חוסן לישראל עלולה להפוך לקרקס פוליטי חסר תקדים • פרשנות

רשימתו של גנץ שהוצגה הערב חושפת פערים אידיאולוגיים עמוקים - מצבי האוזר מימין ועד מיכאל ביטון בשמאל. אם לא ינצח בבחירות - ספק אם יצליח לשמור על מפלגתו מאוחדת

  • פורסם ב:
  • 19/02/2019 22:51
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/02/2019 00:10
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

רשימת מפלגת "חוסן לישראל" שהוצגה אמש (שלישי) בגני התערוכה חושפת פערים אידיאולוגיים עמוקים – בין צבי האוזר מימין למיכאל ביטון בשמאל. הרשימה מזכירה באופייה את האופי הקוטבי של מפלגת קדימה ב-2006, אז ישבו זאב אלקין ועותניאל שנלר מהימין לצד שמעון פרס וחיים רמון מהשמאל. אם גנץ ינצח בבחירות – יתכן ויצליח לשמור על שלמות מפלגתו, אך אם מפלגתו לא תהיה מפלגת השלטון, הכנסת עלולה להפוך לקרקס פוליטי שישראל לא ראתה כדוגמתו. 

במעמד הצגת הרשימה בגני התערוכה, תקף גנץ את נתניהו חריפות ואמר: "כשאני שכבתי בתעלות הבוץ עם חייליי בלילות חורף קפואים, אתה עזבת את ישראל כדי ללמוד אנגלית במסיבות קוקטייל מפוארות". מדובר בצעד לא אופייני לרמטכ"ל לשעבר ששמר עד כה על איפוק ושתיקה. יתכן שזוהי המתקפה החריפה ביותר שנצפתה מצד גנץ.

מוקדם יותר אמש, הודיע גנץ על הרכב מפלגתו המלא לבחירות לכנסת ה-21. משה יעלון, הרמטכ"ל לשעבר, יוצב במקום השני ברשימה. העשירייה הראשונה תכלול שלוש נשים, בהן העיתונאית מיקי חיימוביץ' והפעילה החברתית מירב כהן. נוסף על כך, במקום ה-15 ניצבת העיתונאית ר'דיר מריר, שעשויה להיות האישה הדרוזית הראשונה שתכהן בכנסת.

אל גנץ הצטרפו גם מספר דמויות מפתח מהפוליטיקה המוניציפלית, בהם סגן ראש עיריית תל אביב לשעבר, אסף זמיר (11), ראש עיריית ירוחם מיכאל ביטון, ושני ראשי מועצות אזוריות מעוטף עזה: אלון שוסטר, לשעבר ראש המועצה האזורית שער הנגב (16) ויאיר פרג'ון, שעמד בראש מועצת חוף אשקלון. איתן גינזבורג, שהיה ראש העיר הגאה הראשון בישראל, נכנס למקום ה-19 ברשימה.

 
 
 מפלגת "חוסן לישראל"
 

מפלגת "חוסן לישראל" (החדשות 13 )

 

"כשאני שכבתי בתעלות הבוץ עם חייליי בלילות חורף קפואים, אתה עזבת את ישראל כדי ללמוד אנגלית במסיבות קוקטייל מפוארות", אמר גנץ לאחר הצגת הרשימה. "בימים בהן פיקדתי על יחידת שלדג במבצעים מסכני חיים במדינות אויב, אתה פילסת את דרכך בין עמדות איפור באולפני הטלוויזיה. בשעה שאני הכשרתי דורות של מפקדים ולוחמים, אתה לקחת שיעורי משחק בסטודיו בניו יורק. בלילות המתח בהם נרדמתי לשעת שינה חטופה עם מדים ונעליים, אתה נתניהו חדרת לחדרי המדידות של המעצבים הנחשבים בעולם ושבת בשלום לבסיסך במלונך היוקרתי. בעוד חודש וחצי נלך כולנו לבחור בין שליט שיש לו אנגלית מבוסטון איפור כבד וחליפות יוקרה לבין מהניגות איכפתית, לא מזוייפת ואמיתית".

לאחר נאומו של גנץ, כתב ראש הממשלה בעמוד הפייסבוק שלו: "בני גנץ, תתבייש לך. כחייל וכקצין בסיירת מטכ"ל סיכנתי את חיי פעם אחר פעם למען המדינה. נפצעתי בקרב עם מחבלים. כמעט איבדתי את חיי בקרב אש בתעלת סואץ למען ביטחון המדינה שאתה רוצה לסכן בנסיגות חד צדדיות ובתמיכה בהסכם הגרעין המסוכן עם איראן. אזרחי ישראל יבחרו בין ממשלת ימין חזקה בראשותי לבין ממשלה שמאל חלשה בראשותך".

גם בליכוד הגיבו למתקפתו של הרמטכ"ל לשעבר: "הבחירות הן בין ממשלת ימין בראשות נתניהו, לבין ממשלת שמאל בראשות בני גנץ. גנץ שתומך בנסיגות חד צדדיות ובהסכם הגרעין הרע עם איראן נהנה מתמיכת השמאל, אבו מאזן ואיראן. בניסיון הכלכלי היחיד בחייו הוא פשט את הרגל. נתניהו היה קצין מצטיין בסיירת מטכ"ל, נפצע בקרב עם מחבלים, נלחם בהסכם הגרעין הרע עם איראן והציל את כלכלת ישראל. הבחירה בין הצלחה לכישלון ובין ימין לשמאל".