם במקום הרביעי, וניסנקורן החמישי

יו"ר חוסן לישראל בני גנץ, ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד, הודיעו הבוקר (חמישי) על הקמת רשימה מאוחדת וריצה משותפת בבחירות הקרובות. במסגרת האיחוד סוכם על רוטציה בראשות הממשלה, שלפיה גנץ יהיה הראשון בהסכם, ולפיד יחליפו לאחר כשנתיים וחצי. הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, הודיע על הצטרפותו למפלגה המאוחדת. אשכנזי ימוקם במקום הרביעי, אחרי גנץ, לפיד ויעלון. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, יסגור את החמישיה הראשונה. 

בהודעה שמסרו ראשי המפלגות, נכתב כי "מתוך אחריות לאומית, החליטו בני גנץ, יאיר לפיד ובוגי יעלון על הקמת רשימה מאוחדת אשר תהווה את מפלגת השלטון החדשה של ישראל. מפלגת השלטון החדשה תעמיד נבחרת מנהיגים בטחונית וחברתית חדשה שתבטיח את בטחון המדינה, ותחבר מחדש את חלקי העם ואת החברה הישראלית המשוסעת". ראשי המפלגה ימסרו הודעה מיוחדת בהמשך היום.

במהלך הבוקר פרסם לפיד תמונה משותפת שלו עם גנץ, יעלון ואשכנזי: "מאוחדים. ככה נראית אחריות לאומית. כי הגיע הזמן לשנות".


 

 לפיד, אשכנזי וגנץ
 

לפיד, אשכנזי וגנץ (רויטרס )

 

בתוך כך, אלדד יניב (ארץ חדשה) הודיע: "לא נתמודד לכנסת כשנוצרה הזדמנות אמת לסיום שלטונו המושחת והמסית של נתניהו, נגדו נלחמנו שנתיים ברציפות ברחובות".

מהליכוד נמסר בתגובה להודעה על האיחוד: "הבחירה ברורה - זו או ממשלת שמאל של לפיד-גנץ בתמיכת גוש חוסם של המפלגות הערביות, או ממשלת ימין בראשות נתניהו".

אתמול בשעות הצהריים ניהלו לפיד וגנץ מגעים לאיחוד בין המפלגות. הפגישה המכרעת נערכה בביתו של ראש מטה יש עתיד, הלל קוברינסקי, בסביון. כעבור כמה שעות נצפה לפיד כשהוא יוצא מהישיבה. גורם המעורה בפרטי המו"מ אמר לחדשות 13 כי "עדיין לא נחתם הסכם, אך הפערים בין השניים אינם גדולים". קודם לכן, ניהלו השניים מו"מ לילי בנוגע לאיחוד. מאוחר יותר מסרו גורמים המעורים במשא ומתן בין יש עתיד לחוסן לישראל: "משעות הלילה ועד עכשיו מתקיים משא ומתן רציף ורציני, ואף נרשמה התקדמות מתונה בשיחות".

אמש הודיעה יו"ר מפלגת גשר אורלי לוי אבקסיס כי לא תחבור למפלגתו של בני גנץ, חוסן לישראל, וכי תרוץ עצמאית. לוי אבקסיס תקפה את גנץ וכינתה את התנהגותו "מוזרה והזויה". "חוסר הניסיון הביא לכך שהאיש עוד בא אליי היום ומבקש שאני אתן לו אורכה עד אשר יסכם את החיבור שלו עם לפיד. אין לי מילה אחרת לכנות התנהגות זו אלא – מוזרה והזויה. לנוכח המצב שנוצר, הגעתי למסקנה שאיננו לוקחת חלק בהטעיית הציבור ועל כן גשר תרוץ עצמאית ותצליח". 

לוי אבקסיס הסבירה כי הגיעה עם צוותו של גנץ להסכמות על עמדה משותפת ועל מקומות שיוקצו לגשר ברשימה המאוחדת. "עם קבלת הצעות קונקרטיות על הקמת צוות משותף לסיכומים. צוות זה הגיע להסכמות. הסכמות אלה שהוגשו לנו כללו את העמדה המשותפת שמחייבת את שתי המפלגות וכן את המקומות שיוקצו לגשר ברשימה המשותפת לכנסת", מסרה.

"לתדהמתנו, מאז סיכומים אלה המעוגנים במסמכים חתומים, החלה התרוצצות מוזרה במפלגת חוסן לישראל המלווה בהפצת דיס-אינפורמציה ובתדרוכים מגמתיים לתקשורת, מן משחק מחבואים כאילו לא היו דיונים בנינו, כאילו לא היו הסכמות וסיכומים ולא התחייבויות", אמרה לוי אבקסיס. "בעוד יושב הראש לתדהמתי ממלא פיו מים ומחריש. מדהים באיזו מהירות סיגלו לעצמם הפוליטיקאים החדשים טריקים ישנים ודחויים שהציבור מאס בהם מזמן. כמה מאכזב להיווכח שדווקא זה שבישר על הפוליטיקה החדשה והנקייה נכשל במבחנו הראשון - מבחן האמינות. חבל לגלות שהאיש ממנו ציפו שינהל את ישראל מתגלה כאיש המנוהל על ידי אחרים". 

מחוסן לישראל-תל"ם נמסר בתגובה לדברי אורלי לוי: "אורלי לוי מנהיגה חשובה. לצערנו בחרה לפרוש מהדיאלוג באופן חד צדדי. אנו מכבדים את החלטתה". ואילו, מהליכוד נמסר כי "זו הפעם השנייה בכמה חודשים שבני גנץ פושט את הרגל".