בחירות 2019: רה"מ ביקש מרבנים בכירים לפעול לאיחוד בגוש הימין

נתניהו התקשר לאבי יו"ר האיחוד הלאומי וכן לדרוקמן וסדן, וניסה לשכנעם ללחוץ על פרץ וסמוטריץ' להתאחד עם עוצמה יהודית • גנץ ולוי-אבקסיס עשויים לחתום על הסכם כבר מחר

בחירות 2019: ראש הממשלה נתניהו התקשר הערב (שני) באופן אישי לשורת רבנים בכירים בציונות הדתית, וביקש מהם ללחוץ על יו"ר האיחוד הלאומי, בצלאל סמוטריץ', ועל יו"ר הבית היהודי, רפי פרץ, להתאחד עם עוצמה יהודית. זאת, לאחר שמוקדם יותר, סירבו השניים להזמנתו לדון בנושא במעון ראש הממשלה שבירושלים.

נתניהו התקשר לרב חיים סמוטריץ', אביו של יו"ר האיחוד הלאומי, וכן לרבנים חיים דרוקמן אלי סדן ולרב יהושע צוקרמן, רבו של פרץ – ושוחח עם כל אחד מהם באופן אישי. בתוך כך, נתניהו ייפגש הלילה עם אלי ישי בניסיון לשכנע אותו שלא לרוץ לבד, על מנת לצמצם את מספר הקולות שלא יעברו רף אחוז החסימה. ראש הממשלה צפוי להאיץ בישי להתאחד, כאשר גם אופציית שריון ברשימת הליכוד נמצאת על השולחן, אם כי נראה שסיכוייה נמוכים.

 
 
 
 הרב חיים דרוקמן, הרב אלי סדן
 

הרב חיים דרוקמן, הרב אלי סדן (קובי גדעון)

 

בתוך כך, המגעים בין גנץ לאורלי לוי אבקסיס מתקדמים, וייתכן כי ההסכם ביניהם ייחתם כבר מחר. לוי אבקסיס דורשת חמישה מקומות ריאליים לגשר ברשימת חוסן לישראל. נוסף על כך, במסגרת המגעים הובטח ללוי אבקסיס משרד כלכלי-חברתי וכן כי המפלגה המאוחדת תאמץ את המצע החברתי של גשר.


במפלגת העבודה, בניגוד להעררכות המוקדות, גבאי עשוי להשתמש בשריונים שלו. יו"ר העבודה קיבל היום מכתב מראש עיריית חיפה שביקשה ממנו לשבץ נציג מהצפון במקום ריאלי, וזו עשויה להיות לאה פדידה, נוסף על כך בוחן גבאי צירוף דמות ביטחונית בכירה למפלגה, והוא עשוי להודיע על החלטתו כבר מחר. האפשרות לאיחוד עם מרצ ככל הנראה ירדה מהפרק, ונציגי המפלגה, ששאבו עידוד מהפריימריז שנערך בשבוע שעבר, מתכוננים לקראת הישורת האחרונה של מערכת הבחירות.

בד בבד, נמשכים המגעים לאיחוד מחדש של כל המפלגות הערביות לרשימה משותפת. נציגי חד"ש, בל"ד, תע"ל ורעם נפגשו היום, אבל בין הצדדים קיימת עדיין מחלוקת על היקף הייצוג לכל מפלגה. אחת השאלות המרכזיות שעולות לדיון בשיחות היא מי יעמוד בראש הרשימה, איימן עודה או אחמד טיבי, כאשר גם רוטציה בין השניים נלקחת בחשבון.

בני גנץ ואורלי לוי אבקסיס
 

בני גנץ ואורלי לוי אבקסיס (רויטרס, עמוס בן גרשום/לע"מ)

 

הבוקר, בימין החדש הודיעו היום על צירופו של העיתונאי והסופר אלישיב רייכנר שמתגורר בירוחם וכותב בין היתר במקור ראשון, בימים הקרובים תפרסם הימין החדש את רשימת המפלגה הסופית. ביהדות התורה דווקא לא מחכים לרגע האחרון וסגרו היום סופית על איחוד בין רשימת הליטאים והחסידים גם בבחירות הקרובות. סדר הרשימה יישאר אותו דבר, כאשר ליצמן, למרות החקירה נגדו, יישאר במקום הראשון ואחריו משה גפני ומאיר פרוש.

