ישראל ופולין נוקטות בקו תקיף - בשל הבחירות במדינות • פרשנות

ורשה רואה את דברי השר כץ כפצצת אטום ואף שוקלת לנקוט בצעד חריג ביותר נגד ירושלים, אך גם מבינה כי לא תקבל בזמן הקרוב התנצלות, שעלולה להחליש את נתניהו בקלפי

המשבר עם פולין: המתיחות בין ירושלים לוורשה עשויה להימשך לפחות עד לאחר הבחירות שיתקיימו בשתי המדינות. זאת, בשל העובדה כי התנצלות של ראש הממשלה בנימין נתניהו על דברי השר כץ עלולה להזיק לו בקלפיות. נוסף על כך, גם הממשלה הלאומנית של פולין מקפידה לנקוט קו תקיף, כדי שלא לאבד קולות בוחרים.

הפולנים נעלבו מאוד מדבריו של ממלא מקום שר החוץ ישראל כץ, ומבחינתם מדובר ב"פצצת אטום", שמחייבת התנצלות שלו. כל עוד כץ לא יחזור בו מדבריו, היחסים בין המדינות אינם רק במבוי סתום, כי אם בסכנה חמורה מאוד. גם העובדה כי ורשה שוקלת הורדת דרג היחסים מעידה על כך, שכן מדובר בצעד חריג, שלא ראינו עם מדינות אירופיות כבר שנים רבות.

 
 
 
ראש ממשלת פולין מורבייצקי וישראל כץ
 

ראש ממשלת פולין מורבייצקי וישראל כץ (רויטרס)

 

בכירים ישראלים: "הפולנים חשים מושפלים. אנחנו במבוי סתום"

כזכור, בכירים פולנים אמרו אמש (שני) לחדשות 13 כי דברי השר כץ הם בגדר "פצצת אטום" וכי ללא התנצלות של ממלא מקום שר החוץ הנכנס היחסים בין המדינות נמצאים בסכנה חמורה. בין היתר, ורשה שוקלת את האפשרות להורדת דרג היחסים בין המדינות.

בד בבד, בכירים ישראלים אמרו לחדשות 13 כי פתרון המשבר בין המדינות לא נראה כרגע באופק. "הפולנים רותחים וחשים מושפלים. אנחנו במבוי סתום", אמר בכיר ישראלי.
 

 נתניהו ומורבייצקי
 

נתניהו ומורבייצקי (רויטרס)

 

הסערה בנושא העסיקה גם את הציבור בפולין. כותרות העיתונים היום עסקו בסוגיה, ותושבים רבים נשמעו משוחחים על המשבר. רבה הראשי של המדינה, מיכאל שודריך, אמר לחדשות 13 כי "לא כל הפולנים אנטישמיים". זאת, בהתייחס למכתב שהוציא ובו תקף את דברי השר כץ. "יש לי חובה לומר מתי משהו אינו האמת, ופשוט זה לא משפט אמיתי", אמר שודריך.

מוקדם יותר, כאמור, שודריך וראש הקהילה היהודית במדינה, מוניקה קראוצייק, תקפו את כץ, וטענו כי דבריו אודות העם הפולני בשואה פגעו בהם, בהיותם חלק מהחברה במדינה.

"זו עובדה שמספר פולנים השתתפו במעשי הרצח של הגרמנים כלפי יהודים, באופן ישיר או בעקיפין", כתבו השניים במכתב

רשמי. "אולם, אנו זוכרים גם כי הממשלה הפולנית לא שיתפה פעולה באופן ממוסד עם משטר הרייך השלישי". עוד טענו השניים כי הפולנים מהווים את הקבוצה הגדולה ביותר מבין חסידי אומות העולם, וכי ההאשמה פוגעת בהם כיהודים שחיים בחברה הפולנית.

 מיכאל שודריך, הרב הראשי של פולין
 

מיכאל שודריך, הרב הראשי של פולין (רויטרס)

 

"זו עובדה שהפולנים הם הקבוצה הגדולה ביותר מחסידי אומות העולם. האשמת כל הפולנים באנטישמיות פוגעת בחסידי אומות העולם האלו, היא פוגעת בכל מי שרוצה לראות בהם את פניה האמיתיות של האומה הפולנית. וזו האשמה שפוגעת בנו, היהודים הפולנים, בהיותנו חלק מהחברה הפולנית", כתבו השניים. 

קודם לכן, לאחר הודעתו של ראש ממשלת פולין כי לא ישתתף בוועידת וישגראד, הודיע היום גם ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש, כי הוועידה שהייתה אמורה להתקיים מחר בירושלים - מבוטלת. במקום הוועידה יתקיימו פגישות אישיות בין נתניהו לראשי הממשלה של הונגריה, צ'כיה וסלובקיה.

בפולין טוענים כי המשבר נובע בעיקר מלחץ מצד האופוזיציה על מורבייצקי על רקע הבחירות המקומיות שם. באופוזיציה לחצו לבטל את הפסגה מאז תחילת המשבר ואילו בממשלה התעקשו רק להנמיך את הדרג. מורבייצקי נאלץ להיכנע רק לאחר דבריו של ישראל כץ אמש.