שלוש שנים אחרי קריסת ענבל אור: 200 משפחות ללא כסף ובלי בית

המפרק של חברת "אור סיטי נדל"ן" מעריך כי "שליש מהרוכשים ייאלצו להישאר בסטטוס של נושים לא מאובטחים". בכיר לשעבר בחברה סיפר: "צר לי על כל מי שאיבד אפילו שקל אחד"

שלוש שנים לאחר שהאימפריה של ענבל אור קרסה טוען איתן ארז, המפרק של חברת "אור סיטי נדל"ן" כי להערכתו, "מתוך 600 משפחות, 200 ייאלצו להישאר בסטטוס של נושים לא מאובטחים". לדבריו, "אם הם יקבלו 7-8% מכספם חזרה – זה יהיה הישג גדול". ארז מעריך כי "עד שיימצא פתרון לרוב הקורבנות ועד שהפרשה הזאת תסתיים יחלפו לפחות ארבע-חמש שנים".

ויקטור קורצקי הוא אחד הנפגעים מענבל אור, לאחר שלפני שש שנים החליט לגייס את מיטב כספו ולרכוש דירה ברמת גן. "נתתי לענבל אור 700,000 שקלים במזומן, אחר כך התברר לנו ש-20 מיליון ממה ששילמנו כקבוצת רכישה היא בזבזה", סיפר.

ענבל אור
 

ענבל אור (החדשות 13)

 

רק לאחרונה הצליחה קבוצת הרוכשים, שקורצקי נמנה עם חבריה, לשכנע את עיריית רמת גן לאשר בנייה של 112 יחידות דיור - מספר הדירות שאור מכרה. עם זאת, כעת בעלי הקרקע, שמזהים ככל הנראה פוטנציאל להרוויח עליה יותר, טוענים שאין להם שום מחויבות למכור אותה לקבוצת הרכישה.

עו"ד מימון אביטן, המייצג את הרוכשים שנפגעו מענבל אור, אמר: "אחרי כל המאמצים ואחרי כל הנזק שנגרם לנו, באו בעלי הקרקעות, ראו קרקע שהשבחנו אותה ב-40 מיליון שקלים והם לוטשים את עיניהם".

מנגד, אמר עו"ד אורי דניאל, פרקליטם של בעלי הקרקע, כי "אין שום סכסוך כיוון שאין התקשרות. אין חוזה ישיר בין בעלי הקרקע שאני מייצג לבין הרוכשים. שניהם נפגעים של אותה תאונת דרכים". לדבריו, "הבעלים מוכן למכור רק לאדם שישלם את התמורה. נכון לעכשיו אין הסכמה או אין יכולת לעמוד בהתחייבויות כלפי הבעלים".

קורצקי כאמור אינו היחיד שנפגע מאור. רבקה אלון, שרכשה דירה בפרויקט ברחוב אלוף הניצחון שברמת גן, נפגעה אף היא. "זה מצב מכאיב ומכעיס. השקענו פה את כל כספי הפנסיה של בעלי", סיפרה. לצד הנפגעים סיפר מי ששימש כמנהל המכירות של "אור סיטי נדל"ן" על תחושותיו: "היא (ענבל אור) עזבה והשאירה לכולם את החרא. צר לי על כל מי שאיבד אפילו שקל אחד".