מנכ"ל טבע על הפיטורים ההמוניים שביצע בחברה: "חי עם זה בשלום"

כשנה מאז שנכנס לתפקיד, הצליח קאר שולץ להביא לצמצום בהפסדי החברה. בריאיון ראשון מאז כניסתו לתפקיד הוא מדגיש: "עושה את הטוב ביותר עבור טבע" • "אנליסט"

קאר שולץ, מנכ"ל חברת התרופות "טבע", שהחליט לפני כשנה על פיטוריהם של מעל לעשרת אלפים עובדים, הסביר בריאיון לחדשות 13 את הצעדים שעשה ואמר כי לא הייתה לו ברירה אחרת. לדבריו, במידה והצמצום הגדול לא היה נעשה, כל החברה הייתה קורסת וכולם היו נאלצים לעזוב.

שולץ ספג גינויים ממגוון בכירים במשק ופוליטיקאים, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ח"כ שלי יחימוביץ' ומי שכיהן באותה תקופה בתפקיד יו"ר ההסתדרות, אבי נינסקורן. על אף הלחץ הרב וההתקפה שעמה התמודד, דבק שולץ בתכניתו ושלח הביתה כרבע מעובדי החברה. "פוליטיקאים אמורים לנהל את המדינה ולתרום לה, אבל אני מנהל את 'טבע' ועושה את הטוב ביותר בשבילה", אמר שולץ.

 קאר שולץ, מנכ"ל טבע
 

קאר שולץ, מנכ"ל טבע ( החדשות 13)

 

מנכ"ל "טבע" איננו מתרגש מהתדמית הקשוחה שדבקה בו ומאמין שפעל בדרך שהיה עליו לפעול: "אני חי עם זה בשלום כי אני רק מנסה להיטיב עם החברה. אין לי כוונות מרושעות או שליליות, אבל מישהו צריך היה לעשות את זה".

מייק פלטניק, שפוטר מ"טבע טק" בשנה שעברה, פתח דוכן סלטים קטן ממנו הוא מתפרנס לאחר הפיטורים מחברת התרופות. לדבריו חלק מהמפוטרים עדיין מתקשים לקום מהמכה: "חלק לא מוצאים את עצמם, כי להגיע ממקום שאתה נמצא בו 18-17 שנה ורגיל לתנאים מסוימים ולמעמד מסוים וגם למשכורת מסוימת ופתאום לנחות ולהתחיל הכול מאפס ואתה כבר לא ילד – עשינו תפנית של 180 מעלות".

שנה ושלושה חודשים לאחר כניסתו של שולץ לתפקיד, הפסדי החברה הצטמצמו מ-11 מיליארד דולר ברבעון האחרון של 2017 לשלושה מיליארד ברבעון האחרון של 2018. חובות החברה פחתו מ-31 מיליארד ל-27 מיליארד דולר והמניה התאוששה בכ-20%. עם זאת, היקף המכירות של החברה צפוי להמשיך לרדת ולעמוד על 17 מיליארד דולר בשנה הנוכחית, כשב-2017 הכניסה החברה 22 מיליארד דולר.