הערכה: היועמ"ש יפרסם את החלטתו בתיקי נתניהו עד סוף השבוע הבא

היום ומחר יתקיימו דיוני סיכום בכל תיקי רה"מ, ובפרט בתיק 2000. פרקליטת מיסוי וכלכלה תתחיל לנסח את כתב האישום כבר בימים הקרובים, כשפרקליט המדינה צפוי לפרסם חוו"ד

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צפוי לפרסם את החלטתו בכל תיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו עד סוף השבוע הבא. היום (רביעי) ומחר יקיימו מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן דיוני סיכום בתיקי רה"מ, ובפרט על תיק 2000. בלשכת היועמ"ש מתכוונים לפרסם את ההחלטה במועד שנקבע מראש, אף כי ייתכן ויהיה עיכוב קל של יום יומיים בפרסום ההחלטה. פרקליטת מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי, תתחיל כבר בשבוע הבא לנסח את טיוטת כתב האישום נגד נתניהו. הטיוטה תעבור את אישורם של מנדלבליט ושל ניצן, שאמור במקביל גם לפרסם חוות דעת על פרשות נתניהו. 

לפני כשבוע דחה מנדלבליט את בקשת פרקליטי נתניהו לביצוע פעולות חקירה נוספות בתיקים. בתשובה ששוגרה לסנגורים, נמסר מפי עוזרו הבכיר של היועמ"ש כי "בשלב בו אנו נמצאים לא נדרשות פעולות חקירה נוספות". עוד הובהר לפרקליטים, כך לפי ההודעה, כי המידע המצוי בידיהם הוא חלקי ביותר, ואף צויין כי כמה מן הגורמים המוזכרים במכתבם, שלגביהם ביקשו כי תיגבה עדותם, כבר מסרו עדות במהלך החקירה. "כדרכן של חקירות, בוצעו פעולות חקירה נוספות על אלו שתוכננו מלכתחילה, וזאת לצורך בירור סוגיות מסוימות שהתעוררו במהלך החקירה, או לשם בירור טענות שעלו מפי עדים או חשודים", נכתב בתשובת היועמ"ש. "בירור זה נועד לגילוי האמת, לרבות לצורך איתורן של ראיות 'מזכות'".

 
 
 
 
 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (רויטרס)

 

בכך, השיב היועץ המשפטי לטענות פרקליטי נתניהו כי היקף חומר הראיות בשילוב לחץ הזמן – עלול לגרום לחוקרים לפספס ראיות שהיו מזכות את ראש הממשלה. כמו כן, המכתב מהווה תשובה להצהרתו של נתניהו כי דרישתו לקיים עימות בתיקו נדחתה. "בשלב זה חומר הראיות נבחן אצל היועץ המשפטי לממשלה, וכפי שהבהרנו בעבר – מוצע להימנע מהסתמכות על פרסומים שונים אודות חומרי הראיות או תהליך העבודה על התיקים, ולדבוק רק בפרסומים הרשמיים", סיכם היועמ"ש בהודעתו.

בתחילת החודש נחשפו בחדשות 13 תמלולי הדיונים שהתקיימו בלשכת היועמ"ש. בן ארי, שמלווה את התיקים מההתחלה, טענה במהלך הפגישות כי תיק 4000, עסקת בזק-יס, הוא "תיק שוחד מובהק", כהגדרתה. "אין פה בכלל ספק שראש הממשלה ביצע עבירות חמורות במיוחד", אמרה בן ארי בדיונים, "הגשנו כתב אישום על דברים פחות חמורים. מדובר בהטבות של מאות מיליוני שקלים". בכיר בפרקליטות שהיה גם הוא שותף לדיונים, טען גם כן כי יש להגיש כתב אישום נגד נתניהו בתיק 4000. "צריך להגיש פה כתב אישום חד משמעית", אמר, "זה לא תיק של ספק, זה תיק של הרשעה בטוחה".

עם פרסום התמלולים הגיב נתניהו וטען כי היועמ"ש נכנע ללחץ המופעל עליו להגיש נגדו כתב אישום. "מדובר בעוד הדלפה פלילית שנועדה להפעיל לחץ אדיר על היועץ המשפטי לממשלה", נמסר מראש הממשלה. "כדי שיגיש כתב אישום נגד נתניהו בכל מחיר לפני הבחירות, גם כשאין כלום. איך אפשר להגיד ששתיים וחצי כתבות באתר אינטרנט הם שוחד, שעה ש-43 חברי כנסת שהצביעו בעד החוק לסגירת 'ישראל היום' שהיה מכניס לנוני מוזס מאות מיליוני שקלים כלל לא נחקרו. כנראה שהלחץ על היועץ עובד". 

 נתניהו בוועידת השלום והביטחון במזה"ת בוורשה
 

נתניהו בוועידת ורשה לשלום במזה"ת (רויטרס)

 

בתחילת חודש ינואר, אמר ראש הממשלה נתניהו כי "במהלך החקירות נגדי, דרשתי עימות עם עדי המדינה. רציתי להסתכל להם בעיניים ולהטיח בהם את האמת. דרשתי עימות פעם אחת וסורבתי. דרשתי עימות פעם שנייה ושוב סורבתי". הכוונה של נתניהו היא לעימותים עם מקורבו לשעבר, ניר חפץ ושלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר.

"מדוע סירבו לי לאפשר את העימות הזה שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד, לי אין מה להסתיר", אמר נתניהו, "מדוע סירבו לי לאפשר את העימות הזה שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד, לי אין מה להסתיר", אמר נתניהו, " ולכן אני חוזר על הדרישה הזאת – לעימות עם עדי המדינה. מצדי, שהעימות הזה יהיה בשידור חי. שהציבור יראה הכל, ישמע הכל, יידע את כל האמת. אני בטוח בצדקתי".

"יותר מזה", המשיך ראש הממשלה, "אני מבקש להתעמת עם כל העדים שמסרו דברים שלא תאמו את העמדה שלי – את האמת. גם לראש ממשלה יש את הזכות להליך הוגן. אני אסתור את כל הדברים שהם אומרים - כי אני יודע את אמת, ואני בטוח באמת".