בכיר ישראלי: "הפולנים חשו השפלה, פתרון המשבר לא נראה באופק"

הסערה בעקבות התבטאות השר כץ הגיעה גם לוורשה, וכותרות העיתונים במדינה עוסקות בה. בכירים בפולין: "המצב עם ישראל לא פרודוקטיבי, ננסה לחדש הדיאלוג אחרי הבחירות"

המשבר עם פולין: בכירים ישראלים אמרו הערב (שני) לחדשות 13 כי פתרון המשבר בין המדינות לא נראה כרגע באופק. "הפולנים רותחים וחשים מושפלים. אנחנו במבוי סתום", אמר בכיר ישראלי לחדשות 13.

בתוך כך, בכירים פולנים אמרו לחדשות 13 כי דברי השר כץ הם בגדר "פצצת אטום" וכי ללא התנצלות של ממלא מקום שר החוץ הנכנס היחסים בין המדינות נמצאים בסכנה חמורה. בין היתר, ורשה שוקלת את האפשרות להורדת דרג היחסים בין המדינות.

 
 
 
 ישראל כץ באולפן לפני החדשות
 

ישראל כץ באולפן לפני החדשות (החדשות 13)

 

עם זאת, בפולין מבינים כי ישראל מצויה כעת בתקופת בחירות, שבה ישנה בעיה לנתניהו להתנצל על אמירות שריו, ולכן שוקלים לשוב ולדון בנושא רק לאחר תקופה זו. יש לציין כי גם בוורשה מתכוננים לקראת בחירות קרובות, ועובדה זו ככל הנראה נלקחת גם היא בחשבון. "המצב עם ישראל לא פרודוקטיבי, ננסה לחדש הדיאלוג אחרי הבחירות", אמר בכיר פולני לחדשות 13.

הסערה בנושא העסיקה גם את הציבור בפולין. כותרות העיתונים היום עסקו בסוגיה, ותושבים רבים נשמעו משוחחים על המשבר. רבה הראשי של המדינה, מיכאל שודריך, אמר לחדשות 13 כי "לא כל הפולנים אנטישמיים". זאת, בהתייחס למכתב שהוציא ובו תקף את דברי השר כץ. "יש לי חובה לומר מתי משהו אינו האמת, ופשוט זה לא משפט אמיתי", אמר שודריך.

בכיר בממשלת פולין אמר לעיתון "Wirtualna Polska Web portal" כי למרות שיחת ההבהרה שהתקיימה בין נתניהו למורבייצקי בסוף השבוע, כי התבטאויותיו של השר כץ לא הותירו לפולנים ברירה. לדבריו, במדינה מתייחסים לביטול הוועידה הישג פולני, אף כי מתוכננות להתקיים פגישות בין נתניהו לשאר מנהיגי מדינות וישיגראד. 

הבכיר הפולני טען כי דבריו של כץ יצרו את הרושם כי קיים ניסיון להשפיע על מערכת הבחירות בישראל באמצעות הדיון הבין-לאומי. עוד הוסיף כי "אין לנו כוונה לפגוע בקשרים בין ישראל ופולין, שנבנו בעיקר לאחר ההצהרות וההסכם בין נתניהו ומורבייצקי אשתקד, לאחר העברת חוק השואה" וכי הוא מקווה שבתוך כמה חודשים העניינים יחזרו למסלולם. עם זאת, ציין, אמירותיו של השר כץ מקוממות וגזעניות וביטול הוועידה בעקבותיהן תלמד את הפרטנרים של פולין שיש לעשות מאמץ כדי למנוע מקרי אי הבנה כגון הנוכחי. 

מוקדם יותר, כאמור, שודריך וראש הקהילה היהודית במדינה, מוניקה קראוצייק, תקפו  את ממלא מקום שר החוץ החדש הנכנס, ישראל כץ, וטענו כי דבריו אודות העם הפולני בשואה פגעו בהם, בהיותם חלק מהחברה במדינה.

"זו עובדה שמספר פולנים השתתפו במעשי הרצח של הגרמנים כלפי יהודים, באופן ישיר או בעקיפין", כתבו השניים במכתב

רשמי. "אולם, אנו זוכרים גם כי הממשלה הפולנית לא שיתפה פעולה באופן ממוסד עם משטר הרייך השלישי". עוד טענו השניים כי הפולנים מהווים את הקבוצה הגדולה ביותר מבין חסידי אומות העולם, וכי ההאשמה פוגעת בהם כיהודים שחיים בחברה הפולנית. "זו עובדה שהפולנים הם הקבוצה הגדולה ביותר מחסידי אומות העולם. האשמת כל הפולנים באנטישמיות פוגעת בחסידי אומות העולם האלו, היא פוגעת בכל מי שרוצה לראות בהם את פניה האמיתיות של האומה הפולנית. וזו האשמה שפוגעת בנו, היהודים הפולנים, בהיותנו חלק מהחברה הפולנית". 

 מיכאל שודריך, הרב הראשי של פולין
 

מיכאל שודריך, הרב הראשי של פולין (רויטרס)

 

קודם לכן, לאחר הודעתו של ראש ממשלת פולין כי לא ישתתף בוועידת וישגראד, הודיע היום גם ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש, כי הוועידה שהייתה אמורה להתקיים מחר בירושלים - מבוטלת. במקום הוועידה יתקיימו פגישות אישיות בין נתניהו לראשי הממשלה של הונגריה, צ'כיה וסלובקיה.

בפולין טוענים כי המשבר נובע בעיקר מלחץ מצד האופוזיציה על מורבייצקי על רקע הבחירות המקומיות שם. באופוזיציה לחצו לבטל את הפסגה מאז תחילת המשבר ואילו בממשלה התעקשו רק להנמיך את הדרג. מורבייצקי נאלץ להיכנע רק לאחר דבריו של ישראל כץ אמש.