"הקיסר של עולם האופנה": מעצב העל קרל לגרפלד הלך לעולמו

לגרפלד היה המנהל האומנותי של שאנל במשך זמן שיא של 36 שנים, ונחשב על ידי רבים למי ש"המציא מחדש" את המותג המצליח. הוא אושפז אמש בפריז, וסיבת מותו טרם התבררה

קרל לגרפלד, המנהל האמנותי של שאנל, הלך לעולמו היום (שלישי) בגיל 85. בינואר האחרון המעצב לא נכח בתצוגת האופנה העילית של שאנל בפריז, מה שעורר ספקולציות בנוגע למצבו הבריאותי. לפי דיווחים, הוא אושפז בבית חולים אמריקני בפריז אתמול בלילה, וסיבת מותו עדייה איננה ידועה.

לגרפלד, שנחשב על ידי רבים בתעשייה ל-"אגדה של עולם האופנה", נולד בגרמניה והיגר לפריז בשנות ה-50. הוא החל את הקריירה שלו כעוזר לפייר בלמיין בשנת 1955, והצטרף לשאנל בשנת 1983 כשעוד היה מותג קטן. הוא בילה שם זמן שיא של 36 שנים ויש האומרים עליו שהוא "המציא מחדש" את המותג הצרפתי, שכיום נחשב למותג מוביל בתעשייה. במהלך הקריירה שלו הוא גם עבד תקופה בתור מעצב בבית האופנה האיטלקי "פנדי", ב-"קלואה" הצרפתי, וגם הקים מותג משלו.

מעצב העל קרל לגרפלד
 

מעצב העל קרל לגרפלד ( רויטרס)

 

אמנם למעצב העל היו המון חברים, אך הוא היה מאוד דיסקרטי בנוגע לחייו האישיים. המעצבת האיטלקית דונטלה ורסצ'ה פרסמה תמונה של השניים וכתבה: "קרל, נגעת בחיים של כל כך הרבה. אנחנו לעולם לא נשכח את הכישרון המופלא שלך ואת ההשראה הבלתי נגמרת. אנחנו תמיד נלמד ממך". במעגלים חברתיים נהגו לכנות אותו "הקיסר" בגלל מסורתו הגרמנית. הוא היה ידוע בתור מי שלא התפשר בחזון העיצובי שלו, ופעם הכריז בריאיון כי "טרנינג הם סימן לתבוסה. איבדת שליטה בחיים שלך אז קנית כמה טרנינגים".

על אף בריאותו המדרדרת, לגרפלד היה פעיל מאוד והיה בשליטה על עבודתו. "אני שונא פנאי", אמר פעם בריאיון, "מלבד קריאה, אני בן אדם שנועד לעבוד - אם שרטוט נחשב לעבודה. אני די בר מזל לעשות את מה שאני עושה".