החבירה בין גנץ ללפיד תקום ותיפול על הסכם רוטציה • פרשנות

הפגישה בין יו"ר יש עתיד ליו"ר חוסן לישראל מעידה על התקדמות המגעים, כשרבים דוחפים שהאיחוד הזה ייצא לפועל. מה שבטוח, המפסידה הגדולה מהמהלך הצפוי היא לוי אבקסיס

המגעים שמתנהלים בין יו"ר חוסן לישראל בני גנץ ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד התחילו להתקדם. עצם הפגישה בין השניים היא שינוי משמעותי לעומת השבועות האחרונים, גם אם היא התקיימה מאחורי הקלעים. רבים בוחשים בחבירה הזו, ודוחפים כדי שהאיחוד הזה ייצא לפועל - מעשירי המדינה ועד אנשי פרסום. עם זאת, המגעים כרגע תקועים על נושא הרוטציה. ככל הנראה, האיחוד בין גנץ ללפיד לא ייצא לפועל בלי הסכם כזה. 

המסקנה שעולה מהתקדמות המגעים בין גנץ ללפיד היא שהסוחרת הגרועה במדינה זו אורלי לוי אבקסיס. הרי היא הייתה יכולה לקבל מקום מעולה אצל גנץ, מקום שני לפני משה (בוגי) יעלון, אבל היא לא עשתה את זה בזמן. לוי אבקסיס חיכתה יותר מדי, בהנחה שתעבור את אחוז החסימה וכעת ככל הנראה תשלם את המחיר. המגעים עם לפיד דחקו אותה לעמדת המתנה, כי היא ולפיד לא יכולים לחבור שניהם לגנץ, לפי החוק שאוסר עליה להתחבר עם מפלגה קיימת. 

יש שטוענים כי לוי אבקסיס תמונה לשרה, אך לא תהיה חברה במפלגה המאוחדת, זה כדי לאפשר את החבירה. עם זאת, מדובר שמועה שאין בה אמת, בעיקר בגלל שהבטחה כזו למינוי לא מבטיחה לה כלום. אם גנץ-לפיד לא ייבחרו לוי אבקסיס תישאר בחוץ, כשהיא לא ח"כית ולא שרה. הברירות היחידות שעומדות בפניה כעת הן לרוץ לבד, או לרוץ עם גנץ במחיר של ויתורים כבדים. 

 
 
 
יאיר לפיד ובני גנץ
 

יאיר לפיד ובני גנץ (רויטרס)

 

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, התייחס למגעים: "אני לא חושב שאיחוד בין לפיד וגנץ יגרום לשינוי בגוש. מה שלא מעביר מנדטים מימין לשמאל זה חסר משמעות. אנחנו רואים את זה בצורה טובה וזה רק יחדד את מפלגת העבודה כי זה יחדד את המסרים שלנו. אצלם המסרים עדיין עמומים".

מוקדם יותר היום (רביעי), יממה לפני סגירת הרשימות לכנסת, ניהלו יו"ר חוסן לישראל בני גנץ ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד

מגעים לאיחוד בין המפלגות. הפגישה המכרעת נערכה בביתו של ראש מטה יש עתיד, הלל קוברינסקי, בשעות הצהריים בסביון. כעבור כמה שעות נצפה לפיד כשהוא יוצא מהישיבה.

אמש ניהלו השניים משא ומתן בנוגע לאיחוד בין המפלגות. וגורמים המעורים במשא ומתן בין יש עתיד לחוסן לישראל מסרו כי "משעות הלילה ועד עכשיו מתקיים משא ומתן רציף ורציני, ואף נרשמה התקדמות מתונה בשיחות". אתמול הודיע גנץ על הרכב מפלגתו המלא לבחירות לכנסת ה-21. משה יעלון, הרמטכ"ל לשעבר, יוצב במקום השני ברשימה. העשירייה הראשונה תכלול שלוש נשים, בהן העיתונאית מיקי חיימוביץ' והפעילה החברתית מירב כהן. נוסף על כך, במקום ה-15 ניצבת העיתונאית ר'דיר מריר, שעשויה להיות האישה הדרוזית הראשונה שתכהן בכנסת.

 חילי טרופר, מיקי חיימוביץ, צבי האוזר ומירב כהן
 

חילי טרופר, מיקי חיימוביץ, צבי האוזר ומירב כהן (חדשות 13 )

 

אתמול, בכנס הצגת הרשימות של חוסן לישראל, נשא גנץ נאום בו התייחס גנץ לאיחוד אפשרי עם לפיד. "על ויכוחים של סידור עבודה לא מחלישים את ההזדמנות לשינוי היסטורי, בוא נתעלה, נתאחד וננצח", אמר. כזכור, אתמול אמר לפיד על האיחוד בין שתי המפלגות כי "האופציה נמצאת על השולחן, אני לא אוריד אותה עד הרגע האחרון. נהפוך כל אבן. המטרה היא להקים מפלגת שלטון, המטרה היא לנצח". 

במהלך הכנס תקף גנץ בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "כשאני שכבתי בתעלות הבוץ עם חייליי בלילות חורף קפואים, אתה עזבת את ישראל כדי ללמוד אנגלית במסיבות קוקטייל מפוארות", אמר גנץ. "בימים בהן פיקדתי על יחידת שלדג במבצעים מסכני חיים במדינות אויב, אתה פילסת את דרכך בין עמדות איפור באולפני הטלוויזיה. בשעה שאני הכשרתי דורות של מפקדים ולוחמים, אתה לקחת שיעורי משחק בסטודיו בניו יורק. בלילות המתח בהם נרדמתי לשעת שינה חטופה עם מדים ונעליים, אתה נתניהו חדרת לחדרי המדידות של המעצבים הנחשבים בעולם ושבת בשלום לבסיסך במלונך היוקרתי. בעוד חודש וחצי נלך כולנו לבחור בין שליט שיש לו אנגלית מבוסטון איפור כבד וחליפות יוקרה לבין מהניגות איכפתית, לא מזוייפת ואמיתית".

לאחר נאומו של גנץ, כתב ראש הממשלה בעמוד הפייסבוק שלו: "בני גנץ, תתבייש לך. כחייל וכקצין בסיירת מטכ"ל סיכנתי את חיי פעם אחר פעם למען המדינה. נפצעתי בקרב עם מחבלים. כמעט איבדתי את חיי בקרב אש בתעלת סואץ למען ביטחון המדינה שאתה רוצה לסכן בנסיגות חד צדדיות ובתמיכה בהסכם הגרעין המסוכן עם איראן. אזרחי ישראל יבחרו בין ממשלת ימין חזקה בראשותי לבין ממשלה שמאל חלשה בראשותך".