המגעים לאיחוד בין לפיד לגנץ: "אין הסכם, אך הפערים לא גדולים"

גורם המעורה בפרטי המו"מ בין יו"ר יש עתיד ליו"ר חוסן לישראל התייחס למאמצים לחבירה, יממה לפני סיום הליך הגשת הרשימות. מוקדם יותר נפגשו השניים בסביון במשך כמה שעות

יממה לפני סגירת הרשימות לכנסת יו"ר חוסן לישראל בני גנץ ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד ניהלו היום (רביעי) בשעות הצהריים מגעים לאיחוד בין המפלגות. הפגישה המכרעת נערכה בביתו של ראש מטה יש עתיד, הלל קוברינסקי, בסביון. כעבור כמה שעות נצפה לפיד כשהוא יוצא מהישיבה. גורם המעורה בפרטי המו"מ אמר לחדשות 13 כי "עדיין לא נחתם הסכם, אך הפערים בין השניים אינם גדולים".

בשעות הלילה ניהלו השניים מו"מ בנוגע לאיחוד. מאוחר יותר מסרו גורמים המעורים במשא ומתן בין יש עתיד לחוסן לישראל: "משעות הלילה ועד עכשיו מתקיים משא ומתן רציף ורציני, ואף נרשמה התקדמות מתונה בשיחות".

יאיר לפיד יוצא מביתו של ראש מטה מפלגת יש עתיד
 

יאיר לפיד יוצא מביתו של ראש מטה מפלגת יש עתיד (חדשות 13)

 

בתוך כך, יו"ר גשר, ח"כ אורלי לוי אבקסיס, חשפה את רשימת מפלגתה לכנסת. עם זאת, בשלב זה לא חשפה את סדר הרשימה. בין השמות הבולטים ברשימה: עו"ד גלעד סממה - מנכ״ל המשרד לאזרחים וותיקים לשעבר, דדי פרלמוטר - סגן נשיא אינטל העולמית לשעבר, יזם ופעיל חברתי, ד"ר דן שחם - דיפלומט בשירות החוץ ושגריר לשעבר, חגי לביא - סגן מנהל תיכון בויאר ירושלים, חגי רזניק - מנכ״ל משרד השיכון לשעבר, פרופ׳ יפעת ביטון - משפטנית ופעילה חברתית, כרמן אלמקייס - אקטיביסטית ופעילה חברתית, ד"ר ליאת יקיר - מתמחה בגנטיקה ופעילה לקידום נשים ומיכל הירש-נגרי - מנכ"לית עיריית רעננה לשעבר.

לוי-אבקסיס הוסיפה: "הבטחתי שגשר תציג רשימה מרשימה, איכותית ומגוונת של שליחי ציבור אמיתיים. רשימה של אנשים שיקומו בכל בוקר כדי לתקן את השיטה ולשנות את סדרי העדיפויות לטובתכם. זה הזמן להתעורר ולהצטרף אלינו".

אמש הודיע גנץ על הרכב מפלגתו המלא לבחירות לכנסת ה-21. משה יעלון, הרמטכ"ל לשעבר, יוצב במקום השני ברשימה. העשירייה הראשונה תכלול שלוש נשים, בהן העיתונאית מיקי חיימוביץ' והפעילה החברתית מירב כהן. נוסף על כך, במקום ה-15 ניצבת העיתונאית ר'דיר מריר, שעשויה להיות האישה הדרוזית הראשונה שתכהן בכנסת.

אתמול, בכנס הצגת הרשימות של חוסן לישראל, נשא גנץ נאום בו התייחס גנץ לאיחוד אפשרי עם לפיד. "על ויכוחים של סידור עבודה לא מחלישים את ההזדמנות לשינוי היסטורי, בוא נתעלה, נתאחד וננצח", אמר. כזכור, אתמול אמר לפיד על האיחוד בין שתי המפלגות כי "האופציה נמצאת על השולחן, אני לא אוריד אותה עד הרגע האחרון. נהפוך כל אבן. המטרה היא להקים מפלגת שלטון, המטרה היא לנצח". 

