מהרמת הכוסית ועד הנתק: מאחורי הקלעים של פיצוץ שיחות לוי-גנץ

נציגי חוסן לישראל וגשר נפגשו לפני יומיים לישיבה מכרעת. הצדדים השיקו כוסות לחיים וחתמו על מסמך הבנות. עם זאת, לוי גילתה על המגעים המתקדמים עם לפיד - וחזרה בה

  • פורסם ב:
  • 20/02/2019 22:24
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/02/2019 00:09
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

המגעים בין יו"ר חוסן לישראל, בני גנץ, ליו"ר גשר אורלי לוי אבקסיס הגיעו אמש (רביעי) לנקודת האל חזור, לאחר שלוי תקפה את גנץ והודיעה כי תרוץ ברשימה עצמאית בבחירות הקרובות. 

השניים, שבשלב מסוים נראה היה כי האיחוד ביניהם בלתי נמנע, נפגשו לפני יומיים לישיבת משא ומתן אחרונה. הפגישה התקיימה בביתו של רונן אביאני, מנכ"ל גשר ומולו התנהל הוד בצר, ראש המטה של גנץ. כפי שפורסם בחדשות 13 גנץ התחייב לחמישה מקומות עבור לוי עד המקום ה-21. הסיכומים בין הנציגים כבר הועלו על הכתב ונחתמו על ידם, אך עדיין לא ע"י ראשי המפלגות.

הנציגים השיקו כוסות לחיים, אך מאז עברו 24 שעות של נתק, והיום גילתה לוי אבקסיס שגנץ על סף חתימה עם לפיד. לוי מאמינה כי מספר שתיים של גנץ, שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, הוא הדם שמנהל את המגעים, והוא זה שהערים קשיים על יישום ההבנות שהושגו בין הצדדים. 

בני גנץ ואורלי לוי אבקסיס
 

בני גנץ ואורלי לוי אבקסיס (רויטרס, עמוס בן גרשום/לע"מ)

 

כאמור, מוקדם יותר הודיעה לוי אבקסיס כי לא תחבור למפלגתו של בני גנץ, חוסן לישראל, וכי תרוץ עצמאית. לוי אבקסיס תקפה את גנץ וכינתה את התנהגותו "מוזרה והזויה". "חוסר הניסיון הביא לכך שהאיש עוד בא אליי היום ומבקש שאני אתן לו אורכה עד אשר יסכם את החיבור שלו עם לפיד. אין לי מילה אחרת לכנות התנהגות זו אלא - מוזרה והזויה. לנוכח המצב שנוצר, הגעתי למסקנה שאיננו לוקחת חלק בהטעיית הציבור ועל כן גשר תרוץ עצמאית ותצליח".

לוי אבקסיס הסבירה כי הגיעה עם צוותו של גנץ להסכמות על עמדה משותפת ועל מקומות שיוקצו לגשר ברשימה המאוחדת. "עם קבלת הצעות קונקרטיות על הקמת צוות משותף לסיכומים. צוות זה הגיע להסכמות. הסכמות אלה שהוגשו לנו כללו את העמדה המשותפת שמחייבת את שתי המפלגות וכן את המקומות שיוקצו לגשר ברשימה המשותפת לכנסת", מסרה.

"לתדהמתנו, מאז סיכומים אלה המעוגנים במסמכים חתומים, החלה התרוצצות מוזרה במפלגת חוסן לישראל המלווה בהפצת דיס-אינפורמציה ובתדרוכים מגמתיים לתקשורת, מן משחק מחבואים כאילו לא היו דיונים בנינו, כאילו לא היו הסכמות וסיכומים ולא התחייבויות", אמרה לוי אבקסיס. "בעוד יושב הראש לתדהמתי ממלא פיו מים ומחריש. מדהים באיזו מהירות סיגלו לעצמם הפוליטיקאים החדשים טריקים ישנים ודחויים שהציבור מאס בהם מזמן. כמה מאכזב להיווכח שדווקא זה שבישר על הפוליטיקה החדשה והנקייה נכשל במבחנו הראשון - מבחן האמינות. חבל לגלות שהאיש ממנו ציפו שינהל את ישראל מתגלה כאיש המנוהל על ידי אחרים".

מחוסן לישראל-תל"ם נמסר בתגובה לדברי אורלי לוי: "אורלי לוי מנהיגה חשובה. לצערנו בחרה לפרוש מהדיאלוג באופן חד צדדי. אנו מכבדים את החלטתה". ואילו, מהליכוד נמסר כי "זו הפעם השנייה בכמה חודשים שבני גנץ פושט את הרגל".