לפיד: "אופציית האיחוד עם גנץ לא תרד מהשולחן עד הרגע האחרון"

יו"ר יש עתיד נשא דברים בכנס שבו הכריז על רשימת המפלגה לכנסת, והתייחס לחבירה אפשרית בגוש המרכז. "נכנס מצדי עוד הלילה לחדר, עד שייצא עשן לבן"

יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד נשא אתמול (שני) דברים בכנס בשפיים, שבו הכריז על רשימת המפלגה לכנסת ה-21. בדבריו התייחס בין השאר לאפשרות האיחוד עם מפלגת חוסן לישראל בראשותו של בני גנץ ואמר כי "האופציה נמצאת על השולחן, אני לא אוריד אותה עד הרגע האחרון. נהפוך כל אבן. המטרה היא להקים מפלגת שלטון, המטרה היא לנצח". 

לפיד התנה את אופציית החבירה בגוש המרכז בהסכמה על נושאים עקרוניים, כמו תהליך מדיני מול הפלסטינים וביטול חוק המרכולים, ודרש מגנץ להתחייב שלא לשבת בממשלת ראש הממשלה בנימין נתניהו כל עוד תלוי נגדו כתב אישום. "למפלגת שלטון צריכה להיות מדיניות. התחייבנו לשנות את חוק הלאום. התחייבנו לבטל את חוק המרכולים. התחייבנו שבכל בית ספר במדינת ישראל, חילוני או חרדי, ילמדו מתמטיקה ואנגלית. התחייבנו לחוק הגיוס. התחייבנו לתהליך מדיני כדי להיפרד מהפלשתינים. התחייבנו להעביר את חוק הקלון. התחייבנו לא לשבת בממשלה שבה לראש הממשלה יש כתב אישום. לא מחכים לשימוע", אמר, והוסיף כי אם נקבל התחייבות ברורה על הנושאים האלה – שהם בסך הכל לא מסובכים - נכנס מצידי עוד הלילה לחדר עד שייצא עשן לבן". 

לפיד תקף את התנהלותו של נתניהו במערכת הבחירות: "נתניהו איבד את הברקסים. כל מה שמעניין אותו את החקירות שלו. מבחינתו הבחירות זה כרטיס היציאה מהכלא. אין לו גבולות ואין לו בעיה לשקר ולהכפיש. אי אפשר להאמין שככה מתנהג ראש ממשלה בישראל". 

 
 
 
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד
 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד (החדשות 13)

 

האירועים המרכזיים בדרך לקלפי

ברשימה שהציג לפיד דורגו במקום השני שר הרווחה לשעבר מאיר כהן ובמקום השלישי ח"כ עופר שלח. למקום הרביעי התברגה ראש אכ"א לשעבר, אלוף (בדימוס) אורנה ברביאי ולמקום החמישי - שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן. בעשירייה הפותחת מופיעים שמות מוכרים נוספים שהובילו את המפלגה בשנים האחרונות, כמו קארן אלהרר שדורגה במקום השישי, יואל רובזוב שדורג במקום השביעי ומיקי לוי שדורג במקום התשיעי.

מבין החברים החדשים שהצטרפו ליש עתיד מאז ההכרזה על הבחירות, דורגו חברי הכנסת פנינה תמנו שטה ואלעזר שטרן, במקום העשירי והשמיני בהתאמה. נציג הקהילה הגאה, עידן רול, ושני הנציגים הביטחוניים המשנה לראש המוסד, רם בן ברק וניצב (בדימוס) יואב סגלוביץ', ראש אגף החקירות לשעבר, שובצו במקומות גבוהים יחסית בעשירייה השנייה, במקומות 11, 12 ו-14 בהתאמה. עליזה לביא, שבשבועות האחרונים היה ספק אם תבחר להישאר במפלגה, שובצה במקום ה-16. 

 נבחרת יש עתיד
 

נבחרת יש עתיד (יש עתיד)

 

מוקדם יותר אתמול התייחס ח"כ עופר שלח, שדורג במקום השלישי ברשימה, בריאיון לחדשות עם יעקב איילון על איחוד אפשרי של יש עתיד עם מפלגתו של בני גנץ, חוסן לישראל. שלח אמר כי ביש עתיד לא קיבלו תשובה ברורה בנוגע לעמדתה של המפלגה על ישיבה בממשלה שאותה יוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו. "מטרתו של האיחוד הזה אם יקרה זה להעמיד רשימה שתהיה רשימת שלטון בישראל. לרשימה הזו צריכה להיות עמדה בשאלה האם נכנסים לממשלה אם לא נזכה בבחירות, או האם נכנסים לממשלה של ראש ממשלה שיש לו כתב אישום - עוד לפני קיום השימוע. אנחנו ביש עתיד מאוד ברורים מעניין הזה, אבל עמדתו של הצד השני לא ברורה לגמרי".

לדבריו של שלח, ביש עתיד חוששים מחופש הבחירה הנרחב שכפי הנראה יהיה בידיו של משה בוגי יעלון במפלגה המאוחדת שלו ושל גנץ. "אני לא מכיר דבר כזה, שבנושא כמו עניינים מדיניים יש חופש הצבעה בתוך המפלגה שאמורה להוביל את המדינה", אמר. "אנחנו מאמינים בהיפרדות מהפלסטינים. צריך לסדר את הדברים המרכזיים לפני שיהיה מקום לחבירה".