במאמץ להביא לאיחוד בימין: רה"מ ביטל הפגישה עם פוטין

גורם מדיני מסר כי הפגישה בין השניים תידחה לימים הקרובים וכי המנהיגים ישוחחו מחר בטלפון. במקום נשיא רוסיה, רה"מ ייפגש עם אנשי הבית היהודי, לקראת הצגת הרשימות

גורם מדיני מסר היום (רביעי) כי הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין שתוכננה למחר, תידחה במספר ימים. השניים ישוחח מחר בטלפון ומועד פגישה חדש ייקבע בהמשך. זאת, בצל מאמציו לאחד את מפלגות הימין לפני מועד הגשת הרשימות לכנסת.

במקום פוטין, נתניהו נפגש עם הרב רפי פרץ, מוטי יוגב וניסן סלומיאנסקי מהבית היהודי. בפגישה אמר לאנשי הבית היהודי כי בכוונתו לתת להם לפחות שני תיקים, אחד לבית היהודי ואחר לאיחוד הלאומי, גם מספר המנדטים שיקבלו בבחירות לא יצדיק זאת, במסגרת מאמציו להבטיח איחוד בימין. זאת לאחר שפורסם כי עוצמה יהודית הסכימה לקבל את תנאי הבית היהודי והאיחוד הלאומי לאיחוד בין המפלגות.

 סמוטריץ, פרץ וכהן
 

סמוטריץ, פרץ וכהן ( החדשות 13)

 

יועצו המדיני של נשיא רוסיה, יורי אושקוב, בתגובה לדחיית הפגישה בין המנהיגים: "נתניהו ביקש לדחות בכמה ימים את הפגישה עם הנשיא פוטין בגלל סיבות פוליטיות פנימיות. יש להם שם בחירות".

סגן שר החוץ הרוסי בוגדנוב הגיב גם הוא לדחיית הפגישה: "לשכת נתניהו מסרה לנו שיש התפתחויות בלתי צפויות בעניין הבחירות ולכן הם מבקשים לדחות את הפגישה עם פוטין".

סוגיית הפגישה בין נתניהו לפוטין עלתה לפני מספר שבועות במהלך פגישתו של ראש הממשלה עם שליחיו של נשיא רוסיה שהגיעו לישראל. אחד הפקידים הבכירים אמר: "פגישה עם פוטין צפויה בזמן הקרוב ממש".

מאז משבר הפלת המטוס הרוסי בחודש ספטמבר לפני כחמישה חודשים, מנסה נתניהו לקבל הזמנה לביקור בקרמלין, עד כה ללא הצלחה. בנובמבר קיימו נתניהו ופוטין שיחת מסדרות של רבע שעה במהלך הטקס לציון מאה שנה למלחמת העולם הראשונה, שהתקיים בפריז.

בשל המתיחות הרבה בין המדינות בחודשים האחרונים, ירד דרמטית מינון שיחות הטלפון בין נתניהו לפוטין. עדיין לא ברור המועד הסופי של הפגישה בין השניים, אך קיימת אפשרות שנתניהו יחבר את הביקור ברוסיה למסעו המתוכנן בעוד שבוע להודו, פולין וגרמניה.

כאמור, שליחו המיוחד של נשיא רוסיה לענייני סוריה, אלכסנדר לברנטייב, וסגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ורשינין, הגיעו ביום שני לישראל לשיחות בנושא המצב בסוריה.  השניים נפגשו עם מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, בכירים נוספים בלשכת ראש הממשלה ובמשרד הביטחון ועם נתניהו עצמו.