חשד לפשע שנאה בצרפת: 80 מצבות הושחתו בבית קברות יהודי

רשויות חבל אלזס שבמזרח המדינה הודיעו כי במהלך הלילה גרמו אלמונים נזק לקברים בבית עלמין יהודי, הסמוך לשטרסבורג. "המקום קיים מאז 1795, עצוב מאוד לראות שהושחת"

80 מצבות הושחתו הלילה (שלישי) בבית עלמין יהודי במחוז אלזס שבדרום צרפת - כך דיווחו הרשויות המקומיות. על פי הדיווחים רוססו על הקברים צלבי קרס, טרם ידוע על ידי מי. זאת, ברקע ההפגנות המתוכננות להתקיים היום ברחבי המדינה נגד אנטישמיות. "אני חש עצב עמוק נוכח חילול בית הקברות", אמר גורם בכיר בקהילה, שכיהן כראש העירייה בשנתיים האחרונות. "בית העלמין היהודי קיים מאז 1795".

מאוחר יותר הגיב לתקרית ראש הממשלה בנימין נתניהו: "קרה היום דבר מזעזע בצרפת. אני קורא לכל מנהיגי צרפת ואירופה לצאת בתקיפות נגד האנטישמיות, זו מגפה שמסכנת את כולם, לא רק אותנו, ויש לגנות אותה בכל מקום ובכל פעם כשהיא מרימה את ראשה".

במהלך היום הגיע נשיא צרפת עמנואל מקרון לבית הקברות וגינה את המעשים: "נחוקק חוקים ונעניש את האחראים".

יעקב חגואל, סגן וממלא מקום יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, הגיב למקרה האנטישמיות החמור שנחשף היום. "לאחרונה, אנחנו עדים להתגברות האירועים האנטישמיים ברחבי צרפת – הן באופיים והן בעוצמתם ותדירותם", אמר. "היום, שעות לפני העצרות המתוכננות נגד האנטישמיות הגואה בצרפת,  חוללו 80 קברי יהודים. שילובם של קריאות אנטישמיות מפי פעילי 'האפודים הצהובים', חילול אנדרטת אילן חלימי ואירועים אחרים מחייבים בחינה מחדש של תגובת רשויות החוק למעשים הבזויים הללו".

"אני קורא לראש ממשלת צרפת שצפוי להשתתף בעצרות הערב להכריז על האנטישמיות כנגע ממאיר שיש להעבירו מהעולם בכל דרך אפשרית תוך מלחמת חורמה וטיפול במפגעים ובמסיתים האנטישמיים ביד קשה", הוסיף חגואל. "זהו הזמן להרים את הראש, לצאת להפגין ברחובות ולעמוד על זכותם של כלל היהודים לחיות בביטחון במקומות מגוריהם".

בתוך כך, כתב אישום הוגש בצרפת נגד שני נערים בני 15 ו-16, שירו ברובה אוויר לעבר בית כנסת בעיר סרסל שבפרוורי פריז. כתב האישום מייחס לנערים "אלימות מכוונת עם נשק בקבוצה", אבל לא פשע שנאה, והשניים שוחררו לביתם. בתגובה לכך הדגיש ראש העיר כי ירי לעבר בית כנסת, עם רובה מכל סוג, זהו מעשה אנטישמי.

 צלבי קרס שרוססו על קברים במחוז אלזס
 

צלב קרס שרוסס על בשער בית קברות שבמחוז אלזס (רויטרס)

 

צלבי קרס ותקריות אלימות: עלייה דרמטית במקרי האנטישמיות בצרפת

בתקופה האחרונה מורגשת עלייה ניכרת במספר התקריות האנטישמיות באירופה בפרט ובעולם בכלל. בשנה האחרונה נרשמו ביבשת המערבית יותר מ-540 אירועים על רקע אנטישמי, בצרפת לבדה חל ב-2018 זינוק של 74% באירועים שכוונו נגד יהודים.

בשבוע שעבר רוססו כתובות נאצה על שני חלונות ראווה של סניפי רשת הבייגלים "בייגלשטיין" בפריז, שבבעלות יהודית. "זה כמובן מאכזב, זה מפחיד, אבל אני מסרב להיכנס לפאניקה ואני מסרב לתת קול לאנשים האלה", אמר בעל הסניף שהותקף, ז'יל אבקסיס. שר הפנים הצרפתי, מתיאס פקל, תיאר את המגמה: "האנטישמיות מתפשטת כמו רעל, כמו ארס. היא תוקפת, מקלקלת את הנפשות, היא רוצחת". היהודים במקום מביעים תחושת סכנה אמיתית ופחד לנוכח העלייה באנטישמיות.

צלבי קרס שרוססו על קברים בצרפת
 

(רויטרס)

 

בתוך כך, בארצות הברית שבה נרשמו בשבוע האחרון כמה תקריות כלפי יהודים, נרשמה גם התבטאות אנטישמית מפי חברת קונגרס, שעוררה זעם רב בקרב הקהילה היהודית במדינה. אילהן עומאר, מוסלמית ממוצא סומלי שנבחרה לקונגרס בבחירות האמצע, האשימה פוליטיקאים אמריקאים בתמיכה בישראל בגלל הכסף היהודי. הסערה שהתעוררה סביב דבריה והביקורת שגררו, אילצו אותה לחזור בה ולהתנצל על ההתבטאות.

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ התייחס אף הוא לדבריה של חברת הקונגרס, ואמר: "לאנטישמיות אין מקום בקונגרס האמריקני, חברת הקונגרס נוראית במה שאמרה, ואני חושב שהיא צריכה להתפטר מהקונגרס, או מהוועדות בהן היא חברה. ההתנצלות שלה הייתה עלובה".

צלבי קרס שרוססו בצרפת
 

צלבי הקרס שרוססו בבית קברות במחוז אלזס (רויטרס )