עופר שלח יצא ממיקום הפגישה של גנץ ולפיד
 

עופר שלח יצא מהפגישה של גנץ ולפיד (החדשות 13)

 

במהלך הכנס תקף גנץ בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "כשאני שכבתי בתעלות הבוץ עם חייליי בלילות חורף קפואים, אתה עזבת את ישראל כדי ללמוד אנגלית במסיבות קוקטייל מפוארות", אמר גנץ. "בימים בהן פיקדתי על יחידת שלדג במבצעים מסכני חיים במדינות אויב, אתה פילסת את דרכך בין עמדות איפור באולפני הטלוויזיה. בשעה שאני הכשרתי דורות של מפקדים ולוחמים, אתה לקחת שיעורי משחק בסטודיו בניו יורק. בלילות המתח בהם נרדמתי לשעת שינה חטופה עם מדים ונעליים, אתה נתניהו חדרת לחדרי המדידות של המעצבים הנחשבים בעולם ושבת בשלום לבסיסך במלונך היוקרתי. בעוד חודש וחצי נלך כולנו לבחור בין שליט שיש לו אנגלית מבוסטון איפור כבד וחליפות יוקרה לבין מהניגות איכפתית, לא מזוייפת ואמיתית".

 גנץ נואם בטקס חשיפת הרשימה של מפלגת "חוסן לישראל"
 

גנץ נואם בטקס חשיפת הרשימה של מפלגת "חוסן לישראל" ( החדשות 13)

 

לאחר נאומו של גנץ, כתב ראש הממשלה בעמוד הפייסבוק שלו: "בני גנץ, תתבייש לך. כחייל וכקצין בסיירת מטכ"ל סיכנתי את חיי פעם אחר פעם למען המדינה. נפצעתי בקרב עם מחבלים. כמעט איבדתי את חיי בקרב אש בתעלת סואץ למען ביטחון המדינה שאתה רוצה לסכן בנסיגות חד צדדיות ובתמיכה בהסכם הגרעין המסוכן עם איראן. אזרחי ישראל יבחרו בין ממשלת ימין חזקה בראשותי לבין ממשלה שמאל חלשה בראשותך".

גם בליכוד הגיבו למתקפתו של הרמטכ"ל לשעבר: "הבחירות הן בין ממשלת ימין בראשות נתניהו, לבין ממשלת שמאל בראשות בני גנץ. גנץ שתומך בנסיגות חד צדדיות ובהסכם הגרעין הרע עם איראן נהנה מתמיכת השמאל, אבו מאזן ואיראן. בניסיון הכלכלי היחיד בחייו הוא פשט את הרגל. נתניהו היה קצין מצטיין בסיירת מטכ"ל, נפצע בקרב עם מחבלים, נלחם בהסכם הגרעין הרע עם איראן והציל את כלכלת ישראל. הבחירה בין הצלחה לכישלון ובין ימין לשמאל".

 גנץ, יעלון, חיימוביץ, הנדל וניסנקורן - החמישייה של חוסן לישראל
 

גנץ, יעלון, חיימוביץ, הנדל וניסנקורן - החמישייה של חוסן לישראל ( רויטרס, ניר כפרי, רפי דלויה)

 

כאמור, גנץ הציג את רשימת חוסן לישראל-תל"ם לכנסת. משה יעלון, הרמטכ"ל לשעבר, יוצב במקום השני ברשימה. העשירייה הראשונה תכלול שלוש נשים, בהן העיתונאית מיקי חיימוביץ' והפעילה החברתית מירב כהן. נוסף על כך, במקום ה-15 ניצבת העיתונאית ר'דיר מריר, שעשויה להיות האישה הדרוזית הראשונה שתכהן בכנסת.

אל גנץ הצטרפו גם מספר דמויות מפתח מהפוליטיקה המוניציפלית, בהם סגן ראש עיריית תל אביב לשעבר, אסף זמיר (11), ראש עיריית ירוחם מיכאל ביטון, ושני ראשי מועצות אזוריות מעוטף עזה: אלון שוסטר, לשעבר ראש המועצה האזורית שער הנגב (16) ויאיר פרג'ון, שעמד בראש מועצת חוף אשקלון. איתן גינזבורג, שהיה ראש העיר הגאה הראשון בישראל, נכנס למקום ה-19 ברשימה.