נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, רויטרס

לאחר ההכרזה על מצב חירום: 16 מדינות בארה"ב תובעות את טראמפ

לטענת התובעים, הכספים שמנסה הנשיא האמריקני להעביר באמצעות מצב החירום לטובת בניית החומה בגבול מקסיקו נגזלים מאותן מדינות באופן לא חוקתי

16 מדינות בארה"ב הגישו הלילה (שלישי) תביעה נגד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בניסיון לבלום את ניסיונו להכריז על מצב חירום לאומי כדי לגייס כספים לבניית חומה בגבול מקסיקו. התובעים טוענים כי הניסיון של טראמפ לעקוף את הקונגרס, שמתנגד ברובו להעברת הכספים לבניית החומה, אינו חוקתי.

את קבוצת התובעות מובילה קליפורניה ונמצאות בה המדינות הבאות: קולורדו, קונטיקט, דלוואר, הוואי, אילנוי, מיין, מרילנד, מישיגן, מינסוטה, נבאדה, ניו ג'רזי, ניו מקסיקו, ניו יורק, וירג'יניה ואורגון.

התובעים מכל מדינה, בהובלת התובע הכללי חוויאר בסארה מקליפורניה, הגישו את התביעה בבית משפט בקליפורניה. "אנחנו הולכים לנסות ולעצור את הנשיא מלהפר את החוקה, את עקרון הפרדת הרשויות ואת הניסיון לגנוב כסף מאמריקנים וממדינות, לאחר שהקונגרס כבר קבע לאן הכסף צריך ללכת", אמר בסארה ל-CNN, והוסיף כי לתביעה יש סיכוי להתקבל, שכן לטענתו כסף שאמור היה להגיע לאותן מדינות עלול שלא להגיע אליהן בעקבות ההכרזה.

אם וילדיה מנסים לחצות את גבול מקסיקו-ארה"ב
 

אם וילדיה מנסים לחצות את גבול מקסיקו-ארה"ב ( רויטרס)

 

כאמור, בשבוע שעבר הכריז טראמפ שיחתום על מצב חירום לאומי בנוגע לגבול ארה"ב-מקסיקו כדי לגייס כסף עבור החומה, אותה הוא מעוניין לבנות לאורך הגבול.

עוד אמר טראמפ כי הוא ישתמש בסמכויותיו כדי לעקוף את הקונגרס, שבלם עד כה את ניסיונותיו, כדי להשיג את הכסף הדרוש לבניית החומה ולהקים אותה ללא אישור הקונגרס.

"אני לא בונה את החומה כי הבטחתי זאת בקמפיין, אלא בגלל כמויות הסמים שנכנסות מהגבול", אמר טראמפ. "יש לנו פלישה של סמים ואנשים מהגבול, זה לא מתקבל על הדעת".

"מצבי חירום הוכרזו על ידי נשיאים בעבר פעמים רבות", המשיך נשיא ארה"ב. "זה לא מסובך, זה פשוט - אנו רוצים לבלום את הסמים מהליכנס למדינה. אנו רוצים לעצורצ עבריינים וכנופיות מלהיכנס".

הכרזת מצב חירום, אם לא תיבלם על ידי בתי המשפט והקונגרס, תסייע לטראמפ לגייס מימון שהמחוקקים אישרו למטרות אחרות, ויוכל להשתמש בו כדי לבנות את החומה.