מנסה שוב: ברני סנדרס מצטרף למירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנטור הדמוקרטי מוורמונט הודיע כי יגיש מועמדותו להיות נציג המפלגה לבחירות לנשיאות שייערכו ב-2020. ב-2016 הפסיד סנדרס את המירוץ למועמדות להילרי קלינטון

הסנטור הדמוקרטי מוורמונט, ברני סנדרס, הודיע היום (שלישי) באופן רשמי כי יתמודד בפריימריז להיות נציג מפלגתו לנשיאות 2020. בהודעת דואר אלקטרוני ששלח הבוקר לתומכיו, הודיע סנדרס, המכהן בתפקידו כמעט שלושה עשורים, שיצרף את שמו לרשימה המתארכת של פוליטיקאים דמוקרטים שינסו להביס את טראמפ בשנה הבאה. "התחלנו את המהפכה הפוליטית בבחירות 2016", כתב. "עכשיו הגיע הזמן להשלים את המהפכה ולהגשים את החזון שנלחמנו עבורו".

סנדרס, ממוצא יהודי, נחשב לסמן השמאלי של המפלגה הדמוקרטית, ואף שהוא חבר במפלגה, הוא מגדיר עצמו כעצמאי. רבים מייחסים לסנדרס את השינוי שחל במפלגה בשנים האחרונות, ואת עליית הפופולריות של עמדות סוציאליסטיות בקרב מצביעי המפלגה, בהן תוכנית ביטוח בריאות ממלכתי לכל אזרחי ארצות הברית – עמדה שאומצה במירוץ הנוכחי על ידי כל מתמודדי המפלגה.

 
הסנטור קורי בוקר
 

הסנטור קורי בוקר (חדשות 13 )

 

סנדרס הוא אמנם אחד השמות החזקים ביותר במירוץ לנשיאות, וסקרים כבר צופים לו יתרון, אך הוא יאלץ להתמודד הפעם מול לא מעט שמות חזקים. בין הפוליטיקאים שכבר הודיעו על התמודדותם נמצאת הסנטורית ממסצ'וסטס אליזבת וורן, הסנטור מניו ג'רזי קורי בוקר והסנטורית מקליפורניה קאמלה האריס. שמו של סגנו של אובמה – ג'ו ביידן, הוזכר בהקשר של המירוץ כבר מאז בחירתו של טראמפ, אך נכון לשעה זו לא הכריז ביידן על מועמדותו. 

ברני סנדרס נולד למשפחה יהודית בניו יורק ב-1941. הוא למד באוניבסיטת שיקגו, שם היה חלק מהתנועה לזכויות האזרח. ב-1990 נבחר סנדרס לנציג וורמונט בקונגרס – שם כיהן עד 2006, אז הצטרף לסנאט. ב-2016 התמודד סנדרס למשבצת המועמד הדמוקרטי לנשיאות ואף צבר קהל תומכים רחב ונאמן, אך בסופו של דבר הפסיד להילרי קלינטון.