בעוד שבועיים: הקונסוליה האמריקנית ההיסטורית בירושלים תיסגר

בכירים אמריקנים אמרו לחדשות 13 כי החל מה-4 במארס, המבנה יהפוך לבית השגריר. כתוצאה מהשינוי, מעמד הפלסטינים מול הממשל האמריקני ישונמך

הקונסוליה האמריקנית בירושלים תיסגר בעוד שבועיים, ב-4 במארס – 175 שנה אחרי הקמתה. בכירים בממשל האמריקני אמרו לחדשות 13 כי ב-4 במארס תעזוב הקונסולית הכללית האמריקנית את תפקידה ועל הבניין ההיסטורי ברחוב אגרון בירושלים ייתלה שלט חדש והוא יהפוך לבית השגריר האמריקני. 


החל מה-4 במארס השגריר דיוויד פרידמן צפוי לחלק את לילותיו בין בית השגריר הישן בהרצליה לבין בית השגריר החדש ברחוב אגרון בירושלים. סגירת הקונסוליה תביא לשינמוך נוסף במעמדם של הפלסטינים מול הממשל האמריקני. סגן הקונסולית יהפוך להיות ראש היחידה לעניינים פלסטינים בשגרירות ארה"ב בישראל.  נוסף על כך – הוא לא יהיה כפוף ישירות לשגריר פרידמן אלא לסגנית השגריר בלבד. 

נתניהו ורעייתו ליד שלט שגרירות ארה"ב
 

נתניהו ורעייתו ליד שלט שגרירות ארה"ב ( רויטרס)

 


החל מה-4 במארס לא יעברו דיווחים בנושא הפלסטיני ישירות לבית הלבן ולמשרד החוץ בוושינגטון אלא יעברו דרך המסננת של שגרירות ארה"ב בישראל.

רוברט פלדינו, סגן דובר מחלקת המדינה האמריקנית, על סגירת הקונסוליה הצפויה: "יש לנו שגרירות בירושלים ומעורבות אקטיבית דרכה".

השינוי מגיע כמעט שנה לאחר טקס החניכה החגיגי של שגרירות ארה"ב החדשה בירושלים. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נשא ברכה מצולמת שהוקרנה באירוע ואמר כי "בדיוק לפני 70 שנה ארה"ב בהנהגתו של טרומן הפכה לאומה הראשונה שהכירה בישראל. היום פותחים באופן רשמי את שגרירות ארה"ב בישראל. מזל טוב, זה היה צריך לקרות כבר מזמן".

לדבריו, "כמעט מיד אחרי הצהרות העצמאות ב-1948, ישראל קבעה שירושלים היא עיר הבירה של העם היהודי. היום ירושלים היא מקום מושבה של הכנסת, בית ראש הממשלה ובית הנשיא. ישראל היא אומה ריבונית וזכותה של כל אומה ריבונית לקבוע את עיר הבירה שלה. המציאות היא, שעיר הבירה של ישראל היא ירושלים. ב-6 בדצמבר ארה"ב הכירה סוף סוף בירושלים כבירה האמיתית של ישראל. היום אנחנו פותחים את השגרירות שלנו על האדמה הקדושה". עוד הוסיף טראמפ כי "המחויבות הגדולה ביותר היא לקדם הסכם שלום בר קיימא, יחד עם המשך הססטוס קוו באתרים הקדושים".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על פתיחת השגרירות בנאומו, ואמר: "אין לנו חברים טובים יותר בעולם. אתם עומדים לצידנו ולצד ירושלים. לכל החברים הרבים שהתפללו ליום הזה ופעלו ליום הזה - אני מודה לכולם. זהו יום חשוב לממשל טראמפ במאבק לשלום אזורי ועולמי. איזה יום מדהים, זכרו את הרגע הזה - זו היסטוריה. הנשיא טראמפ, עשית היסטוריה. כולנו נרגשים ומודים מאוד".