"מספיק ודי": עשרות אלפים מחו נגד אנטישמיות ברחבי צרפת

על רקע תקרית חמורה בה נופצו עשרות מצבות בבית קברות בדרום המדינה, המפגינים בפריז ובערים נוספות ברחבי המדינה קוראים: "אנטישמיות אינה דעה – אלא פשע"

שעות לאחר גילוי עשרות מצבות שהושחתו בבית קברות יהודי בדרום צרפת, צעדו היום (שלישי) עשרות אלפי מפגינים כאות הזדהות עם הקהילה היהודית במדינה. המפגינים נשאו שלטים ועליהם הכיתוב "מספיק ודי לאנטישמיות", והעבירו את המסר: "אנטישמיות אינה דעה לגיטימית – אלא פשע שצריך להטריד את כולם". באירוע השתתפו ראש ממשלת צרפת, אדוארד פיליפ, ושרים בממשלתו, לצד הנשיאים לשעבר ניקולא סרקוזי ופרנסואה הולנד.

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, לא הגיע להפגנה אך ביקר מוקדם יותר היום בבית העלמין ובמוזיאון השואה בקווצנהיים שבחבל אלזס הדרומי. "אני כאן קודם כל כדי להביע את הסולידריות של האומה כולה, ואת הבושה שלנו מהמעשים האלה", אמר הנשיא הצרפתי, והבטיח לאתר ולהעניש את האחראים למעשה. מחר ינאם מקרון בארוחת ערב של ארגון גג של יהודי צרפת, ה"קריף".

מארין לה-פן, מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת, לא הוזמנה להפגנה, וניצלה את האירועים האחרונים להפצת "פייק ניוז" ולהסתה נוספת. "כל המפלגות שמפגינות יחד הערב היום בשלטון בשלושים השנים האחרונות, ואפשרו לאסלאם הקיצוני להכות שורש בצרפת. זהו ללא עוררין מקור האנטישמיות של היום". אמרה.

 
 
 
 נשיא צרפת עמנואל מקרון בבית העלמין היהודי שהושחת
 

נשיא צרפת עמנואל מקרון בבית העלמין היהודי שהושחת (רויטרס )

 

בתקופה האחרונה מורגשת עלייה ניכרת במספר התקריות האנטישמיות באירופה בפרט ובעולם בכלל. בשנה האחרונה נרשמו ביבשת המערבית יותר מ-540 אירועים על רקע אנטישמי, בצרפת לבדה חל ב-2018 זינוק של 74% באירועים שכוונו נגד יהודים.

הלילה הושחתו 80 מצבות בבית עלמין יהודי במחוז אלזס שבדרום צרפת - כך דיווחו הרשויות המקומיות. על פי הדיווחים רוססו על הקברים צלבי קרס, טרם ידוע על ידי מי. זאת, ברקע ההפגנות המתוכננות להתקיים היום ברחבי המדינה נגד אנטישמיות. "אני חש עצב עמוק נוכח חילול בית הקברות", אמר גורם בכיר בקהילה, שכיהן כראש העירייה בשנתיים האחרונות. "בית העלמין היהודי קיים מאז 1795".

מאוחר יותר הגיב לתקרית ראש הממשלה בנימין נתניהו: "קרה היום דבר מזעזע בצרפת. אני קורא לכל מנהיגי צרפת ואירופה לצאת בתקיפות נגד האנטישמיות, זו מגפה שמסכנת את כולם, לא רק אותנו, ויש לגנות אותה בכל מקום ובכל פעם כשהיא מרימה את ראשה".

יעקב חגואל, סגן וממלא מקום יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, הגיב למקרה האנטישמיות החמור שנחשף היום. "לאחרונה, אנחנו עדים להתגברות האירועים האנטישמיים ברחבי צרפת – הן באופיים והן בעוצמתם ותדירותם", אמר. "היום, שעות לפני העצרות המתוכננות נגד האנטישמיות הגואה בצרפת,  חוללו 80 קברי יהודים. שילובם של קריאות אנטישמיות מפי פעילי 'האפודים הצהובים', חילול אנדרטת אילן חלימי ואירועים אחרים מחייבים בחינה מחדש של תגובת רשויות החוק למעשים הבזויים הללו".