הפרקליטות: "אין ראייה ישירה המוכיחה שהנאשם רצח את תהילה נגר"

ברקע המחאה על הסדר הטיעון המייחס לרושרוש עבירת הריגה, המדינה הודיעה כי העסקה נחתמה היות שהראיות נגדו הן נסיבתיות בלבד • האבטחה סביב השופטים בתיק תתוגבר

בהמשך להסדר הטיעון שאושר היום (שלישי), לפיו הנאשם ברצח תהילה נגר יורשע בהריגה, התייחסה פרקליטות מחוז צפון להסדר שסוכם, והסבירה כי מדובר בתיק שבוסס מתחילתו על ראיות נסיבתיות - ללא כל ראייה ישירה המוכיחה כי הנאשם, ראאד רושרוש, הוא שביצע את העבירה. בתוך כך, לחדשות 13 נודע כי משמר בתי המשפט יתגבר את האבטחה סביב שלושת השופטים בתיק.

על פי הודעת הפרקליטות, איש לא היה עד לאירוע, ורושרוש הכחיש את מעורבותו במותה של נגר עד למעמד החתימה על הסדר הטיעון, שבו הודה בעובדות כתב האישום המתוקן. למרות הכחשתו, התביעה סברה כי יש די ראיות נסיבתיות להוכיח את מעורבותו במותה, אך במקביל טענה כי לא יהיה זה נכון להתעלם מקשיים ראייתיים שעלו במהלך המשפט. על כן, הסכימה לחתום על הסדר הטיעון. 

עוד הדגישה הפרקליטות כי התיקון בעובדות כתב האישום מתייחס ליסוד הנפשי שבעבירה בלבד, כלומר היסוד המבחין בין אישום ברצח ובין אישום בהריגה, וזאת בעקבות קושי משפטי שהתעורר במהלך ניהול המשפט. נוסף לקושי המשפטי התעוררו קשיים נוספים במהלך ניהול המשפט, אשר נוגעים לחומר הראיות, שטרם הותרו לפרסום.

 
 

בווידאו: קריאות לעבר השופטים בתיק

מוקדם יותר, כאמור, אושר הסדר הטיעון שבמסגרתו יורשע רושרוש בהריגה. הפרקליטות מבקשת עונש של 20 שנות מאסר בפועל, עונש מאסר על תנאי ופיצוי למשפחת נגר. הנאשם הודה בעובדות הסדר הטיעון. עורכת דינו, תמי אולמן, טענה כי מחדלי החקירה הם של המשטרה - ולא של הפרקליטות. משפחת נגר הודיעה כי תבדוק את האפשרות מבחינה משפטית לעתור לבג"ץ נגד ההרשעה, בדרישה לפתוח את התיק מחדש.

עם פתיחת הדיון ובמהלכו, פרצה מהומה בבית המשפט, כאשר בני משפחתה של נגר יצאו נגד התובעים והסדר הטיעון. בעקבות המהומה, הוצא רושרוש מהאולם עד לכניסת השופטים, שנכנסו והוצאו כאשר אי הסדר במקום נמשך. בתוך כך, עשרות הפגינו מחוץ לבית המשפט במחאה על ההסדר, וכוחות משטרה הגיעו למקום בשל המהומות. לאחר שהחל הדיון הוא הופסק פעם נוספת, כאשר הנוכחים במקום צעקו לעבר הנאשם. אביה של תהילה, יגאל, ביקש להרגיע את הרוחות.

 אמה של תהילה נגר בבית המשפט
 

אמה של תהילה נגר בבית המשפט (חדשות 13 )

 

"אם הוא היה חף מפשע, הוא לא היה הולך להסדר טיעון. פרקליטות בזויה אתם", אמרה דליה כהן, דודתה של תהילה. "הוא לא הרג אותה, הוא רצח אותה. לזה אתם קוראים הריגה?". "הוא כלב, הוא רוצח" אמרה בבכי אמה של תהילה מחוץ לאולם. אביה של תהילה, יגאל, אמר: "אנחנו מבקשים מהשופטים לשפוט את הרוצח, לא מדובר בהריגה. תמלאו את התפקיד שלכם לעם, נמאס מהדילים. אני מבקש לדחות את העסקה הזאת". בתום הדיון אמר לחדשות 13: "זו לא המורשת של יגאל אלון, זו לא המורשת של קיבוצי. לא אחיה פה דקה אחת".

אחותה של תהילה, נטלי, סיפרה כי "הגעתי למנוע את הסדר הטיעון הזה. אחותי חוותה אלימות קשה, נתתי את העדות איך הוא התעלל בה, היה מכה אותה. אני מתחננת, אל תאמינו לו, הוא רוצח בדם קר. מתחננת אליכם, תנו לנו נחת, תעשו עימנו צדק. הוא הרוצח, אתם יודעים את זה, יש כל כך הרבה הוכחות. תוציאו את הצדק לאור בשביל תהילה אחותי". יסמין, אחות נוספת, אמרה: "אני בפחדים שהמשפחה שלו תבוא ותתנקם בנו. מישהו עשה את זה והמפלצת שיושבת כאן עשה את זה".

ביום ראשון תקף יגאל נגר, אביה של תהילה נגר, את כוונת הפרקליטות להגיע להסדר טיעון עם סנגוריו של ראאד רושרוש. "בפרקליטות לא אמרו לנו את כל האמת. אנחנו מרגישים שהם רצו את תמיכתנו רק כדי להגיע לעסקת טיעון ולסיים את התיק הזה". נגר אמר את הדברים בתוכנית "שש" עם אמנון לוי.

לדבריו, "אני ומשפחתי לא מסכימים שהתיק יהפוך להריגה ולא לרצח". נגר הסביר את טענותיו נגד הפרקליטות: "משפחת הרוצח העמידה שלושה משרדי עורכי דין מהשורה הראשונה בישראל, ואילו אנחנו היינו לבד. במשך שנתיים ישבנו בשקט והשארנו את ההליכים המשפטיים למדינת ישראל, כפי שכתוב בחוק". נגר הוסיף כי "הפרקליטות באופן קבוע ממשיך להגן על הרוצח כיוון שזו משפחה של משתפי פעולה – אני גר בצפון ליד הכפרים האלה ומכיר את המצב".

נגר התייחס להתנגדותו לעסקת טיעון ולאפשרות שרושרוש יזוכה במשפט: "אי אפשר לבקש מאיתנו להסכים לאישום בגין הריגה, כשאנחנו יודעים מי הרוצח של הבת שלנו. אנחנו מבקשים את עזרת הציבור ורוצים להשפיע על השופטים. הם חייבים להבין שהם מונו לטפל בתיק ולכן אסור להם לאשר את הסדר הטיעון של הפרקליטות". עוד הכחיש האב את הטענות כי רושרוש היה בן זוגה של נגר במשך תקופה ארוכה לפני מותה: "מעולם לא פגשתי אותו. תהילה ידעה שאנחנו לא מסכימים ליחסים בין ערבים ליהודים – זה אף פעם לא נגמר בצורה טובה".