האם מיזוג לפיד-גנץ יגדיל את הסיכוי למהפך שלטוני? • פרשנות

האפשרות לחיבור עדיין עומדת על הפרק, בעיקר מתוך החשש להצטייר כמי שהכשילו את הניצחון על נתניהו. איחוד ייצור את הרשימה הגדולה בכנסת - אך עלול להחליש את גוש השמאל

בהצגה הזו בני גנץ ויאיר לפיד מתפקדים כשחקנים ממושמעים, ובינתיים לא חורגים מההתנהלות המתחייבת ממי שלא רוצה שאשמת כשלון המו״מ תיפול על כתפיו. כפי שהיה צפוי - עד ליום האחרון, אפשרות האיחוד בין שתי המפלגות היותר גדולות בגוש המרכז, עדיין על הפרק.

שני היו"רים משדרים נכונות וכמעט להט בדיבורם הפומבי, לעומת פסימיות וחוסר רצון מופגן בחבירה שכזו בחדרי חדרים. הכנות נמצאת במה שלא נכתב בהודעות וציוצים בטוויטר אבל החשש להצטייר כאשם, כמי שמטעמי אגו הכשיל אפשרות לנצח את נתניהו - עדיין משמר סיכוי קטן להפתעה ברגע האחרון.

 זנדברג וגבאי
 

מיזוג לפיד-גנץ עלול להוביל לקניבליזציה בתוך הגוש. זנדברג וגבאי ( החדשות 13)

 

השאלה הגדולה שעומדת על הפרק היא אם איחוד בין גנץ ולפיד באמת מגדיל את הסיכוי לייצר מהפך שלטוני. התשובה לשאלה הזאת לא חד משמעית ורחוקה מלהצביע בוודאות קרובה על מהפך מתקרב. מצד אחד, המנדטים שתקבל רשימה כזאת (על פי סקרים פנימיים ופומביים) תנסוק אל מעבר לרף 30 המנדטים ותהיה קרוב לוודאי הגדולה בכנסת. במיוחד כשלנתניהו לא יהיה זמן ויכולת להגיב במיזוג משלו, היכולת לאתגר את הליכוד בסוגיית המפלגה הגדולה עשויה להיות בעלת משמעות ביחס לאפשרות לקבל מהנשיא את המנדט לנסות להרכיב ממשלה.

מצד שני, איחוד שכזה יגביר את אלמנט הקניבליזציה התוך גושי, גם בימין, ועלול לגרום דווקא להקטנת גוש המרכז-שמאל. בסקר חדשות 13 לפני שבועיים נבחן מצב כזה, ונראה כי מרצ ירדה מתחת לאחוז החסימה, וכמעט ארבעה מנדטים של הגוש הלכו לאיבוד.

בישראל אתה נהיה ראש ממשלה לא בזכות גודל הרשימה שבראשה אתה עומד, אלא אם עולה בידך להרכיב קואלציה של למעלה מ-61 ח"כים. תשאלו את ציפי לבני שניצחה את נתניהו בקלפי אבל הפסידה לו את ראשיות הממשלה ב-2009. 
לפיכך, השאלה המרכזית היא לא אם מיזוג גדול יצליח להצמיח את הסיעה הגדולה בכנסת הבאה, אלא אם בכוחו ליצור סחף של מספיק קולות מגוש הימין, מבלי לגרום למפלגות אחיות לרדת מתחת לאחוז החסימה.

 גנץ נואם בטקס חשיפת הרשימה של מפלגת "חוסן לישראל"
 

גנץ נואם בטקס חשיפת הרשימה של מפלגת "חוסן לישראל" ( החדשות 13)

 

ההתפתחויות האחרונות במגעים לקראת איחוד

במהלך הלילה (רביעי) ניהלו גנץ ולפיד משא ומתן בנוגע לאפשרות לאיחוד בין שתי המפלגות. היום ייפגשו השניים, בצל הליך הגשת הרשימות בכנסת, שיחל היום ויימשך עד מחר בערב.

אמש הודיע גנץ על הרכב מפלגתו המלא לבחירות לכנסת ה-21. משה יעלון, הרמטכ"ל לשעבר, יוצב במקום השני ברשימה. העשירייה הראשונה תכלול שלוש נשים, בהן העיתונאית מיקי חיימוביץ' והפעילה החברתית מירב כהן. נוסף על כך, במקום ה-15 ניצבת העיתונאית ר'דיר מריר, שעשויה להיות האישה הדרוזית הראשונה שתכהן בכנסת.

אתמול, בכנס הצגת הרשימות של חוסן לישראל, נשא גנץ נאום בו התייחס גנץ לאיחוד אפשרי עם לפיד. "על ויכוחים של סידור עבודה לא מחלישים את ההזדמנות לשינוי היסטורי, בוא נתעלה, נתאחד וננצח", אמר. כזכור, אתמול אמר לפיד על האיחוד בין שתי המפלגות כי "האופציה נמצאת על השולחן, אני לא אוריד אותה עד הרגע האחרון. נהפוך כל אבן. המטרה היא להקים מפלגת שלטון, המטרה היא לנצח".

במהלך הכנס תקף גנץ בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "כשאני שכבתי בתעלות הבוץ עם חייליי בלילות חורף קפואים, אתה עזבת את ישראל כדי ללמוד אנגלית במסיבות קוקטייל מפוארות", אמר גנץ. "בימים בהן פיקדתי על יחידת שלדג במבצעים מסכני חיים במדינות אויב, אתה פילסת את דרכך בין עמדות איפור באולפני הטלוויזיה. בשעה שאני הכשרתי דורות של מפקדים ולוחמים, אתה לקחת שיעורי משחק בסטודיו בניו יורק. בלילות המתח בהם נרדמתי לשעת שינה חטופה עם מדים ונעליים, אתה נתניהו חדרת לחדרי המדידות של המעצבים הנחשבים בעולם ושבת בשלום לבסיסך במלונך היוקרתי. בעוד חודש וחצי נלך כולנו לבחור בין שליט שיש לו אנגלית מבוסטון איפור כבד וחליפות יוקרה לבין מהניגות איכפתית, לא מזוייפת ואמיתית".

לאחר נאומו של גנץ, כתב ראש הממשלה בעמוד הפייסבוק שלו: "בני גנץ, תתבייש לך. כחייל וכקצין בסיירת מטכ"ל סיכנתי את חיי פעם אחר פעם למען המדינה. נפצעתי בקרב עם מחבלים. כמעט איבדתי את חיי בקרב אש בתעלת סואץ למען ביטחון המדינה שאתה רוצה לסכן בנסיגות חד צדדיות ובתמיכה בהסכם הגרעין המסוכן עם איראן. אזרחי ישראל יבחרו בין ממשלת ימין חזקה בראשותי לבין ממשלה שמאל חלשה בראשותך".