מוקדם יותר, כאמור, ראש הממשלה זימן את פרץ וסמוטריץ' לפגישה במעונו, כדי ללחוץ עליהם לצרף לרשימתם המשותפת את מפלגת עוצמה לישראל. אולם, השניים סירבו להגיע בטענה כי הם יקבלו את החלטותיהם באופן עצמאי.

״אנו רוחשים כבוד גדול לראש הממשלה ושמחים לכל מפגש איתו כדי לקדם את מדינת ישראל. אנו גם מתייחסים בכובד ראש לעצותיו הפוליטיות ומקיימים איתו שיח אינטנסיבי בימים האחרונים", כתבו פרץ וסמוטריץ'. "יחד עם זה, אנו מנהלים מפלגה עצמאית שמקבלת את החלטותיה בעצמה ואינה מנוהלת על ידי ראש הממשלה או כל גורם אחר".

"אנו קוראים לראש הממשלה לא להרפות ממאמציו, לגלות דוגמא אישית ולהביא לכמה שיותר חיבורים בימין במעט הימים שנותרו עד להגשת הרשימות. בכלל זה עם זהות של משה פייגלין, שלפי הסקרים עלולה לזרוק יותר קולות עוצמה יהודית, עם כחלון וליברמן שמתנדנדים על אחוז החסימה ואף עם אורן חזן שהודיע על ריצה עצמאית לכנסת", הוסיפו השניים. "גם אנו נמשיך במאמצים העילאיים שאנו עושים כדי לייצר בלוק טכני עם כמה שיותר גורמים וקוראים גם לשותפינו הפוטנציאליים לנהוג באחריות".

 

כזכור, הבית היהודי והאיחוד הלאומי הגיעו בחמישי שעבר להסכם על ריצה משותפת בבחירות הקרובות. זאת, בתום פגישה שנערכה אצל הרב חיים דרוקמן. לפי פרטי ההסכם, פרץ יעמוד בראש המפלגה המשותפת, ובצלאל סמוטריץ' יבחר את התיק הראשון של המפלגה. במקרה וזו תקבל רק תיק אחד – יחזיקו בו השניים ברוטציה. 

לפני כשבוע התייחס פרץ במהלך כנס ירושלים של "בשבע" לאפשרות של איחוד עם מפלגת הימין הקיצוני"עוצמה לישראל", ואמר כי "העמדה האישית שלי היא שאנחנו הולכים בדרך הממלכתית, שאומרת שמדינת ישראל היא התגשמות חזונם של נביאי ישראל. מי שמתהלך איתנו ככה הוא שותף", אמר יו"ר "הבית היהודי". "אני קשוב לרחשים של הרבה מהציבור על הצורך להתאחד. זה מה שהציונות הדתית תמיד עשתה, היא תמיד הייתה שייכת לזרם המרכזי, אף פעם לא ראתה בקיצוניות ערך. אנחנו נמצא את הדרכים לחבר את השורות וזה יקרה הכי מהר שאפשר", הוסיף. 

יום קודם לכן, נפגש נתניהו עם מובילי דעה בציונות הדתית בירושלים והביע את תמיכתו באיחוד בגוש הימין. "הבית היהודי, עוצמה לישראל, אלי יש, האיחוד הלאומי - חייבים להתאחד על מנת להציל 7-6 מנדטים לגוש הימין", אמר אז ראש הממשלה, "אסור לאבד את הקולות האלה כי בסוף זה או ממשלת שמאל או ממשלת ימין. הפיצול בימין יביא בהכרח להפסד בבחירות. לכן אני פונה אליכם ולכן אני מקיים שיחות טלפון ופגישות עם כל ראשי המפלגות הללו כדי להתאחד ולהתחבר. אף אחד מהם לא עובר את אחוז החסימה. חיבור של אחד מהם עם הליכוד לא מוסיף מנדטים בסקרים שלנו, ולכן זה לא משיג את המטרה".